Jump to content

Sfat achizite Audi A6 2.0 incepand cu 2011-prezent berlina/avant


alexandrunay
 Share

Postare recomandată

Neaparat testdrive inainte si sa aiba carte service fara lacune. Discutam de multitronic, asa ca e important sa vezi daca iti place felul in care merge CVT-ul si de asemenea daca a fost intretinuta corespunzator.

Consumurile date sunt din carte. Real masina vede foarte rar sub 10% in oras (Bucuresti).

 

Nu inteleg ce inseamna S-line plus pentru ca are doar exterior S-line. Nimic la interior, suspensia nu e de S-line, jantele nici nu par oem.

Apoi de verificat daca chiar are Bose. Pacat ca are doar clima de baza.

2013-audi-a6-side-assist-0014.jpg

Asa arata o oglinda cu side assist. In pozele cu masina nu se vede asa, dar sunt si neclare.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mergi sa vezi o masina cu anunt scris cu majuscule? Intreb si eu. Rulajul fix 150.000 km, sa fim seriosi, este limita psihologica sa nu para nici dat inapoi nici prea mult. Poate fi si rulajul real nu zic nu, dar doamne cum merg oamenii astia 75000km pe an (200km/zi) cand eu merg deabia 25000km pe an. Daca ma uit bine zice inmatriculata in ian 2013 deci probabil este fabricatie 2012. Grija mare la multitronic-urile cu atatia km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificato ultima intrare la 140000 in 08/2014 in de, a mai avut una in 2015 in ro la 120000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut .Imi poate spune cineva la audi a6 modelul 2006-2008  motorul de 2000tdi ce cutie(manuala-automata)  ar fi indicata .Va multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
florinarsenie

Nu te supara tu ai multitronic, de spui asemenea aberatii: ,, Grija mare la multitronic-urile cu atatia km!."???

 

Te invit la brasov sa vezi A6 cutie multitronic la 480.000 km. si merge perfect. Asa ca nu mai fa afirmatii aiurea.

 

Cutiile multitronic se strica, deoarece nu se schimba uleiul si FILTRELE la timp. Ca multitronicul are 2 filtre.

 

Asa se intampla cand cumparati masini fare service-re corespunzatoare. Si in germania mai sunt nemti, care sar peste reviziile la cutii, asa ca.....

 

 

 

 

 

@Adrian28

 

I-ati linistit cutie automata, numai verifica sa fi avut schimbat uleiul si filtrul la timp. Daca a avut uleiul si filtrul schimbat la timp, iti garantez ca ti se strica motorul si cutia tot va fi buna.

 

Nu mai te lua dupa toti care isi dau cu parerea, iar ei nici nu au cutie automata, sau chiar daca au cumparat, au luat masini neangrijite si cu km. dati inapoi de samsari.

Modificat de florinarsenie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Sal.,

Are vre-un coleg A6-C7 2014 cu motorizarea 2.0 TDI / 190 CP si cutie S tronic 7, tractiune fata ?

Sau sa caut una cu tractiune Quattro dar acelasi motor si aceeasi cutie ?

As vrea si eu ceva pareri daca exista probleme la o asa masina .

Stiu ca este prea nou model-ul ca sa aiba inca probleme dar mai stii ce surprize pot aparea ?

Multumesc .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna . Eu detin un audi a6 c7 din 2011 s-stronic 3.0 tdi quattro Sunt foarte multumit de ea . Am detinut un bmw 525d pana anul trecut in toamna si am crezut ca nu exista o masina mai buna pana cand am luat acest audi . Parerea mea ca merita si isi merita toti banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb pentru un prieten care nu este hotarat, oscileaza intre 520 F10 sau a6 c7 2.0 tdi. Pareri/ sfaturi? Buget de 20k euro direct din Germania. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea km mai putin si cat mai multe dotarii. Starea masinilor sa fie verificate fara accidente grave sau mai stiu eu ce. Amandoua sunt frumoase dar na difera si tractiunea sau poate prefera quattro sau x-drive

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quattro pe 2.0 nu exista decat la modelul nou de c7 (facelift), cel de 190cp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdaniftimie_23

buna ziua! vreau sa mi iau un audi a6 2009-2010 2.0 tdi 170 cp din fabrica. momentan am un passat 2010 tot de 170 de cp din fabrica si sunt foarte multumit de ea. ce probleme mari ar putea fi? ce parere aveti de cutie ? sa iau manuala sau 7+1 automata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut colegi

