Jump to content

Sfat achizitie Passat B 5.5


Vizitator
 Share

Postare recomandată

Ma bate un gand, si voiam sa cer un sfat colegilor versati intr-ale modelului.

Cam cat ar fi un pret corect pentru masina ASTA? ...asa, ochiometric, ca inca n-am dus-o la o verificare amanuntita.

Daca mai e disponibila pe la sfarsitul lui ianuarie, o iau.

Timbrul de mediu nu intra in discutie, ca o inmatriculez in Germania.

Multumesc de sfaturi si pareri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca 2.5-ul este costisitor la interventii prin compartimentul motor pentru ca este inghesuit. Un 2.0 8v TDI sau 1.8T nu ar fi mai ok?

Masina e si 2001, stiam ca au probleme cu axele in anii aia. Eu as cauta ceva 2005, la fel de frumoasa, Eu4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine nu se vede link-ul :( si eu auzisem niste zvonuri de axele cu came la 2.5 ; dar bine..orice se repara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

an 2001 , 120000 km ? cam suspect  in poze arata bine mi se pare cam mult pretul ( parerea mea )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata se vede si la mine ; interesanta masina;  normal..si pretul este pe masura...intr-adevar, sunt break-uri care intr-un an fac kilometrajul asteia ; ar fi pacat sa platesti o suma corecta spre mare pt o masina care se declara in starea asta si sa iei o posibila teapa ; din pacate, cutia automata cred ca va limita mult performantele :( depinde ce iti place tie mai mult..daca banii nu sunt o problema...nu am niciun comentariu de facut ; masina pare tipla in poze ; daca nu, sunt de parere ca poti gasi mult mai ieftine si sa schimbi tu interiorul + volan + consola cu mahon ; nu cred ca sari de 500e ; 

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, cu banii de reparatie la axe, mai ales in Germania, iti iei ce interior vrei tu :D

Eu, unul, zic sa nu te grabesti. Daca era W8, atunci merita sa ignori anul. Spor la cautari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acea masina nu e un passat normal.

Pe langa faruri, ai un interior ce nu e clasic. Apoi, acea masina nu e pt liniute, e pt mers in cel mai comod mod posibil ce-l poate oferi passatul b5.5.

Ca motor e super adevarat ca de regula in jurul a 200.000 Km apar pbme la axele cu came, indeosebi daca nu s-a facut schimbul de ulei f strict, insa se schimba nu-i asta pbma. In rest, e tanc pe roti.

Axele cu came ce nu au pbme sunt din titan si au fost montate in ultimul an de comercializare a motorizarilor 2,5 deci sunt mai rare. Din pacate pe un motor anterior, nu se pot monta axele din titan fara inlocuirea chiulasei, difera dimensional fata de cele clasice.

Insa si asa, e un motor pe care multi il lauda.

 

Pretul corect e dat de mai multi factori. Daca kilometrajul real, merita, altfel mai mult de 3000 nu as da pe ea.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este prima oara cand vad genul asta de volan.

In rest e ciudata echiparea - consola 1DIN cu Beta, minidot... si totusi 2.5 automata si lemn...

 

Ar fi cam multe de schimbat la ea, dupa gusturile mele...

 

Ce este insa un mare plus - kilometrajul - daca este real, bineinteles.

Este cumva si 4motion?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Genul ala de casetofon era f raspandit in 2001. Insa sigur e cuplat si la o magazie de cd-uri.

Volanul e din lemn si a fost montat pe masini cu motoare mari, mai luxoase sa zic asa.

 

Nu vad sa scrie sa fie 4motion, e posibil sa nu fie.

 

Insa oricum, masina e superba, e vis as spune pt fanii modelului.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer cred ca e prea scumpa pt ce ofera. Deja are de acum 15 ani, si unele chestii mai pica..

Cum ziceau si colegii de mai sus , sunt probleme la axele cu came in general dupa 200k km.

Cam asta as vedea minnusuri:-anul, motorul problematic,si posibil cutia (daca nu stii cum a fost intretinuta).

