Jump to content

Sfat achizitie auto


DJ47AUG
 Share

Postare recomandată

Pe CBAB sunt doua tipuri de EGR. De la sfarsitul lui 2008 (cand a fost introdus motorul CBAB) si pana la sfarsitul anului 2009 Valva EGR este montata in fata si este separata de racitorul de gaze. Din 2010 clapeta si racitorul sunt corp comun si sunt in spatele motorului (doar manopera pentru schimbare este 700 de lei).

Pompa de ulei o reconditionezi la primul schimb de ulei si ai scapat de griji. Din punctul meu de vedere la tine se aplica povestea cu drobul de sare. Oricum la CBAB caurile cand a picat pompa de ulei sunt foarte rare. Am gasit pe internet doar doua cazuri, asa ca din punctul meu de vedere iti faci griji gratuit.

Cauta o masina care sa iti placa, despre care sa ai informatii si apoi bucura-te de ea. Workaround-uri exista pentru cam orice.

 

L.E. In ritmul asta nu iti iei masina.

 

PD-ul are probleme cu pompa de ulei, CR-ul are probleme cu spanul la pompa de inalta, benzina nu are probleme dar consuma mult. Mergi cu taxi-ul, esti in siguranta si nu ai nici raspundere.

 

Modificat de Delphinul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms mult pentru informatii.

 

E foarte greu de gasit o masina in mintile ei, unde imi recomandati sa mai caut ? Am pus si 2 link-uri cu ceva care mi-ar placea. Am si un prieten care si-a luat un b6 2.0tdi din 2007 e superb, a mers vreo 2 saptamani foarte bine, acuma numai probleme are (nu cu pompa de ulei), dar ba ii tremura masina, ba nu trage, ba alte probleme si sta mai mult cu ea in service. In schimb cineva cu un b5 o are de multi ani si a schimbat un turbo, iar masina are km cu nemiluita. Dar am inteles ca se pune impozit pe norma de poluare de la anul si nu prea ma incanta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu zic sa iti cauti un b5.5 din 2003, 1.9 tdi AVF 131 CP 6+1 manual (700.000km) si ai rezolvat problema. Aia e fail proof.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa nu exageram... nu am zis ca vreau ieftin si bun, am pus mai multe modele, nu numai passat. Am cerut parerea voastra ca sa pot face o alegere cat de cat rationala.

Daca nici cu 7000 nu gasesc ceva decent, atunci prefer sa iau logan nou si am scapat de orice grija, insa nu asta era ideea. Am tot mers cu audi, vw, seat, skoda in ultima perioada si sunt cam hotarat ca vreau si eu + ca sunt fan vag. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina buna si ieftina nu vei gasi, iar 7000 mi se par putini pentru criteriile tale. Cel mai probabil vei ajunge ca prietenul tau si nu o spun cu rautate :)

In locul tau m-as orienta spre 1.9 de 131cp. Aici ai Passat b5.5, Audi a4 b7, Superb 1 si mai ramai si cu ceva bani pentru bagat in ea.

Spor la cautat!

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma serios, cititi tot ?

Am intrebat si despre a4 b7 1.9tdi si nu ati zis nimic. La fel passat b6 1.9tdi, golf 5 1.9tdi.

Am si specificat in primul post in paranteza ca nu sunt sigur ce fel de CR in stare buna as putea sa gasesc.:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai pe motorul de 1.9 TDI ai 105 cai . Ai zis ca nu vrei la 1.6 105 cai care is aproximativ la fel 1.6 e de generație noua . Caută 1.9 CR il resoftezi si ai terminat problema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6tdi cr , chiar e foarte slab, zici ca e benzinar, mai are probleme cu egr-ul,  poate sunt norocos si am probleme si cu injectoarele si m-am scos. Daca tot schimb masina vreau ceva mai puternic, pe golf 5 1.9tdi e mai brutal, pe golf 6 cu, care am mers era mai slabut, nu te prea baga in scaun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pd e mai grutal fata de cr, Pd se plafoneaza mai repede in timp ce cr urca in ture mai mult. Cr chiar se simte aproape ca un benzina iar asta nu e ceva rau ;) Cifrele vorbesc aici nu ce simti tu.

Eu ma retrag din discutie :) Nici tu nu pari sa stii ce vrei sau doar iti trec sfaturile pe langa urechi. Ia forumul la citit, sau alte surse, compara cifre si condu-le pe cele pe care ai posibilitatea.

Spor in cautari si bafta de masina corecta!

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă rog să menţineţi discuţia ontopic (adică sfaturi legate de achiziţia unui automobil înainte de a lua decizia de cumpărare).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut lume..  