A6 2.0 din ce an sunt euro 5?parca m-ar bate un gand,cutie automata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca VAG a introdus motoarele euro 5 la sfarsitul anului 2008, sper sa nu gresesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la toate motoarele da euro 5,de exemplus 2.7 luna 11 2008 iese la noi euro 5?sau mai sigur ar fi cele 2.0

La rar a facut cineva o cerere in care sa i se raspunda incadrarea norma poluare?ma gandeam cand sunt in germania sa trimit o cerere si poate in cateva zile primesc un raspuns

Oscilez inca passat dupa 2009,a6 sau 520 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

Salutare, acesta este primul meu post pe forum deoarece m-am decis sa cumpar un audi a6 si am nevoie de expertiza voastra. Masina este urmatoarea:http://www.bundk.de/de/car/a6-navi-xenon-leder-klima-einparkhilfe Am fost sambata si am vazut-o dar din pacate nu am reusit sa fac o proba de drum cu ea. Masina este vanduta de un dealer BMW, a fost masina de buyback pentru un BMW, a fost un an la rent a car si 2 ani la un proprietar. Are 3 revizii facut si tipul de la reprezentanta spune ca este fara accident, ei ofera contra cost (190 euro) 1 an garantie la masina (este garantia oferita de dealerii bmw garantie eplus) care pana la 100.000 km acopera 100% din reparatie exceptie face catalizatorul si discul de ambreiaj. Mie imi place masina pentru ca este ingrijita si are multe dotari. Planuiesc sa fac maine un test cu ea si daca o sa pot sa-i verific istoricul la un dealer audi. Ce ma sfatuiti in legatura cu masina, la ce probleme ascunse sa ma uit la acest model?
Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi se par foarte putini kilometri (72500) pentru o masina de 3 ani in Germania, dar fiind vanduta de o reprezentanta BMW cred ca nu se joaca.
 

Frumoasa si dotata masina, dar eu unul parca nu as da 23k pe un diesel de 2L manual. As lua un a4 2.0tfsi quattro automat, iar diferenta de bani as da-o pe benzina si zambete. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa merg si la un dealer audi sa vad un istoric de service cu eventualele interventii la masina. Singurul dubiu care-l am este ca masina a fost la rent a car si poate nu a fost exploatata corespunzator.

Modificat de lillejhon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 9/12/2016 at 2:36 AM, Adi_vw said:

Mie mi se par foarte putini kilometri (72500) pentru o masina de 3 ani in Germania, dar fiind vanduta de o reprezentanta BMW cred ca nu se joaca.
 

Frumoasa si dotata masina, dar eu unul parca nu as da 23k pe un diesel de 2L manual. As lua un a4 2.0tfsi quattro automat, iar diferenta de bani as da-o pe benzina si zambete. :) 

Iar sfatul asta a venit de la un posesor de racheta pe sosea, golf6 2.0tdi. LOL! Zambetele incep putin mai de sus de un 2.0tfsi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zambetele pot sa apara si cand auzi sunetul motorului la o turatie mai ridicata, chiar daca nu conduci nu stiu ce racheta.

Consider ca un 2.0tfsi e mai placut de condus decat un 2.0tdi manual, mai elastic, mai rafinat, se preteaza mai bine la ce a fost gandita masina, asta daca nu consumul de combustibil e pe primul loc.

@lillejhon Pana la urma ce ai luat?

P.S.: Poate 2.0tdi e o mica "benzinara turbo" ce aduce zambete :) pe o compacta https://app.box.com/s/d0aukwcqtff0hf85nes4ausm1jxxmssv 

Modificat de Adi_vw
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am ramas la  a6 4g 2.0 TDI, am masina de 1 saptamana si 1200km facuti. Si cu 2.0 tdi zambesc, momentan pana ma obisnuiesc cu masina.:)  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

felicitari pt achizitie! 

@Adi VW iti respect parerea, doar ca respecta-ne si pe noi cei carora ne mai place doar sa conducem in confort, nu sa ne alergam pe sosele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru masina!

 

Respect pe toata lumea. Eu doar mi-am exprimat parerea si am adus argumente pentru ceea ce am zis. Daca am gresit cu ceva nu ma supar daca sunt corectat...

Drumuri bune si atentie sporita ca vine iarna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Destul de ieftina comparata si cu restul aflate la vanzare la acelasi dealer http://www.dick-automobile.de/fahrzeugangebot/ , probabil s-a achizitionat netto si samsarul castiga asta. Nu provine chiar din reprezentanta Audi (http://www.dick-automobile.de/en/company/)

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!