Jump to content

Passat B8 vs. Concurenta


75NOR
 Share

Postare recomandată

Stiu ca Discover Media si Discover Pro sunt capacitive 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

touchscreen-ul de pe Mondeo este de tip rezistiv, o surpriza cam neplacuta dupa testdrive-ul de ieri ... iar in cazul Powershift-ului, pentru modul manual trebuie folosite exclusiv padelele (nu exista +/- pe schimbator) si doar in modul Sport

Cum se misca Mondeo ? Directie, reactie suspensii, ruliu ? powershiftul cum ti s-a parut ca schimba ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu masina plina si condusa in mare parte in linie dreapta pe centura n-am cum sa-mi dau cu parerea in mod relevant despre dinamica si oricum din clasa asta dpdv dinamic pe mine m-ar satisface probabil toate; eu urmaream antifonarea si comfortul la viteze de croaziera unde s-a descurcat evident mai bine decit Astra din dotare, in rest la cele citeva sensuri giratorii pe care le-am abordat (unele pline de gropi) am remarcat ca suspensia amortizeaza bine fizic si mai ales acustic.

 

Am uitat sa intreb atunci (astept un raspuns acum) daca motorul testat era de 150cp sau de 180cp, zgomotorul motorului era antifonat bine si la turatii mari (bine, tonalitate mai groasa a la diesel dar tind sa cred ca (,) ca si nr. de decibeli benzina nu ar sta mai bine) dar in cazul in care era de 180cp, nu parea atit de puternic (eu venind de pe 90cp vechi de 8 ani).

 

Alt lucru important pe care l-am urmarit a fost intr-adevar modul de lucru al Powershift-ului. In modul Drive merge clar subturat dpmdv (cu toate ca la un motor de 2l nou nu se simte acest lucru dar mai vorbim peste 3-4-5 ani pt. cine merge tot timpul asa), schimbind din padele masina ramine in modul manual doar citeva secunde dupa care revine iar in Drive... in modul Sport automat insa nu merge atit de turata cum mergea DSG-ul de pe O3 si se apropie de cum as schimba eu manual; in plus modul manual (in Sport) ramine activ permanent (sau destul de mult timp, nici n-am stat 5-10 min. in aceeasi treapta ca sa aflu) asa cum imi doream... mi se pare ca DSG-ul schimba treptele putin mai repede si in Drive si in Sport dar nici n-am testat cu acceleratia apasata la maxim... creep-ul a fost ok si inainte si in marsarier dar la masina cu doar 400km la bord nu-i nici o surpriza

Modificat de Fyl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exemplu de devalorizare:

 

Masina din anuntul de mai jos costa in decembrie +37k euro. (am fost sa fac TD)

 

anunt

 

Chiar daca este oarecum offtopic: (daca luam in considerare pretul este fix de acolo, vorba aia :icon_thumleft: )

 

anunt2

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Englezii de la Autocar scriu de Mondeo ca datorita "globalizarii" modelului, adica 1 setup pentru toate tarile, s-a renuntat la directia incisiva si trenul de rulare mai sportiv, in favoarea confortului. De unde Mondeo era o referinta in materie de dinamica in clasa medie, acum se pierde in pluton.

In ceea ce priveste Powershiftul, tot Autocar spune ca se misca mai lent decat DSG-ul, consuma mai mult ca Passat-ul cu DSG, implicit emisii mai mari.

 

Boon. Acestea fiind spuse/citite, din punctul meu de vedere Mondeo si-a pierdut personalitatea. 

Ramane atractiv strict din punct de vedere cost achizitie, la fel ca si Insignia, care - exceptand greutatea foarte mare pentru clasa sa - nu se remarca prin nimic. 

 

Sunt foarte curios cum va iesi Mazda 6 facelift, se pare ca ramanse singura alternativa sport in segment. Dar...daca pastreaza plasticele alea la interior pe care le are si acum...

 

Brusc ne intoarcem la VAG pentru a cauta solutii, cu toate minusurile pe care stim.

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mondeo consuma mai mult in primul rind pentru ca este mai greu... B8-ul a fost 'usurat' de citeva zeci de kg. printre altele subtiind tabla (dar sudind-o a.i. sa-si pastreze proprietatile la impact) dar la EuroNCAP sta mai rau decit B7-ele pe cind Mazda6 si-a imbunatatit destul de mult rating-ul cel putin la sofer dupa acelasi tratament... Metodologia de teste de la NCAP ar trebui schimbata cu una mai stricta, in ziua de azi aproape toate masinile scot '5 stele', marketing-ul se lauda cu asta si lumea nu mai sta sa se uite la detalii; sa se faca testele mai dure, sa ajunga doar 10-20% din masini la 5 stele si atunci or sa se apuce inginerii de peste tot sa-si puna capul la contributie din nou

 

Cit despre emisii, numarul ala e valabil doar pe bancul de probe, dupa citeva luni un Euro6 nici Euro5 nu cred ca mai este iar dupa 3-4 ani nici Euro4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de EuroNCAP tin sa te contrazic: testele au devenit mai dure (e adevarat, nu se compara cu NTHSA) dar o marca ce scoatea in trecut masini in serie cu 5 stele (Renault) are acum multe masini de 4 stele. In 2014 s-a schimbat metodologia si la NCAP si acum sunt mai dure- deci nu poti compara un test pentru B7 cu unul pentru B8. Intr-adevar insa, am vazut ca Passat-ul chiar daca are 5 stele pe anumite segmente de testare este mai slaba decat Octavia 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un link cu diferentele impuse mai nou la ncap? Multumesc frumos
Chiar ma gandeam daca aceste teste chiar au ramas identice de atatia ani..

iar chestia cu deprecierea cumva asa e odata ce are 1000km scade ceva pretul dar dupa stacneaza, pt ca daca vrei sa imi spui tu mie ca in fiecare 1500km sau la fiecare luna pretul scade cu 1000-1500euro, atunci la 50.000km sau dupa 1 an??