Acum, important sa-ti placa tie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma Bogdane, nu mai ai loc in Polonic? :)

Eu nu ma pricep la ce probleme au motoarele de 2.5 dar eu vad cum arata masina. E frumoasa, e de domni (lemn, adica furnir lacuit, volan facut in Arad la Takata, etc, automata, dizal, aia aia) da sincer 6000 nici sa ma tai nu as da pe ea chiar daca ar avea 40 de mii de km. Vb aia are deja 13 ani, numai garantia la vopsea e deja depasita cu un an.

 

Tu stii, eu doar mi-am zis parerea exact cum ai cerut.

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Bogdan,

 

Din cate am putut sa vad in poze masina imi pare suspecta in ceea ce priveste numarul de km.

 

In prima poza unde se vede si scaunul soferului pielea pare cam uzata mai mult de 120.000km. Daca am putut sa vad uzura pielii in poza nu vreau sa ma gandesc cum arata in realitatea.(poate ca exagerez...)

Asta e primul lucru care mi-a venit in minte, Daca e ceea ce scrie acolo pare ok, dar pretul este mare. Eu nu m-as complica sa achizitionez masina doar pentru ca tabla, vopsea si alte lucruri de pe ea care au fost facute cu simtul raspunderii prin anii 2000( tancuri asa cum spunea cineva mai sus) si vorbesc in cunostinta de cauza. Avem in familie o bora din 2001 si inca ne mai folosim de ea.(300.000 km).

 

Cea mai mare problema peste care eu n-as putea sa trec ar fi varsta cam mare a componentelor din blocul motor, de la care sa te astepti sa cada una cate una in timp. Nu sunt expert, dar ma gandesc si eu ca dupa 15 ani o sa cedeze un furtun, o sa pice cate ceva asa din senin.

 

La vremea ei masina arata super si era super echipata. Acelasi tip de radiocasetofon si cd changer avem si noi la Bora numai ca in timp s-a stricat potentiometrul de la butonul pt.volum(on/off)

 

Sa alegi bine! :)

Modificat de Gyfonu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In comp motor nu va pocni nimic asa din senin daca nu a fost spalat motorul cu fel si fel de detergenti corozivi.

Masinia asta daca a fost intretunita bine, aici ma refer mers la cat scrie in carte in service-uri, de rar-ul lor nici nu mia pomenesc, te intorc aia si pt o chestie marunta si acolo testeaza cu simt de raspundere masina, nu iarta nimic, atunci tehnic nu ar trebui sa ai pbme.

Marea pbme interna am spus-o, motorul, axele cu came, care daca se cer schimbate in viitorul apropiat, te vor usca de 1000 euro lejer.

 

In Germania, masinile de regula f bine intretinute si cu istoric real, complet, relativ putin rulate fata de suratele lor, cam asa se vand in jur de 5000 euro.

Si eu am vandut (mama mai exact) un MB clasa C din 99 cu 60.000 Km la bord, al bunicului meu cu 5000 euro, deci stiu ce spun.

 

Insa exact din acest motiv sunt si speculanti. Dar tu stai acolo, o poti duce la o verificare amanuntita, ii poti vedea istoricul, care ar trebui sa fie complet si daca iti mai lasa 1000 de euro, eu zic sa te incumeti.

 

Iar legat de expirarea garantiei la tabla rad.

Am un golf din 2002 si stiu f bine cum arata o tabla nelovita a masinilor din acea perioada. Adica perfect.

 

LE: volanul chiar asa sa fie faricat in Arad? Stiu de elemente din lemn de nuc pt MB ce se faceau in Romania, insa de volane pt vw nu am auzit. Oricum e super sa fie asa.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la treaba cu tabla - Bora mea - sfarsit de 2000 - nu are probleme de rugina - nici macar aripile fata nu au problema "clasica" de la paliere.

Dar are vopseaua originala 100%...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Utile ar fi zic eu niste sfaturi cum sa-si de-a seama daca axele cu came sunt uzate sau nu. Banuiesc ca ar trebui sa fie niste simptome, zgomote specifice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rugina apare fara probleme si la vopsea originala, totul depinde in ce conditii e rulata masina.

