Jump to content

Tremurat in momentul accelerarii


adelix
 Share

Postare recomandată

Sunt posesorul unui Audi A3 Sedan 8V, 1.4 tsi 140 cp, cutie automata s-tronic in 7 trepte. De vreo 5 zile ma confrunt cu o problema. In momentul in care masina ruleaza din inertie, si este apasata pedala de acceleratie usor, apare o trepidatie, ca si cand as merge pe un drum cu denivelari. Totul se intampla in jurul la 1400 rpm. Astazi am fost cu ea la garantie, si dupa un update la softul cutiei de viteaze mi sa spus ca e din cauza abreiajului care necesita schimbat. Mentionez ca masina are doar 3600 km , ceea ce este foarte ciudat pentru mine sa se strice abrejajul la km astia. Nu stiu daca are legatura, dar problema a aparut exact la o zi diferenta dupa ce am instalat pe masina noile jante si cauciucuri de iarna. Cei de la Audi mi-au spus ca ambreiajul este normal un consumabil si nu se schimba pe garantie, dar in cazul asta se poate considera defect din fabrica si se va schimba fara nici un cost. In caz de aveti vreo sugestie astept raspuns

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai fost cu ea la Audi si ti-au spus ca e ambreiajul,nu imi pot da seama de ce nu le lasi masina sa se ocupe ei de ea pe garantie. la VAG nu trebuie sa te miri de nimic chiar daca are doar 3600km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca este 8 valve?

 

On topic. Vezi ca exista topic cu DSG7 unde este mentionata aceasta problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-ai spus la service de rotile de iarna? Sa le scoata si sa puna altele de proba cateva minute? Prea mare coincidenta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma refeream la movel 8V nu la 8 valve. Cei de la service mi-au spus ca o sa-mi comande ambreiaj nou si ma vor suna pana in Craciun pentru instalare. M-am gandit ca poate careva dintre voi s-a mai intalnit cu problema asta, de aceea am deschis topicul. Maine voi monta inapoi jantele de vara pentru o proba, o sa va tin la curent cu rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nare ambreiaju nici o treaba,verifica rulmentu ,din cate imi amintesc ii prins in 4 suruburi de fuzeta....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauciucurile fata spate sunt aceiasi dimensiune? Daca nu sunt incearca sa le pui pe aceleasi, si fa proba. Am intalnit de curand aceiasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ambreiaj schimbat pe garantie la 4000 km, problema inca persista . Facut din nou drive test cu mecanicul de la Audi,imi zice probabil o nesincronizare intre cutie si motor,la care probabil zice el, va aparea un update pentru remediere . Ma gandesc sa incerc si la bucuresti, daca nu voi face un drum pana in Germania la un service de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma ai schimbat rotile? sa iti iasa din parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut,

Ma confrunt cu aceesi problema, am DSG6, probleme cu planetara dreapta fata.

Probleme la tripoda din articulatie, noi avem o planetara, fractionata in 2, "cu articulatie" cum zice meseriasii. :)))

La acceleratie in blana, masina trepideaza dreapta de zici ca mergi prin gropi.

Problema la planetara este foarte greu de sesizat, ptr ca seamana cu un tremurat de motor cu  tamponu defect.

Daca e la fel ca la mine trepidatia, te poti pregati cu 1700 -2000 de lei ptr o planetara noua, ptr ca piese de schimb ptr ea nu exista.

Modificat de pinbodo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Dragi moderatori, scrieti si voi "accelerarii" ca ne facem naiba firma de ras!

Modificat de Navi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to Tremurat in momentul accelerarii

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!