ady_uaic

Sfaturi achizitie Scirocco 3

187 postări în acest subiect de discuţie

e un Scirocco la 26k pe Autovit. :)  si am mai vazut unul de 160 cp, care are Stage 1. Nu credeam ca se baga cineva sa faca resoftare la motorul asta. :) 

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-scirocco-ID7GhGGw.html#6988aaeda4

http://autovit.ro/anunt/volkswagen-scirocco-ID7GhJth.html#6988aaeda4 ==> 421 CP :o

Modificat de Luciosu
0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

pai are motorul de GTI, deci se poate. orice. 

0

Link către postare

ala da... dar celalalt de 1.4 TSI, cine dreaq se baga sa faca stage 1, ca e problematic si vazusem si informare de la Revo.

0

Link către postare

La revo parca aduceau ceva mai multi caluti oricum ar fi interesant de aflat si cati km are de la resoftare mai ales ca este generatie 2009.

Modificat de TDR
0

Link către postare

mufa OBD nu este dupa usita de sub volan stanga cum gasisem pe net. unde este? 

0

Link către postare

am gasit-o, este langa clapeta pt deschidere capota. dar putin in fata. 

0

Link către postare

@Bogdan_wrc Cum merge masina? asta daca te-a lasat nevasta sa pui mana pe ea. :) 

0

Link către postare

Va salut,

Sunt nou pe forum si am o mica problema la achizitie.

Sunt in "tratative" pentru un VW Scirocco 2.0 TDI.

Mașina arată si merge impecabil,xenon, faruri adaptive, cornering, dublu Climatronic, încălzire scaune,comenzi volan,parktronic, senzori ploaie,lumini,computer bord,oglinzi pliabile si încălzite,jante 17 aliaj etc si are 165000km . ( fara navigatie )

Masina este adusa din Germania de cateva zile, la interior arata impecabil si la exterior mici zgarieturi care ies la polish ( am vazut-o)

Singurul minus ar fi ca trebuie schimbate cauciucurile.

Pretul este 9500euro

Intrebarile mele ar fi:

-> ca motor este OK ? ati auzit de probleme la acest tip de motor ? ce parere aveti ? 2.0 TDI 140cp

->consumabilele/intretinerea sunt ca cele de la un Golf sau sunt MULT mai scumpe ?

Acestea fiind spuse, astept cu nerabdare un raspuns ptr ca in 2 zile ar cam trebuii sa dau un raspuns!

Va multumesc anticipat!

Modificat de Bitcovich
0

Link către postare

Ma arunc eu sa raspund. Verifica ca nu fie umblat la kilometraj tinand cont ca e diesel. Cu motorul asta nu stiu sa fi fost probleme pe Scirocco, dar mie nu imi place motorul asta pe Scirocco. Nu-i nici cal nici magar. Mai degraba iti iei un Golf cu acelasi motor ca e mult mai practica. Asta are suspensie tare si portbagaj de Smart. Daca vrei Scirocco neaparat mai bine cauta 2.0 benzina

0

Link către postare

Acelasi motor am si eu, detin masina de aproximativ un an si sunt foarte multumit de ea, consum bun, putere mai mult decat decenta (140cp, cu un soft de la revo te duci la 186cp moment in care masina se apropie de 2.0 TSI, nu sunt probleme de genul injectoare ( cum au fost la 2.0 PD, scirocco fiind dupa 2008 sunt deja Common Rail) sau distributie/intinzator hidraulic ( probleme bine cunsocute pe Scirocco si alte modele VAG 1.4 Tsi 160, my08/my09 chiar si unele my10) eu ca posesor sunt foarte multumit de Scirocco 2.0 TDi 140!

P.S: Pune poze sa o vedem! :)

Modificat de Mihai Rancea
0

Link către postare

Buna ziua,

Sunt nou pe forum si am nevoie de cateva pareri/sfaturi.

In perioada urmatoare as vrea sa imi cumpar un VW Scirocco, motorizarea 2.0 TSI CAWB 200CP. Masina o voi folosi doar in weekend deoarece am o alta masina, asdar nu ma prea intereseaza consumul acestui motor, din moment ce voi face maxim 10 000 km anual. Stiu ca grupul VAG a avut probleme la distributie pe acest motor, de aceea va intreb daca exita posesori la care a cedat lantul de distributie sau la care a dat semne de oboseala. De asemenea as dori sa aflu ce probleme mai pot aparea la acest motor deoarece urmatoarea achizitie dupa masina va fi un soft Unitronic.

Va multumesc anticipat.

O zi placuta!

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.