Jump to content

Curatare si slefuire sticla


KLF
 Share

Postare recomandată

Nu cred sa fie de la ceara... sau cel putin la mine nu este de la ceara deoarece masina mea nu a mai vazut ceara de aproximativ 2 ani si am aceiasi problema cu parbrizul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi diminiata era parbrizu inghetat si am curatat parbrizu cu un ambalaj de medicamente.

Iar cand ma-m intors din oras am observat ca am zgariat parbrizu cad reflecta soarele pe parbriz se vede ca o panza de paianjen.

Zgarieturile nu sunt adanci dat sunt multe si arata urate.

Prin polish sau soluti se sterg. Ce soluti ar trebui sa folosesc?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil o fi de la suspensiile care apar de la masinile din trafic. In gazele de esapament sint destule urme de ulei asa ca....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie la diluantii folositi pe parbriz. Cand mi-au montat parbrizul nou pe masina am vrut sa sterg urmele de lipici de pe el cu motorina, moment in care meseriasul a urlat la mine : NU ! :)

Nu am inteles prea bine ce se intampla dar cica se albeste geamul, ceva de genu asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie la diluantii folositi pe parbriz. Cand mi-au montat parbrizul nou pe masina am vrut sa sterg urmele de lipici de pe el cu motorina, moment in care meseriasul a urlat la mine : NU ! :D

Nu am inteles prea bine ce se intampla dar cica se albeste geamul, ceva de genu asta...

In principiu ceara pe baza de parafina se poate dizolva cu uleiuri minerale sau terebentina. Se mai pot folosi diluanti gen etanol, metanol,propanol, isopropanol..etc. Acuma daca sunt pete de ulei care vin din atmosfera, ceara de la plante, stiu eu, molid, tei, e mai complicat cred. Ar trebui sa se poata cu motorina, petrol rafinat, benzina usoara, si mai stiu eu cate. MAREA problema e ca in general sticla de calitate are un strat de protectie impotriva zgarieturilor, e antireflectorizanta, sau reflectorizanta... etc...Daca nu stii din ce e stratul ala, il poti distruge usor de tot. Lumea ii zice sticla, insa de multe ori e foarte foarte departe de sticla in adevaratul sens al cuvantului (cea din geamurile comuniste)... Eu lucrez cu lentile de multe ori si oglinzi. Marea problema a oricarui fel de "sters" e ca produce microzgarieturi in primul rand si in al doilea rand practic ORICE folosesti o sa lase un mic reziduu pe suprafata, oricat ar fi de volatil, dupa evaporare!! Al doilea aspect e cauciucul din stergatoare care si el la randul lui poate fi afectat de un solvent necorescpunzator..Ziarul e bun la sters ca e moale si ieftin..Servetelele speciale pentru sters sticla sunt foarte scumpe si poate singura diferenta e ca nu lasa deloc deloc particule de hartie (nu ca ziarul ar lasa cine stie ce...) Din cate stiu eu cea mai eficienta metoda sunt tot DETERGENTII..(SLES,SLS,SDS - sodium dodecyl sulphate si or mai fi altii). Mai ales pentru grasimi/uleiuri. Acuma problema ce apare e ca ei TOTDEAUNA formeaza o micropelicula pe suprafata!!! Acea pelicula este indepartata de catre stergatoarele de parbriz dupa un timp daca e un parbriz perfect neted...Daca nu, apar curcubee, pete, etc etc..Aici intervine mult calitatea cauciucului din stergator pentru ca daca ala se "muleaza perfect" indeparteaza mare parte din aceasta micropelicula ami repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am folosit un produs 'car glass polish' pe toate geamurile interior + exterior si pe toate oglinzile

am fost foarte multumit de el dar sa cam terminat si acum folosesc mai rar un 'glass cleaner' din comert care nu e nici pe departe ca polish-ul (recomandat de mine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAREA problema e ca in general sticla de calitate are un strat de protectie impotriva zgarieturilor, e antireflectorizanta, sau reflectorizanta... etc...Daca nu stii din ce e stratul ala, il poti distruge usor de tot. Lumea ii zice sticla, insa de multe ori e foarte foarte departe de sticla in adevaratul sens al cuvantului (cea din geamurile comuniste)... Marea problema a oricarui fel de "sters" e ca produce microzgarieturi in primul rand si in al doilea rand practic ORICE folosesti o sa lase un mic reziduu pe suprafata, oricat ar fi de volatil, dupa evaporare!!

e poftim!

si unii ii trag de zor cu racleta iarna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda da da...de la lentile pina la parbrize e cale lunga

curios cind or sa apara parbrize cu antireflex :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am cateva zgarieturi si puncte de la pietricele pe parbriz. Si saptamana viitoare ma duc la Iasi si am sa trec pe la Augsburg sa vad daca gasesc ceva eficient pentru a scapa de ele. A incercat cineva solutii pentru parbriz de la Augsburg?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da. ceva de la Sonax. fara rezultate.

si vorbesc numai de ceva urme de la stergatoare.

poate o exista altceva mai bun, dar n-am gasit aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi diminiata era parbrizu inghetat si am curatat parbrizu cu un ambalaj de medicamente.