In Romania nu o sa aiba viata lunga de exemplu.

O masina din anii 2000 rulata una sau doua ierni prin Romania acum cu siguranta va avea probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare rugina doar pe elementele ce au fost lovite si reparate prost. Daca nu a fost lovita, pe o masina din acea generatie cu parere de rau nu veti vedea rugina.

Mie nici tobele nu mi-au ruginit f tare si are 12 ani masina, 7 ani in Romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi se pare pretul exagerat. mai bine iei in passat din 2004-5 la 3000EUR+1000eur interior ca si acesta si ajungi la ~4000EUR.

modelul ``dicteaza`` pretul, deci e destul de veche masina...la 5700eur iei B6 din 2008

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma repet. Masinile in stare f buna nu vor fi chilipir in Germania. Cine doreste un anumit model in stare exemplara si in Germania va scoate o gramada de bani din buzunar. Depinde aici ce vrei si acest model merita cumparat indeosebi daca esti fan al modelului b5.5. Altfel, oricand vom gasi alternative.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a intrebat cineva cat a fost pretul de achizitie la vremea ei? Asta e una din masinile care nu vor fi cautate/achizitionate de samsari. 4200 ar fi un pret real, parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce, mai traim pe vremea aia ? In 2008, excact inainte de criza probabil costa ~ 15.000€ ; dar cum apar noi modele la 2 ani si noi tehnologii, pretul de achizitie numai e relevant ; si cum o masina e garantata ~ 10 ani..pretul de achizitie in acest moment numai e deloc relevant ; de aceea gasesti golfuri la 1700-2000 euro ; o masina isi pierde 20% din valoare imediat ce a iesit pe poarta fabricii si te-ai trecut proprietar pe carte ; 50% dupa 3-4 ani si un rulaj de ~ 100-200.000 km ; dupa 15 ani...crede-ma, daca nu este masina de epoca sau vreo raritate impecabila..nu isi are niciun rost discutia despre pretul de achizitie ; 4000-4500 euro ar fi ok intr-adevar, pt cineva care isi doreste acel model de masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apare rugina doar pe elementele ce au fost lovite si reparate prost. Daca nu a fost lovita, pe o masina din acea generatie cu parere de rau nu veti vedea rugina.

Mie nici tobele nu mi-au ruginit f tare si are 12 ani masina, 7 ani in Romania.

 

Eu am văzut pe elemente originale, la două mașini din generația aia. (2003, 2005)

Dar rulate iarna, prin toate nămolurile din Romania, în orașe mari unde se exagereaza cu sarea și alte substanțe, oricând a fost nevoie, fără exceptie.

Și se vedea cu ochiul progresul exponențial al ruginii după fiecare iarnă, în ambele cazuri la aripile față.

 

Rămân să cred că depinde pe unde mergi cu ea. Atâta timp cât e folosită o masină mai veche de 10 ani în România, vor apărea probleme în zonele sensibile ale tablei.

Oricum probabil el nu o ia pt România, așa că discuția a ajuns departe pe subiectul ăsta, dar mitul mașinilor din generatia respectivă pare să poată bate orice realitate, de unde și replyul meu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o masina deosebita , iar cei mai in domeniu stiu ca este mai fiabila decat B6.
Dar , daca as cauta asa ceva , m-as orienta la un an mai bun 2003-2004 si as lua 1.8T dar asta este preferinta personala.Este ok si 2.5-ul dar nu din acel an.Sunt destul de multe probleme cu axele cu came dar sa nu uitam si de pompa de injectie.Eu unul as evita aceste riscuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul exagerat vine de la nr de km, si de la dotari.

Acum, zice ca a avut 1sg propietar. Anuntul este prea frumos ca sa fie adevarat...zice ca e euro4!?

Anyway, nu cred ca ar valora mai mult de 4000, dar eu as da pe ea max 3500

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit eu bina ca a montat el DPF? Sau a tradus gugal transleit aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!