Jump to content

Sfaturi achizitie Scirocco 3


ady_uaic
 Share

Postare recomandată

Scirocco nu se mai găsește in oferta VW. Ultimul a fost un R roșu vândut acum 2 luni. Doar ce a mai rămas pe scot dacă mai găsești pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca vanzarile foarte slabe. Poti da un telefon la un dealer sa intrebi, mai sigur asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa este. ala rosu de la PBN  a stat pe stoc extrem de mult.

si nu se vinde decat..pe comanda speciala....

motivul este fix asta, am scris si eu acum multe luni bune...nu se vindea nicio bucata pt f mult timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare am revenit cu poze cu noua achizitie VW Scirocco 2.0 TDI 140 CP (2 saptamani) in care am parcurs 2000 km, masina se comporta absolut exemplar, bininteles a doua zi dupa achizitie, i-am schimbat distributie(desi trebuia la 160.000, masina avand 100.000km) /filtre/ulei/discuri/placute,am trecut de la extaz la agonie, sarind de la punct distributia (lant) la VECHEA masina vw polo 6r 2010 1.2 70 cp cea care era destinata sotiei bineinteles! Acum se afla la avia motors si costa in jur de 3500Ron! S-a intamplat exact cu o seara inaintea achizitiei Scirocco-ului!

P.S: Initial voiam 1.4TSI 122/160cp, dar citind cu atentie forum-uri de la noi si de afara, nevrand sa risc catusi de putin, am ramas pana la urma pe 2.0 TDI si bine am facut!! :D 

Va multumesc pentru sfaturi baieti! Zi faina!

 

IMG_4259.JPG

IMG_4258.JPG

IMG_4250.JPG

IMG_4244.JPG

Modificat de Mihai Rancea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hahaha. Pe asta am vrut eu sa o iau. 

Ai fost mai rapid decat mine cu o zi. Vineri ai luato tu, eu cand am vrut sa o iau sambata nu o mai avea. Asta e sa o stapanesti sanatos.

Pana la urma eu am fost in Germania si am adus unul R-line 2.0 TDi dar versiunea 170 cp. Si este modelul cu facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daaaa chiar vineri am luat-o!! Cat ai platit pe a ta in Germania?? Este DSG?? Niste poze ar fi super! :D 

Modificat de Mihai Rancea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa le stapaniti sanatosi. frumoase masini. deja incept sa "fierb" si mai tare cand va vad. si eu caut unul, de preferat ar fi cel 2.0-benzina, dar nu as spune nu unuia pe motorina. Totul este legat de buget. 10-11.000 euro. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuns 14 mii cu totul.

Este manual.  DSG-ul este sigura optiune pe care nu o are. In schimb are tot inclusiv keyless si sisitemul DCC.

IMG_20160217_120326.jpg

O sa revin cu mai multe poze cand primeste jantele de vara.

Modificat de FakeML
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoasa!! Sa o stapanesti sanatos si fara incidente! 

 

P.S: Acum trebuie schimbata masina din semnatura zic! :D

Modificat de Mihai Rancea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.02.2016 at 9:36 PM, FakeML said:

Ma ajuns 14 mii cu totul.

Este manual.  DSG-ul este sigura optiune pe care nu o are. In schimb are tot inclusiv keyless si sisitemul DCC.

IMG_20160217_120326.jpg

O sa revin cu mai multe poze cand primeste jantele de vara.

Nu are face-lift. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu fim rautaciosi... Facelift'ul nu este o optiune per se. 

ON topic: Felicitari pentru achizitie, arata super! Te asteptam sa o prezinti in sectiunea "Masina mea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are faceliftul interior. Adica are volanul si clima diferita fata de modelul din 2009. La asta ma refeream eu. La exterior este doar R-line atata tot.

Multumesc. O sa o prezint si la masina mea dar cand montez rotile de vara.☺

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

nu au acelasi target. daca vrei masina incapatoare, iei golf. daca vrei masina mult mai tinereasca, cu locuri normale in fata si mici in spate, cu 2 usi..atunci designul lui scirocco nu are comparatie la golf..

si la bani, golful este mai ieftin, din ce am vazut...comparativ pt aceeasi masina.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Cred ca m-am indragostit de scirocco cu toate ca inca nu am mers cu unul :) Planuiesc sa imi vand passatul fiind un tdi puturos si sa iau un Scirocco 2.0 benzina dar neaparat cu DSG 6. Am insa niste nelamuriri:

1 stiu ca DSG 7 sunt proaste, 6 il au toate sau e folosit doar intr-o perioada anume? si cum imi dau seama daca e 6 sau 7 dintr-o poza :)) toate par sa aiba acelasi schimbator

2 nu vad reglare electrica pt scaune la niciunul - nu au sau nu am gasit eu unul inca?