Iar cand ma-m intors din oras am observat ca am zgariat parbrizu cad reflecta soarele pe parbriz se vede ca o panza de paianjen.

Zgarieturile nu sunt adanci dat sunt multe si arata urate.

Prin polish sau soluti se sterg. Ce soluti ar trebui sa folosesc?

Mai sa fie! Fix asa am patit si eu - doar ca eu am folosit legitimatia de serviciu pentru curatat. Sint sigur ca e din cauza prafului depus sub stratul inghetat, cu care mi-am sablat ca un cretin parbrizul schimbat asta vara! Si normal ca e doar in zona de maxima vizibilitate a soferului! (Pe viitor nu mai raspalesc cu nimic, dau cu spray!). Detalii solutie, please!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
mda da da...de la lentile pina la parbrize e cale lunga

curios cind or sa apara parbrize cu antireflex :D

Pai hai sa nu mori de curiozitate, iti satisfac curiozitatea cu un google search sa vezi cat e de lunga calea:

exemplu

si asta la fel

A doua e patentul original la o chestie din asta aparut in 1999-2002 din cate am citit......citez:

"The object of the invention is therefore to propose an antireflection coating having improved mechanical performance, especially for the purpose of using the glazing which is provided with it as a motor-vehicle windscreen"

Sincer nu stiu cum e facut si din ce e facut la parbrize ca nu m-a interesat niciodata. Insa SIGUR e gandita si la antireflexie sticla din parbrize intr-un anumit fel. Nu e usor sa ai asa strat moale pe exterior, ca il zgarie stergatoarele evident, deci trebuie sa fie dur. Insa chiar daca ai avea doar STICLA simpla, fiecare sters cu presiune mecanica TOT produce microzgarieturi datorita microparticulelor de praf care exista pe parbriz. Normal ca doar in timp indelungat se vede. Si parbrizul normal e mai putin dur ca sticla. Am zis normal ca naiba stie poate exista ceva facut special pentru armata care e mai dur :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu cea mai eficienta metoda sunt tot DETERGENTII..(SLES,SLS,SDS - sodium dodecyl sulphate si or mai fi altii). Mai ales pentru grasimi/uleiuri.

Pai dupa ce ne-ai demonstrat ca ai avut 10 la chimie ( :) ) tot nu ne-ai spus ce detergenti sau substante recomanzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu is chimist si nu stiu compozitia celor din comert pe de rost ca sa pot compara :D . Insa sincer, ce stiu e ca aproape toti sunt la fel ca au la baza substantele de baza pe care le-am numit. Mai au adaugate saruri, si pot avea pH-uri diferite, etc. Insa ideea era ca e foarte bine sa folosesti detergenti pentru dizolvare de grasimi. Ca dizolva cel mai bine.

Asta ca poti folosi alcooli, benzina etc si alti solventi sa iti speli geamul... La masina pentru spalat parbrizul e un detergent slab cu alcool pentru ca sa se evapore mai repede Alcoolul are si el proprietati de tensiune superficiala si aderare la suprafata cam ca si detergentul. Insa daca tu esti in repaus si o speli, poti linistit sa o speli cu detergent daca ai ceva uleios pe parbriz. O clatesti bine la sfarsit si gata:). detergentii industriali sunt doar mai puternici, dar tot detergenti sunt. Deci parerea mea e ca mai bine incerci cu detergent decat cu alcool sau altceva. Daca nu merge e altceva...atunci poti incerca si alti solventi :) Stiu eu, daca ti-a cazut smoala pe parbriz nu o sa o poti spala...

