Jump to content

Vw T5 - Montare aer conditionat


broscuta82
 Share

Postare recomandată

operatine finalizata , 2 zile de munca respectarea cu strictete a schemei atasata, rabdare si multi nervi , la sfarsit codare si merge perfect, multumesc celor care mi-au dat sfaturi , multumesc Al Bundy pt schema 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu placere, daor ca pacat ca nu ai finalizat mai devreme cand erau caldurile alea mari, sa te bucuri de AC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Cat te-a costat in total ? Si eu am aceeasi problema..lipsa ac:) ma gandeam la.un agregat deasupra. Insa, poate ma razgandesc, depinde de ce imi spui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 01.09.2015 at 1:11, EuAlbaIulia a scris:

Cat te-a costat in total ?

nu foarte mult 400 lei aeroterma , 150 lei conductele , 200 lei compresorul, 300 lei radiator , 120 - 150 lei un releu si niste mufe + un sac de rabdare , a si 100 lei codarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut sunt nou pe acest forum si as avea o intrebare pentru cei care au montat instalatie de AC pe T5. Am demontat o instalatie de pe un transporter care a fost lovit in partea dreapta fata unde este instalatia electrica,in rest toate componentele au fost ok. Am montat totul pe masina mea mai putin o parte din instalatia electrica. Daca ma poate ajuta cineva cu schita electrica ca pe autodata nu prea bat culorile la fire. Masina este vw t5 cod motor axc. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cauta aici si vezi daca te ajuta vreun manual postat. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Marian pentru amabilitate dar nu am gasit nimic despre componentele electrice ale instalatiei de aer conditionat t5. Mersi oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

imi pare rau nu am intrat de ca timp pe forum , va pot ajuta cu orice informatie sau cu montajul aerului conditionat 

tel: 0730106810

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
Gabriel Piciu
On 08.02.2015 at 8:50, broscuta82 a scris:

continui cu incapatanare, am cumparat conductele ac (toate 4), sonda de presiune si comanda din bord cu tot cu mufe si o bucata de cablu (600 lei toate), am studiat un pic schema electrica din autodata nu e foarte complicat deocamdata , vreau sa dau jos bordul sa vad aeroterma si sa ma apuc de treaba asta peste o saptamana pana atunci mai caut si daca mai aveti ceva piese sau sfaturi le astept cu drag, ms.

Salut , Nu cumva ma poti ajuta cu o schema electrica pentru instalatia de aer conditionat , eu ma stradui de ceva zile sa ii dau de capat si nu reusesc sa gasesc defectul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ! Acum cateva zile am schimbat alternatorul de pe t5. A trebuit demontata toata fata, inclusiv a dat freonul tot afara ( recuperat). Sa montat totul la loc inclusiv bagat freon cat este recomandat , proba de presiune , verificat tot. A aparut o problema : nu mai baga aer rece chiar daca dau pe LOW . Foarte greu ajunge sa sufle aer la 18 grade pe grile.Simti ca mori pe canicula asta. Ajutati-ma va rog. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

problema sa remediat singura. nu stiu cum, dar acum sufla aer rece. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va salut. Am un t5 la care nu vine tensiune de comanda la compresor. Am verificat toate sigurantele si sunt bune. Nu gasesc releul ( daca are asa ceva) care comandă ambreiajul compresorului. Presiune in instalatie este. Va rog ajutati-mă. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
On 2/18/2018 at 2:26 PM, broscuta82 said:

imi pare rau nu am intrat de ca timp pe forum , va pot ajuta cu orice informatie sau cu montajul aerului conditionat 

tel: 0730106810

Scuze de deranj, dar ma chinui si eu sa gasesc piesele pentru al meu T5 sa ii montez A/C ca mor de cald vara, si nu prea reusesc sa imi dau seama exact cam ce imi trebuie, am incercat sa gasesc o masina donatoare prin dezmembrari, dar toti se plang ca este greu de demontat, ca nu mai au toate piesele, chiar daca ma ofer sa le demontez singur, ma poti ajuta cu ceva poze, poate le gaseasc pe alte site-uri, Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare. Detin un T5 din 2012 cu motor 2.0 caa si doresc sa montez instalatia de clima. Mentionez ca am cumparat pana acum aproape toate piesele mai putin panoul de comanda (urmeaza). Piesele provin de pe o masina donatoare cu motor identic, din pacate nu am reusit sa iau si instalatia electrica. Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii despre instalatia electrica (mufe, relee, schita sau chiar o instalatie SH la un pret decent).

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, as avea si eu putina nevoie de ajutor la un vw t5.

 

Este vorba de eroarea cu senzorul g65 si cel de calitate al aerului in scurt.

 

Am eliminat scurtul de pe traseu dar nu am tensiune pe fire la niciunul din senzori.

 

Daca ma poate ajuta si pe mine cineva....eventual daca ati avea si ceva schema cu firele mi-ar fi de ajutor.

Masina e un vw t5 2008 motor 2.5 axd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut. Stiti un service in Bucuresti sau in apropierei ce poate monta AC pe spate la un T5 Caravelle? E dotat cu AC doar pe fata iar spatele are doar ventilatie si incalzire. Cei de reprezentanta mi-au comunicat ca ei nu aduc modificari masinilor. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Am luat si eu un caravelle din 2014. Ac spate nu functiona iar cei de la reprezentanta au spus ca masina nu a fost prevăzută cu ac pe zona de spate. Un service care poate monta imi puteți recomanda si mie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!