Modificat de z3dulik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai e simplu: e 2.0 TSI sau TDI, e DSG6. E 1.4 TSI, e DSG7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt da ai dreptate. Am uitat ca 7'le nu face fata la 2.0. merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

De ceva vreme ma bate gandul sa ma bag in datorii pentru aceasta masina, ma atrage foarte mult design-ul exterior si cum a venit momentul sa reinnoiesc ''parcul'' auto, Scirocco a ramas singurul finalist pe lista deoarece este singura masina mai noua care ma atrage.

Asa ca doresc sa va intreb cateva lucruri stupide si mai putin stupide despre acest model:

- motorul de 122 de cai a avut probleme cu pistoanele?

- cum stai in ea? mie unul imi place sa stau foarte jos, daca se poate sa am ochii o idee mai sus decat volanul, sa nu am senzatia ca dau cu capul in plafon (desii am 1.84 :D, cer prea mult?)

- e stabila in curbe? recunosc, imi place sa mai intru in curbe cu viteza si nu as vrea sa am senzatia ca se inclina foarte mult, sau sa aud caucicurle la limita aderentei (cred ca e o intrebare destul de stupida)

- preconizez achizitionarea ei prin septembrie, octombrie, bugetul va fi undeva la 8000 +- 500 euro, o sa am sanse sa gasesc ceva ok?

- aici poate prind putin tupeu dar intalniri cu acest model exista la noi in tara, Bucuresti mai exact, as dorii sa urc, poate sa ma si plimbe un coleg binevoitor, sa-mi fac o parere cat mai realista asupra acestui model.

Va multumesc si astept sfaturile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna.

Ma cam bate gandul sa imi cumpar si eu un scirocco. (deja de vreo 2 ani :) )

Ma intereseaza motorul 2 TSI sau 2 TDI de 170CP, amandoua automate. Pret: pana in 15000 (in cazul in care se poate finanta prin leasing persoana juridica) sau 12 - 13000 persoana fizica fara finantare. (asta in cazul in care exista oameni pe forum care ar dori sa isi vanda masina)

Ca si dotari. nu sunt prea pretentios. Volanul sa fie neaparat modelul nou (cel vechi e cam anost) sa aiba climatizare, Xenon, Cutie automata.

Am gasit pe OLX anuntul asta:

http://olx.ro/oferta/volskwagen-scirocco-dsg-2-0-tsi-black-edition-sport-unicat-extra-full-ID5AVKC.html#eef889b6fc

La prima vedere arata in regula. Cunoaste cineva masina respectiva? Ma gandesc ca nu a trecut neobservata prin Bucuresti :)

Eventula niste sfaturi despre punctele sensibile ale modelului respectiv.

Va multumesc anticipat.

 

PS. Apropo, care este consumul real al unui 2.0 tsi intr-un oras aglomerat (Bucuresti, Timisoara, Cluj)? Nu este factor de decizie, sunt numai curios cu cat o sa imi goleasca portofelul pe luna :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am batut palma pt un 1.4 TSI de 122. pt prietena.,as dori sa stiu ce distanta are la prezoane...5x112? modelul 2011 are ajutor la plecarea din panta? multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bodrizs Eu am 1.4 TSI 160 cp, si consum in zi normala ora de varf, fac aprox 12 km dus si 12 intors, sub 12% greu.  Legat de anunt. cred ca are cel putin un an de cand e pe OLX si tot este actualizat. Dupa exprimarea din anunt, pare "colorat"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lambda_dryver
6 hours ago, Bogdan_wrc said:

am batut palma pt un 1.4 TSI de 122. pt prietena.,as dori sa stiu ce distanta are la prezoane...5x112? modelul 2011 are ajutor la plecarea din panta? multumesc.

Da, 5x112 cu butucul de 57,1. ET47 (parca) cu 7,5J pe 17" si 8J la 18-19". Cu Hill Assist, sincer, nu te pot ajuta... Pe prima varianta, mai veche, nu avea, iar cu 2011 am mers, dar DSG... 

Modificat de lambda_dryver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x. deci merg rotile de golf 5-6.

nu cred ca are hill asist. era bun pt o fata :) 

consumul am vazut ca e 7-7,5% prin oras dar nu Buc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spre 12% al meu de 160 in Bucuresti. 10% in Focsani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!