Modificat de I_am_Stealth
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AJUTOR !!!!

am o problema cu parbrizul dar pe interior este gras si ramane urme, l-am sters cu :

solutie de geamuri

pur

otet

diluant

apa

si nu il pot curata se face ca o pasta subtire si enervanta rau daca ma puteti ajuta cu un sfat.....apropo imi trece prin cap sa-l sterg cu MR Musculo poate merge dar astept de la voi niste idei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PASTA??? pai cu ce ai reusit sa il murdaresti oare? Cand il speli cu una din substantele folosite, ai impresia ca se dizolva? Sau nu? Nu cumva nu il clatesti bine? Descrie mai bine pasta aia. Ce culoare are? Pare unsuroasa? Ai avut caini in masina sau altceva? :vaidecapulmeu:

Eu iti recomand tot detergenti sa incerci si apa calda. Rece la clatit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pasta este la figurat, nu am caini nici nu se fumeaza in masina dar este ceva de genul fumului de tigara amestecat cu fumul esapamentelor toate la un loc este ce am descris eu

deci ce sa fac sa curat parbrizul pe interior?? cu ce???

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe interior, dupa ce speli cu solutii, trebuie sters bine, adica dupa ce ai sters, se vede ca nu este bine sters, si o iei de capat cu o cirpa moale uscata si te apuci sanatos de frecat.

Si eu patesc tot la fel si fac febra la miini pina iasa curat :blink:

Pe exterior dupa ce spal parbrizul, dau cu solutie de parbriz si frec cu un burete, si pe urma il sterg cu o lamela, cum au aia de sterg parbrize la semafoare.

Atentie, nu se freaca daca ai praf pe geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca am rezolvat !!!!!

l-am sters cu mr musculo apoi cu solutie de geamuri, in sfarsit vad si eu afara:)

cred ca era de la fumul de esapamente cu umezeala din interior s-a facut ceva f urat

deci se poate inchide

Modificat de bog49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

dupa ce am spalat ultima data masina am constatat ca pe parbriz au aparut cateva puncte in care sticla este ciobita, nu foarte mari dar destul de adanci, iti agata unghia daca dai peste ele. am reusit sa le fac duminica pe drumul intre vaslui si iasi, drum care era plin cu pietricele de la nisipul(pietris in toata regula :( ) aruncat de cei de la drumuri desi nu era pic de zapada.

cum pot scapa de ele? am citit mai sus ca se pot scoate prin polishare doar zgarietrile fine, la mine nu sunt zgarieturi dar sunt puncte destul de adanci in care sticla este ciobita.

e vreo solutie? de casco nu este cazul inca dar cred ca daca mai fac cateva drumuri iarna asta o sa fie :(

Modificat de Ichebau
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toamna trecuta ma enervam si eu cu aceleasi problema ca si ale voastre. zgirieturi mici de la nisip si stergatoare, ciobituri minuscule de la pietricele. zona cea mai afectata era la capatul cursei stergatorului din dreapta, chiar in dreptul ochiului drept. am constatat chiar ca deforma usor, usor imaginea. imi oboseau ochii si mi lacrimau la cite un drum mai lung. am incercat cu tot felul de solutii sa remediez problema, si am cheltuit o gramada de bani, peste 25% din pretul unui parbriz nou. NU am reusit. finalul a fost ca,,, cu 640 RON mi am schimbat parbrizul. parerea mea e ca asta e singura solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, revin cu informatii exacte - am mai scris undeva pe un topic despre asta insa nu mai stiu unde - si aici e bine.

Asadar, in orasul meu de bastina exista o firma numita "Clinica de parbrize" - in Sfantu Gheorghe Jud. Covasna.

Petru informatii suplimentare http://www.clinicadeparbrize.ro/ - nu am fost niciodata acolo insa stiu ca baietii fac slefuiri de parbrize si si gravari - dupa cum scrie si pe site de altfel.

Mai aveam un coleg pe forum care inca sta in Sfantu' - poate el are mai multe detalii.

Cei din Brasov pot sa incerce pentru ca nu e foarte departe si cine stie ... poate merita !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Din cate am citit pe saitu' "clinicadeparbrize" obiectul or de activitate este: importul si distributia produselelor urmatoarelor firme: ...

Am incercat si eu o data sa apelez la un service unde stiam ca au mai polishat parbrize. Baietii de acolo mi-au spus ca le pare rau dar nu se mai ocupa cu asta de cand au distrus cateva parbrize si au fost buni de plata. Mai exact au polishat cu scule si solutii adecvate dar rezultatul a fost (cica din cauza materialului din care a fost facut parbrizul) fara nici o zgarietura dar ... parbrizul s-a transformat intr-o "lupa". Adica te lua ameteala daca te uitai mult prin el :) Toate se vedeau deformate.... Si am renuntat la a mai cauta minuni la capitolul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparent asa este, dupa cum am scris baietii faceau si polisare de parbrize si aveau reclama pe tema asta acum cativa ani, probabil au ajuns si ei la aceeasi concluzie ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa incerci Polishul gel Step 1 (Mafra). La mine a mers, dar depinde si de zgarieturi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!