Jump to content

Sfat achizitie masina noua pana in 25k euro (tva inclus)


cristi511
 Share

Postare recomandată

Buuun, tinand cont de ultimele mici probleme pe care le-am avut cu agregatul din dotare si analizand oportunitatea intretinerii unei masini mai vechi de 7 ani, am inceput sa iau in considerare si varianta achizitiei unei masini noi sau my2014.

Achizitia s-ar face in leasing astfel incat socul blocarii unei sume importante de bani sa nu fie chiar atat de puternic. Iau in considerare variantele care se potrivesc cel mai bine unui tanar de 25-30 de ani atat din VAG cat si de la concurenta.

Asadar, va invit la discutii, astept pareri argumentate si variate.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant topic...iti pun pe scurt cateva intrebari de indetificare a nevoilor.

 

Ce clasa de masina? Benzina sau diesel? Automata sau manuala? Ce dotari minime trebuie sa existe? Mergi singur sau ai nevoie de spatiu si portbagaj? Ce preferinte ai? Cat o vei pastra? Si nu in ultimul rand...Ce buget?

 

Trebuie mai multe detalii si apoi pot sa fac niste recomandari. Prin prisma fostului job (multi stiu ca am lucrat Porsche, initial la SEAT, apoi la Audi), dar si actualului job, am condus si conduc multe masini, din diferite clase, multe motorizari, cutii, etc.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bugetul este in titlu, 25k euro(tva inclus) iar in rest cred ca este fix o treaba de obisnuinta.

Daca se poate as vrea sa fie la nivelul dotarilor pe care le are jetta. Daca e peste, cu atat mai bine.

Sunt cateva chestii obligatorii:

- xenon sau led (pt ca sunt liliac)

- scaune incalzite

- nivel zgomot la rulare undeva la nivelul jettei

- combustibilul este neimportant

- de preferat sedan, dar cu siguranta ma pot obisnui cu un hatch. In mare parte merg singur dar si cand plec la drum plecam 4, asadar ar fi frumos sa nu stam cu bagajele la picioare.

- cu masina plina nu as vrea sa spun Crezul atunci cand fac o depasire din scurt si poate cel mai important aspect, sa evit pe cat se poate eventuale defecte de fabricatie (lant chiulasa cutie de viteze, ambreiaj samd)

In rest...apa paie si bataie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leon 5F / VW CC / Astra J GTC ( coupe stiu! Dar e criminala..) / honda civi / mazda 3 / Focus ST ( sau macar kit-ul ), la audi as spune A5, si ultimul dar nu cel din urma..bmw 320-2013/2014, care cred ca e cel mai misto in bugetul 20-25.000 euro din 2013-2014..ar mai fi si mercedes CLA. Ai de unde alege..depinde cum stai si cu costurile de intretinere / casco, etc

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un Leon FR 1.8 tsi sau 2.0 tdi (150), cutie manuala are pretul de lista pe la 20800. Te incadrezi perfect si cu optionalele ca sa fie ceea ce iti doresti plus ce mai reusesti sa negociezi si aia e. Nu stiu, in schimb, daca antifonarea e cum iti doresti...poate un coleg posesor sa te lamureasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza achizitia in leasing. De aici si preferinta pentru masini noi sau foarte noi, din curtea dealerului.

@bogdan:nu iei f30 de 1 an la 25k decat daca e chel line. Un f30 decent luat de nou e 45-50k si nu isi pierde 50% din valoare in 12 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi pe benzina daca nu e important consumul, iar de la VAG 1.8TSI Leon sau Skoda nu dsg7.

Ideal ar fi un A3 Sedan 1.8TSI sau 2.0TDI cu km putini de pe la welt.

Asa ceva spre exemplu la pretul asta nu se refuza

http://www.dasweltauto.ro/d/detail#brand=QXVkaQ**&carId=9100200074&carIndex=8&garantie=false&maxPage=3

 

De la restul vezi la ce preturi un Focus Titanium 2.0tdci 150 cu powershift e 22.4 daca iti place. Stiam ceva de un Focus ST, dar n-am gasit detalii in Ro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, a3-ul ala e destul de tentant...maine ii dau un tel area sales managerului. Tnx.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze...nu vazusem bugetul in titlul topicului.