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citi dintre voi ati facut test drive cu noul Passat si cu noul Mondeo!?

Si inca ceva de ce dracu noul Passat NU are nici un motor pe benzina!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are 1.4 TSI de 125 si 150 CP ACT, 1.8 TSI de 180 CP si 2.0 TSI de 220 CP, toate benzina... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan se pot comanda cu livrare in 2 luni motoarele pe benzina de 1.4 TSI 125cp si 1.4 TSI 150cp

Restul au termen de livrarea aproape 5 luni 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca pentru Mondeo a aparut manualul de utilizare online, pentru Passat stiti cumva cand sau daca exista pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de EuroNCAP tin sa te contrazic: testele au devenit mai dure (e adevarat, nu se compara cu NTHSA) dar o marca ce scoatea in trecut masini in serie cu 5 stele (Renault) are acum multe masini de 4 stele. In 2014 s-a schimbat metodologia si la NCAP si acum sunt mai dure- deci nu poti compara un test pentru B7 cu unul pentru B8. Intr-adevar insa, am vazut ca Passat-ul chiar daca are 5 stele pe anumite segmente de testare este mai slaba decat Octavia 3.

 

diferenta de ex. intre primul Megane testat in 2014 de 3 stele si B8-ul sau Mondeo-ul de 5 stele este ca cele din urma suporta scaune de copii cu noul standard i-Size (sa vedem cind or sa apara si pe piata modele din astea si la ce preturi), diferente la protectia pietonului dupa ce l-ai lovit si la seat-belt reminder sau front assist/lane assist (care de fapt nu sint standard in Romania pe echiparea mai ieftina) ... ca urmare Renault a adaugat doar seat-belt reminder pentru locurile din spate si deja a trecut la 4 stele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut la Vw scrie Masuri extinse pentru protectie pietoni...scrie la dotari..asta ce o insemnand ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut la Vw scrie Masuri extinse pentru protectie pietoni...scrie la dotari..asta ce o insemnand ?

Nu era povestea aia cu capota care se ridica dinspre parbriz catre in fata la impact cu pietonul ca sa nu-l proiecteze cu craniul in parbriz ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Din ce am vazut la Vw scrie Masuri extinse pentru protectie pietoni...scrie la dotari..asta ce o insemnand ?

Nu era povestea aia cu capota care se ridica dinspre parbriz catre in fata la impact cu pietonul ca sa nu-l proiecteze cu craniul in parbriz ? 

 

 

Mie mi s-ar parea extrem de funny - adica nu il lovesti cu 30 la ora cat avea masina ta, il lovesti cu 30 la ora plus viteza capotei, cam ca si cum i-ai da cu paleta. 

 

P.S. sorry de offtopic. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Ford Mondeo fata de Passat, Insignia, Mazda este un fel de S Classe fata de restul masinilor si este orientat catre oamenii care mananca mici cu mustar pe capota

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Din ce am vazut la Vw scrie Masuri extinse pentru protectie pietoni...scrie la dotari..asta ce o insemnand ?

Nu era povestea aia cu capota care se ridica dinspre parbriz catre in fata la impact cu pietonul ca sa nu-l proiecteze cu craniul in parbriz ? 

 

 

Mie mi s-ar parea extrem de funny - adica nu il lovesti cu 30 la ora cat avea masina ta, il lovesti cu 30 la ora plus viteza capotei, cam ca si cum i-ai da cu paleta. 

 

P.S. sorry de offtopic. 

 

Vezi in poza si in link: active bonnet se numeste.

 

http://www.euroncap.com/Content-Web-Page/ed4ad09d-1d63-4b20-a2e3-39192518cf50/pedestrian-protection.aspx

post-9928-0-68348200-1423055962_thumb.jp

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare la o banala pisica aparuta la momentul oportun in fata senzorului oportun ti se deformeaza capota?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mondeo are ceva pentru pasagerii din spate

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off cred ca am gresit lunadu-mi Passat. Se pare ca cineva de pe alt forum zice ca Insignia nu are rival , singurele mai bune ar fi bmw, mercedes si audi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect, nu e masina ca bemveul :)

 

Probabil ca acel "cineva" are un fetis cu supra-ponderalele: Insignia Break are spre 1900kg.... :)

 

Foarte bine ca ti-ai luat Passat, important e sa fii multumit si sa te bucuri de el. Restul de ce ar trebui sa te intereseze  ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai gresit cu passatul ca pana la urma nu ti-a scos nimeni banii cu forta din buzunar. Ca poate te-ai grabit, aici se poate discuta. Important e ca in momentul in care intri in posesia masinii tu sa fii multumit, tu sa zambesti, tu sa te bucuri de investitie. Parerile sunt impartite, atatia oameni atatea pareri.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!