 

Am si eu nevoie de ajutor si pareri de la voi daca se poate.. cum este un golf 4 ? ce consum are .. ma refer in general.. nu de oras.. la drum lung si sat/comuna.  care sunt defectele lui cele mai des intalnite si costul la reparatii ? ma refer fara consumabile..  golf 4 an 2000 -2002 ? in 4 usi ..  

sunt incepator.. viitor sofer.. nu am familie care sa ma ajute cu sfaturi.. si caut ajutor online.. daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.. as ramane recunoscator. 

Modificat de Sava12345
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 1/27/2017 at 5:18 PM, Scorpyon said:

Acuma serios, cititi tot ?

Am intrebat si despre a4 b7 1.9tdi si nu ati zis nimic. La fel passat b6 1.9tdi, golf 5 1.9tdi.

Am si specificat in primul post in paranteza ca nu sunt sigur ce fel de CR in stare buna as putea sa gasesc.:banghead:

Evita A4 B7 cu motoare TDI in 4 cilindri. Sunt niste esecuri. Crede-ma pe cuvant. Daca incep colegii posesori sa se umfle in pene, asta e. Asta e realitatea. 

1.9 tdi de pe b6 si g5 nu au nici o legatura cu cele de pe b5.5 si colegele de generatie. Alte motoare pacatoase, predispuse la probleme: axa stirbita, tacheti sparti.. e gresita din proiectare pe partea de ungere. Iar pt cine nu stia de asta si a facut, precum omul tipic, reviziile la 20.000 si in rest apa, paie si bataie.. chiar nu recomand pt o masina veche deja de 10 ani. 

Singurul PD pe passat b6 decent este BKP-ul, daca are injectoarele schimbate si evident, daca a fost intretinuta si exploatata corect. Volante, ambreiaje, turbine, ulei mananca toate 2.0tdi-urile. Insa, fata de BMR sau mai ales, BMP, nu prea inghite axe, tacheti, pompe, furtune, vilbrochen si alte frumuseti deloc ieftine. 

Echivalentul pe G5 este BKD-ul, cu injectie Bosch. Au mai fost probleme la chiulase, la cele de tip a si b. dar dupa 2007, sansele sunt f mari sa fie cea revizuita unde rar au fost probleme. In rest, un motor decent spre reusit. Din nou, conteaza mult starea in care o gasesti.

7000 nu e un buget rau. Cu rabdare, poti gasi un B6 sau G5 OK! 

 

B5.5-ul, superb 1, a4 b6 au fost masini bune. Dar, deja sansele sunt extrem de mici sa gasesti una decenta, care sa nu necesite investitii serioase. Sunt vechi, sarite bine de 10 ani, si lasand partea mecanica deoparte, le cam mananca si rugina la varsta asta. 

On 1/27/2017 at 4:21 PM, Justin91 said:

 

*Schimbarea imbusul e o solutie temporara.

La BMP, intr-adevar. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt convins insa e bine de stiut si pentru altii in situatia asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal vreau sa cumpar un passat B6 diesel din 2008 si nu stiu ce motor sa aleg 1,9 sau 2?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 common rail

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai bine cauti un B6 din 2009 2.0 tdi CR

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideal ar fi sa si argumentati recomandarea, ma gandesc.. 

L.e.: Hahaha, au sarit haterii cu minusurile. 

Da, si eu recomand CR-urile de prima generatie. Pentru ca sunt mai silentioase si pentru ca.. cam atat. In rest, mai documentati-va despre ce inseamna CR de prima generatie. Adica cam tot ce-i pe B6. Si apoi, recomandati. 

Sa nu va aud ca un mare plus este consumul mai mic ca, tinand cont de "tendonul lui Ahile" al acestor CR-uri de prima generatie, motorina mai putina e fix ce le trebuia lor. 

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sus sunt date doua coduri de motor pumpe duse care sunt ok.
CR e motor de generatie mai noua, mai silentios, livreaza puterea liniar, nu consuma ulei. Probleme ar fi pompa de inalta presiune care poate face span, filtrul de particule care se poate infunda in oras sau care e enervant daca isi face regenerarea in oras. Mai pica si egr-ul care poate avea actuatorul corp comun cu racitorul de gaze fiind astfel mai scump decat cel cu repere separate.
Au mai fost discutate aceste aspecte pe forum...

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

E cam scumpa. La Fabie tot i-as putea verifica kilometrii. De spatiu nu stiu ce sa zic...poate Kia e un pic mai lata. Am mers cu Fabia si in fata era cineva de 1.80 si eu de 1.92 in spate si ambii stateam bine. Fabia ar fi mai ieftina la intretinere si piese se gasesc. Sa fi fost vreo 4000-4200 Kia, poate as fi fost interesat. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Decizia e a ta. Totusi, arata bine si Fabia, pare intretinuta si daca nu are accidente sau defecte grave ascunse, cred ca o poti lua la 4k euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata bine Fabia, pretul e bun cred, dar antentie la revopsiri/accidente, aici e marea dilema..

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!