Jump to content

Ce se mai fura?


fchitu
 Share

Postare recomandată

Azi noapte mi s-a intamplat ceva ce nu credeam ca se poate intampla; de obicei parcam masina in fata blocului cu fata la strada (parcarea blocului - loc platit la ADP). Dar pentru ca asta vara cineva s-a servit din benzina aflata in rezervor (apropo, anunt pe aceasta cale ca nu mai alimentez decat max 10 litri - ca sa nu mai aiba ce fura) m-am hotarat sa parchez cu spatele la strada asa incat sa fie vazut din strada daca incearca sa umble la rezervor. Cineva a avut nevoie de bara fata (impreuna cu semnalizatoarele) si a smuls-o. Cine ar fi putut sa faca asta? Probabil un posesor de golf 2. Nu cred ca un posesor de bmw sau de dacia si-ar monta o bara de golf 2. Lumea noastra e mica; probabil sunt cca 50-100 de masini golf 2 (in Bucuresti si imprejurimi) care se incapataneaza sa functioneze. Unele dintre ele arata foarte bine si sunt intretinute exemplar (imi vine in minte doar masina lui Eugen - pe el il stiu si il salut...imi cer scuze de la ceilalti....mai sunt destule), altele arata mai putin bine (cum este si a mea), dar functioneaza excelent si sunt intretinute corespunzator. Intotdeauna intorc capul dupa un golf 2. Am masina din 2003; 11 ani petrecuti cu ea. Zi de zi masina a functionat fara probleme. Recent, un pasionat de golfuri (multumesc Cornel pentru recomandare) m-a ajutat si mi-a refacut pragurile si aripile spate care erau mancate de rugina. Totul era frumos. Dar azi dimineata m-a uitam cu uimire si nu-mi venea sa cred ca lipseste bara. Cum "mama naibii" sa dispara? Le multumesc totusi ca m-au scutit de un drum la Udriste si mi-au lasat numarur de inmatriculare in fata masinii; adevarati domni!

Dar ii anunt pe aceasta cale ca am facut totusi un drum la politie si am depus o plangere cu privire la furt si vandalizare; domnii de la politie au fost foarte amabili, doar surprinsi de stupizenia furtului. Initial m-au intrebat daca nu cumva nu am avut eu accident sau daca cineva mi-a agatat totusi bara. Dar masina era parcata cu spatele la strada, tocmai pentru a m-a feri de hotii de benzina. Și am dat peste hoțul de bări de golf 2!!!!

Poate că hoțul citește aceste rânduri și mai are o fărâmă de minte; poate trece in seara asta si o aduce inapoi. Pentru ca e pacat ca de Sarbatori sa mearga la politie. Un vecin are montata o camera de supraveghere care a surprins momentul; nu se distinge exact fizionomia hotului, dar NUMARUL DE INMATRICULARE e vizibil. Daca pana luni nu apare bara voi merge la politie cu aceasta dovada. NU am pretentia sa o si monteze. Doar sa aiba bun simt si sa o aduca. Are de ales. Pana luni.

Hotii stiau masina - acum ceva timp au fost surprinsi uitandu-se pe sub masina; probabil aveau nevoie de pompa de benzina. Dar a mea e un golf simplu si nu are asa ceva. Sa nu mai caute. Eventual sa ma intrebe daca le mai trebuie ceva.

 

Sarbatori fericite tuturor.

 

P.S.: este vorba de o bara lata aftermarket (nici macar originala) veche de 6-7 ani.

Modificat de fchitu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

niste jeguri.daca ai filmarea du-te cu ea la politie.astfel de oameni merita sa stea cateva zile la racoare.avand in vedere valoarea bunului furat nu vor face puscarie(decat daca sunt recidivisti) si cel mai probabil vor lua o amenda.mai important e ca vor aparea in evidenta lor si se va tine cont de asta pe viitor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica ca respectivele numere sa nu fi fost "imprumutate" de pe o alta masina ;). Numai un retard s-ar duce la furat cu masina personala :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urat de tot. Sper sa le dai de urma.

Benzina ti-au furat-o din G2 sau din G4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Benzina o fura din golf 2. Dar nu cred ca hotii au legatura unii cu altii. Hotul de benzina poate fi oricine. Hotul de bara nu poate fi decat cineva care are legatura cu golf 2.

 

20122014387a.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, nu cred ca este bine sa nu depui  filmarea la politie...  ar trebui depistati pt ca obiceiurile proaste nu trec asa usor si vor mai distruge si alte G2 din Bucuresti.  

 Ce ati zice  daca ne-am strange cativa proprietari de G2 si in urma filmarii,sa-i gasim ?  

  Poate au o lista mai lunga iar bara fata este doar prima din agenda lor.

