Jump to content

Etriere blocate pe spate-partea mecanica de la fr


cristip
 Share

Postare recomandată

Salut,

Se pare ca mie imi sunt blocate etrierele de pe spate (numai partea mecanica) si nu pot sa-mi fac frana de m

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta am avut-o si eu la GTI-ul meu. Dupa ce am luat etrieri spate de la dezmembrari le-am desfacut pe ale mele originale si "le-am reparat". De fapt in afara de circuitul hidraulic pricipal, frana de mana rasuceste o parghie cu un excentric in cap care preseaza pistonasul de frana. (vezi imaginea unde cu rosu este colorata parghia franei de mana).

Intre parghie si corpul etrierului se depune mizeria care cu timpul blocheaza parghia. Fa-ti rost setul de garnituri de frana, demonteaza etrierul si lasa-l scufundat o noapte in solvent (vezi sa nu atace aluminiul).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10x, la primavara ca acuma e prea frig :lol:

PS: topicul nu tine neaparat de G2/J2 :rr:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
10x, la primavara ca acuma e prea frig
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine! asta mi-a zis si mecanicu' meu, sa ma duc in schrot si cand gasesc sa-l chem sa vada daca sunt ok. ma gandeam ca poate exista o solutie ca cea amintita de Andi ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Poate mai trebuie intarit cablul franei de mana. El ar trebui sa se ajusteze singur, dar la masinile vechi nu cred ca mai merge treaba asta.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu tine frana de mana foarte bine, care ar putea fi cauza? frana de picior se comporta normal.

Cum ai frana pe spate? disc sau tambur?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cablurile de la frana de mana se intind in timp si nu mai permit reglajul .Daca au ajuns la limita surubului de reglaj si tamburii/saboti sunt ok trebuie alte cabluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe spate am discuri.

pai vezi ce a postat AndiTDI mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!