Jump to content

Ce inseamna rodajul la Tiguan 5N & 5N2 ?


ciprian322
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor! Sunt (aproape) fericitul posesor al unui VW Tiguan R-Line 2.0 TDI 177cp DSG 4Motion.  Zic aproape fiindca masina vine undeva pe la inceputul lui martie :( Fiind prima mea masina noua, nu prea stiu cu ce se mananca rodajul. Am citit pe net tot felul de informatii, ba ca nu trebuie trecuta masina in S nu stiu cati kilometri, ca nu trebuie accelerata peste 3000rpm, ba ca trebuie sa faci primele sute de kilometri pe autostrada etc. etc.

 

Vreun sfat? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti zic sigur vine cu manual de utilizare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Plus, te poate indruma si dealer-ul la predarea masinii cu informatii suplimentare. Cel mai bine si cum zice "stealth", citeste manualul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula rodajul inseamna menajarea masinii, prin adoptarea unor turatii mai reduse, preferabil pana in 2/3 din cea maxima, pe o distanta intre 1500 si 3000 Km, ce difera de la producator la producator, fctie de cum scrie in manual. La VW cred ca e 1500 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Timp de 1,000 Km e recomandat sa nu treci de 2 treimi din turatia maxima, adica 3,000 RPM, si 2 treimi din viteza maxima, adica vreo 130 Km/h.

Apoi, timp de alti 500 Km, poti sa ridici treptat si gradual limitele acestea pana ajungi la 1,500 Km sa poti merge pana la 4,X00 RPM si 2X0 Km/h,

 

Aceste lucruri le vei afla si de la dealer in momentul in care vei ridica masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar ca el avand DSG o sa schimbe automat cutia cand vrea. :D

 

Talpa sa nu fie grea ca sa puna cutia sa schimbe sus in ture. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au dus vremurile cand rodajul era litera de lege, dar atunci masina era considerata bun de folosinta indelungata (10-15-20 ani)

 

Deci acum rodajul clasic nu mai are sens nici mecanic, nici psihic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca tolerantele sunt mici, de rodat ele chiar micrometric tot trebuie sa se rodeze.

Ca nu va pati motorul nimic daca nu se face rodajul, cu siguranta si oricum nu va fi afectat precum motoarele din anii 70-80 cand musai trebuia efectuat rodajul.

Insa de ce sa risti cand poti sa respecti ceea ce recomanda fabricatul. Eu cred ca nu isi bat gura totusi degeaba.

 

Eu pun pariu ca masinile ce ajung la 100.000 Km sa consume ulei au fost in procentaj f mare cele carora nu li s-a respectat rodajul. Efectele nu se vor vedea imediat, ci in timp.

 

Eu as mai face ceva: chiar daca unora li se va parea anormal, as schimba uleiul la 10.000 Km.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici e mult de spus si nu isi au rost discutiile pe acest topic legate de uleiuri si protectia ce o "ofera" motoarelor uleiurile long life. Pt cine doreste sa stie realitatea, poate citi rubrica uleiuri recomandate. Dar primul schimb de ulei, nu l-as face la 30.000 ci la 10.000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa respecti ce zice VW in manualul pe care il vei primi.

Vei avea acolo toate indicatiile.

Ai rabdare si sa te bucuri de ea.

Discutia cu schimatul uleiului la N km e falsa
Tehnologia a evoluat, si chiar primul ulei din motor are, de obicei, caracteristici speciale de rodaj al motorului......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tehnologia a evoluat in favoarea constructorului. Cititi topicul dedicat uleiurilor si veti afla realitatea. Iar ulei special pt perioada de rodaj nu exista.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand multumesc tuturor pentru raspunsuri. Bineinteles ca, fiind nerabdator, am cautat pe net toate manualele de tiguan si in niciunu n-am vazut sa scrie ceva despre perioada de rodaj. In schimb am gasit foarte multe informatii cum ca la motoarele din "timpurile" noastre rodajul nu mai inseamna mers incet, dimpotriva, trebuie calcata masina .. nu stiu ce s-ar intampla la pistoane etc. etc. In mod cert o sa fac primul schimb de ulei la 10000, pentru linistea mea, iar cat priveste rodajul, voi vedea ce sfaturi primesc de la dealer si o sa revin. Pana una alta trebuie sa caut presuri fiindca masina cica vine fara... cand o veni... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, felicitari pentru masina, e ceva extraordinar mi-ar fi placut si mie asa ceva:) poate iti faci timp sa o vad si eu:) ca si sfat de rodaj eu zic sa faci cateva drumuri exclusiv in scopul acesta dar nu numai pe autostrada, e bine sa pui masina la treaba in toate vitezele si turatiile insa cu moderatie, nu o baga in Sport nici in Eco, nici bara la bara in oras, mergi pana undeva si inapoi pe un DN mai liber. Si in oras este ok dar nu in maxima aglomeratie. Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Avind o a 2 a masina, primii 9.000 Km I-am facut doar la drum lung. GL- Bv, GL - Bucuresti, GL - Suceava, etc.

Macar  o data pe luna fac un drum de Bucuresti pe autostrada si cred ca cei 70- 80 km de la Drajna - Bucuresti  cu 140 KM/h face bine la motor.

Dealer-ul mi-a spus ca motoarele sunt probate pe banc si nu mai necesita rodaj. Daca cei de la RENAULT recomanda la DUSTER in primii 1.500 Km o viteza de max 110 km/h si sa nu depaseasca 3.000 rotatii , nu cred ca este cazul VW. Pentru liniste sufleteasca, recomand primii 3.000 km la drum lung.

Sa o stapinesti sanatos !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SPORT are .....ECO nu prea........ :salut:

Modificat de dexim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avind o a 2 a masina, primii 9.000 Km I-am facut doar la drum lung. GL- Bv, GL - Bucuresti, GL - Suceava, etc.

Macar  o data pe luna fac un drum de Bucuresti pe autostrada si cred ca cei 70- 80 km de la Drajna - Bucuresti  cu 140 KM/h face bine la motor.

Dealer-ul mi-a spus ca motoarele sunt probate pe banc si nu mai necesita rodaj. Daca cei de la RENAULT recomanda la DUSTER in primii 1.500 Km o viteza de max 110 km/h si sa nu depaseasca 3.000 rotatii , nu cred ca este cazul VW. Pentru liniste sufleteasca, recomand primii 3.000 km la drum lung.

Sa o stapinesti sanatos !!

Ce inseamna ''motoarele sint probate pe banc''?! Adica in fabrica de motoare le testeaza pe toate pe bancul de probe sau in fabrica dupa ce a fost montat pe masina este testat xx minute/ore?!Eu cind am ridicat masina dupa o luna /120 km facuti prin oras am facut un drum buc-tm si retur si la citeva zile buc-mangalia retur.La primul drum nu am depasit 110 iar la al doilea drum nu am depasit 140 si cam asta a fost rodajul.La 5000km am verificat uleiul si deja era la minim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ai o problema

Nu e vorba de rodaj 

Am facut exact ca tine

 

Dar, ai memorat nivelul initial?

Ai lasat masina sa se raceasca bine citeva ore bune?

 

La mine nici dupa 30.000 cind am schimat uleiul nu a scazut deloc ( am revizii LONG LIFE)

Acum am 45.000 si , slava Domnului, nu am aceasta problema .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!