Modificat de catalinrx25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No offence, dar spriritul asta justitiar nu cred ca va conduce la ceva "bun". Daca i-ai gasi ce ai putea face? Daca le aplici o corectie pe masura risti altceva (cu toate ca eu asta le-as face::). Cel mai bine, preda dovada filmata la politie si de acolo isi vor face ei treaba. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,din pacate e plin de oameni dastia de 2 bani si hoti de prima clasa,eu azi mi-am luat masina si dupa nici o luna mi-am vazut-o in fata blocului lasata pe asfalt nici macar "borduri", mi-au furat jantele,mentionez ca era un golf 4 nou in cartier,frumos cu jante de 16 cauciucuri pirelli,jantele originale dupa golf 4 alea in 12 spite,ispita prea MARE :)))) din pacate nu au lasat nici o amprenta nimic,nu era nici o camera in zona...nici in ziua de azi la mai bine de 2 ani jumate,nu am nici o veste de la politie!! asta e,noi sa fim sanatosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as zice sa te duci la Politie si sa nu mai astepti bara pe cale amiabila, ca nu are rost. Asa oameni nu merita sa fie iertati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-au terorizat cu stergatorele plus cea de la luneta, de capacelele de la jante si de grilele din bara de la proiectoare(eu nu am proiectoare am grile doar)..... dar acuma stau si ma gandesc, grilele sunt 15RON noi de la orice magazin de piese auto cu preturi cat de cat decente. Acuma stiu ca si la golf 3. Se fura in draci blocurile alea mici de lumini din bara. Nu este posesor de golf 3 fara alea lipsa sau sa se faca lipsite in maxim cateva saptamani. 

 

Asa cum zic si colegii, dute la politie si nu ierta nimic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate a revenit fenomenul...eu o am un pic mai retrasa datorita locurilor de parcare foarte putine....am alarma pe ea si senzorul e dat la maxim....in locul unde o am parcata au inceput sa forteze,sa sparga geamuri,sa rupa manerele pt a deschide masinele...toate acestea se intampla datorita celor  ce consuma etnobotanice..cand raman fara ,fac tot posibilul sa-si recapete "energia"...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu credeam ca o sa scriu aici..dar...asta este: abia ce imi montasem oglinzi electrice/incalzite, a doua zi am venit la masina si am vazut ca nu le mai am..

la BMW stiam ca e fenomen la moda, dar pana si la golf 2 ??? nu stiu..mie unul mi se pare incredibil..

bineinteles ca si in cazul lui fchitu si sau altele, le-a luat cine are mk2 si mare nevoie de ele si probabil cineva din aceasta comunitate restransa - imi doresc pt dansul o viata plina de "impliniri"!!

 

aviz voua..daca va gandeati ca se inscriptioneaza oglinzi in proportie de 70% la E46 si 30% pt celelalte marci, v-ati/ne-am inselat...

 

asta-i tara..

Modificat de mihuz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pacat de ce ti sa-ntamplat.

Dute in schimb la politie, altfel Duminica o sa o vanda prin nu stiu ce targ .

Felul astia de uameni nu merita iertati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeam azi pe fb.ca i sa furat bara fata unuia de pe un golf 2(acolo munca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu,atat am citit ca sa furat o bara de golf 2(cine a postat...nu tin minte).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa iti cumperi alta bara (cadou de Mos, pentru masinuta), sa o montezi si sa uiti de cea care a fost pe masina.

Mergi si la politie, dar numai ca sa stai cu ”sufletul impacat”, ca la cum se misca hotii sigur bara e deja vanduta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deja am montat-o cu ajutorul lui Cornel (multumesc. pentru sprijin). A fost pusa pe fuga, frig si intuneric. Macar asta e marcata cu numarul masinii.

Totusi, cine ar cumpara o bara veche si cu prinderile rupte?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur sunt tot "cunoscatori". Eu mi-am pus camera doar din acest motiv. Personal, le-as taia degetele... Dar indicata este varianta cu politia. Spor si sunt scarbit sa aud asemenea tiganii! :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

La 2 luni nemernicul si-a adus aminte ca a lasat ceva neterminat; a venit si a luat si bara spate!!!  II doresc multe urari de iubire eterna!

 

Multa vreme n-o sa se bucure.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista posibilitatea sa nu fi terminat, inca. S-ar putea sa ii mai trebuiasca lucruri pe viitor...

 

Incredibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.

Astept.

Din fericire bara spate are un semn aparte. Daca o monteaza e o chestiune de timp pana o sa dau de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba frate unde locuiesti? in ferentari?...de se fura in halul asta :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dute in targ la vitan in spate la vechituri poate cine stie este atat de prost   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!