 

Avand in vedere ca esti obisnuit cu VAG si ca sunt totusi masini ok, as lua asa (doar masini noi):

- Golf 7 HL 2.0 TDI 150 CP 4Motion

- Leon FR 2.0 TDI 184 CP

- Ford Focus ST Diesel 2.0 TDI 184 CP (nu stiu inca preturile dar cred ca te incadrezi in buget - dau discount-uri mari)

- Skoda Octavia RS TDI

 

Cred ca te vei incadra in 25k EUR cu discount + ce mai primesti de la leasing, etc. Fiabilitatea este ok la oricare din cele de mai sus, costurile de intretinere sunt asemanatoare. Aici depinde si de preferinte, care nu se discuta.

 

La sh, orizonturile sunt largi si depinde de ce gasesti mai ok.

 

LE: Am uitat de 1.8 TSI, pe care il poti lua pe Octavia sau Leon si este foarte ok.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O octavia 1.8 tsi cred ca e on the money...ideea e ca am facut td cu a3 de 150cp tdi si m a lasat destul de rece...asta pe o masina de 1300kg...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate aveai asteptari prea mari :p . Reducerea aia trambitata de greutate pe mqb se vede mai ales la masinile care si-au pierdut puntea independenta, la restul mai usurel vreo 15-20kg.

Mie mi-a placut 2.0tdi cu dsg. 

 

La VAG inafara de 2.0 184 de pe Leon, restul de 184 sunt inabordabile la 25k noi. O3 RS incepe de la 26,4. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai @cristi vine de pe BKD, PDu' din ala old school, e obisnuit cu cuplu agresiv, probabil de asta a fost "meh" CR-ul testat.

E foarte foarte bun pretul la A3ul dat de @George; desi e diesel. pe A3.

Stii ca gasesti Cupra in banii aia, nu? Just sayin'... :)

gen.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia iti pot recomanda un seat leon, o skoda octavia sau chiar un astra j toate hatckback :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@mike: stiu, chiar am vazut pe weltauto 1 bucata. Mai e si un focus st pe autovit si vreo 2 octavii rs tdi. Problema mea este ca nu sunt un fan hardcore, imi trebuie o masina buna la toate, vorba aia:p. La ora asta prefer oricand dotarile in plus in fata cailor putere.

Asa ar mai fii 328/428i, dar astea sar serios din buget. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre sT-ul ala de pe autovit ziceam :D si cupra..e senzationala ! Cine zice ca o cupra nu poate fi buna la toate? :D acum serios vorbind, leonul 5F 2.0 184 cp rosu e o frumusete... :) si pare cel mai ok in bugetul asta. Alegerea iti apartine ! Cu siguranta vei face una buna ; bafta

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma grabesc ca nu imi scoate nimeni banii cu forta din buzunar. Plus ca nu sunt hotarat in ce directie sa o apuc si tocmai de asta am deschis topicul asta. Nu cred ca sunt singurul care poate fi interesat de o achizitie in bugetul asta si am considerat ca e bine sa ne "sfatuim" aici. :icon_thumleft:

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cupra nu e hardcore, chiar daca are 19" si chestii. Poate vrei benzina; gaseste una sa te plimbi cu ea si poti sa iti dai seama daca iti piace sau nu :).

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"masina pentru un tanar de 25-30 de ani" si "break"/"variant"/"st"/"avant" nu se potrivesc deloc, imho.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Octavia RS ar merge la fix, oricum Octavia e best buy.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"masina pentru un tanar de 25-30 de ani" si "break"/"variant"/"st"/"avant" nu se potrivesc deloc, imho.

Ca bine zici........... :tuktuk:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A3-ul pus de ego s-a dat. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca esti ironic, dar eu vorbeam serios :).

S-a dat la Mioveni, sau..? :d

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!