Jump to content

Probleme instalatia audio (upgrade, defectiuni, etc.)


teh
 Share

Postare recomandată

gabriel randasu

SUNT SIGUR CA EL M-A INDRUMAT SPRE TINE.K,AM SA VAD EU CUM O SCOT LA CAPAT.MERCI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema asta e la orice CDplayer cu care sunt echipate mashinile din fabrica in grupul VW. Si pe golf 5 face exact la fel, "pierde" fidelitatea dupa un timp si daca il "reglezi" din nou se aude ok un timp. Pe golf nu face chestia cu intrerupt cateva secunde pt ca 2 tunnere radio care lucreaza in paralel ... Calitatea acest sisteme audio din pacate e sub mediocra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

De ceva vreme ma bate gandul sa imi schimb sistemul audio cu care mi-a fost livrata masina.(Polo 9N). Problema e ca nu as vrea sa schimb CDPlayer-ul din fabrica, ce e cat 2 "compartimente" din plansa de bord, cu unul ce e mai ingust, doar cat un compartiment, ca cealalta jumatate sa fie goala.

Uitandu-ma pe net am gasit ceea ce cautam!

Problema e ca nu stiu cum se numeste "scula", cati bani face, unde o gasesc...si mai ales daca intr-adevar exista un astfel de sistem pe acilea.

Atasez o poza in speranta ca poate e cineva care ma ajuta.

PS. Stie cineva daca imi schimb eu sistemul audio trebuie sa trec pe la Service-ul VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de informatie. ...intr-adevar am vazut si eu acum ...980 E :D

Poate ca nu as mai manca vreo juma de an ptr el ...dar cand ma gandesc ca masina sta in fata blocului si poate fi sterpelit....ma las pagubas.

Alte variante mai ieftine sti? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si alte modele, dar 1DIN. Problema la 2DIN e ca nu poti "sa-i iei fata". Si e cam riscant :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

M-am cam lamurit cum e cu DVD-urile astea in masina. Nu prea merita sa le montezi ...mai ales ca putine sunt cu fata detasabila.

Totusi vreau sa imi schimb sistemul audio de pe masinutza. M-am gandit sa imi pun o magazie de cd-uri in locasul care ramane disponibil.

Totusi stie cineva daca trebuie sa trec si pe la Service-ul VW ca sa-i schimb cd-player-ul si boxele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva cum se scoate un casetofon Alpha din modelul polo 9N? Vreau sa-l schimb cu un radio cd si nu stiu cum sa-l scot. Ce trebuie facut? Multumesc celor care ma ajuta!! Niste poze ar fi super daca as vedea!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am avut beta...asemanatoare... iti trebuie cele doua chei speciale de la casetofon ca sa le scoti, daca nu le ai te duci la pbn si le spui sa ti-l scoata (eu asa am facut pt ca nu aveam cele 2 chei, nu mi-au luat nici un ban :D

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu sigur cum se scoate,dar parca eu l-am dat jos cu niste tablite "home made" (sper sa nu incurc cu altceva)

Modificat de negoctav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai alea sunt, 2 tablite, dar difera de la model la model...eu am acuma doua dar sunt de la noul casetofon Pioneer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Cei de la VW sunt smecheri...daca in dotare a venit masinutza cu CD player si 2 boxe e clar ca nu ai 4 iesiri. CD player-ul cu 4 iesiri e mai scump....cu mult. Deci ..Polo Happy si Polo Attractive au in dotarea standard CD player cu 2 iesiri (2 twetere pe montantii fata si 2 ptr bass in portierele din fata).

Si eu ma gandeam sa imi pun boxe pe spate dar ar insemna sa schimb actualul CD player cu unul de pe piata...Daca i-l schimb nu mai da asa bine ca originalul. Ramane acel loc liber cam nasol.

Si atentie se pierde garantia la partea electrica daca te gandesti sa ti-l schimbi de capul tau. Trebuie mers doar la service-urile autorizate VW. Am aflat si eu ieri de la un mecanic...nu stiu cat de autorizat era el dar totusi merita de luat in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ce poze ? sunt doua lingurite asa si intra pe langa casetofon, am impresia ca pe langa butoanele <>

sa te uiti la ele si o sa observi un spatiu mai maricel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

uite o poza cu casetofonul si locasul pe unde intra acele lingurite ;)

bafta

hai ca sa fie treaba completa, am facut poze la "linguritele" de la casetofonul meu ca sa-ti dai seama despre ce e vorba. (cele din poze sunt pentru pioneer, iar pt alpha sunt asemanatoare, difera doar sistemul de agatzare pe acolo ;) )

succes

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa pun la un Polo 9n (cel cu farurile rotunde) 2 boxe Pioneer TS-G1748 de 17cm in usile din spate. Gaurile si "plasa" e facuta din fabrica, adica locul ii pregatit. Intrebarea este daca am loc?

Later edit: Cd-playerul Veta are 4 iesiri? Sunt trase caburile in usa din spate sau trebuie sa trag eu?

Modificat de AAdorjan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Dupa cum s-a mai discutat merg boxele de 16.5 sau 17 cm in orice usa a unui Polo 9n,9n3...

Cred ca si de 20 cm merg,dar sa nu fie atat de adanci.

De obicei,daca din fabrica nu are boxe-n usile din spate ,atunci nici cablurile nu sunt trase,dar se poate rezolva f usor,trebuie doar rabdare...

Tind sa cred ca are,avand in vedere ca ultimele generatiide cd-playere au...cel mai simplu te uiti pe cutie,dacq ai cabluri duble(adica perechi):alb,mov,gri si verde (parca),atunci ai 4 iesiri sau te uiti daca ai fader (pe el daca il poti alimenta ) sau in manual......sau te uiti la sf manualului la date tehnice sau pe fata cdplayerului...sczue pentru repetitiile cu "sau"

Modificat de negoctav
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi de feedbackul rapid.

Am ramas cu o nelamurire cd-playerul are 4 iesiri?

Polo e verisunea de echipare atractive.

Modificat de AAdorjan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cd-playerul ii Beta nu Veta cum am scris :D In manual scrie ca poate 4x20W. Masina are 2 boxe in usi si 2 in montantii fata (tweeter). Cum ajung la cabluriile din spatele cd-playerului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai daca scoti Cd-playerul.Schema lui Beta o ai aici http://www.polo9n.com/ TechnikDB.Succes!

Modificat de dpolo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-ar interesa unde si cu cate suruburi ii prins. Mersi pentru link dar acolo am gasit doar schema electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Nu este adevarat! RadioCD-ul de tip RCD200 de la masina mea Polo Happy s-a activat automat pentru 4 boxe, cand am montat si boxele din spate :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e o veste extraordinara! Deci are iesire pt 4 boxe pana la urma?

Confirma cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mester - poate boxele pe spate le-a legat impreuna cu cele de pe fata.

eu am avut un beta si scria pe el 2x25.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cel mai simplu ar fi sa ne spuna daca merge faderul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!