Jump to content

Senzor temperatura exterioara -problema


zaxas
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Ieri dimineata in bord, temperatura exterioara imi apare -32 grade.

Seara fluctua in mers intre -24 si -7 grade, desi afara nu a fost aceasta temperatura.

Astazi am mers la mechanic, am schimbat senzorul si face la fel, ba chiar am vazut -47 de grade:))

 

Mentionez ca am scos si borna de la baterie si tot aiurea indica temperature exterioara.

mecanicul a zis sa ma stau 1-2 zile asa sa vad daca isi revine(mentionez ca acum am montat un senzor nou)

 

Are cineva idee ce ar putea fi?

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intai verificati cablajul senzorului.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica borna senzorului ce se afla sub bara din fata.

Daca iti intra umezeala in mufa asa se manifesta.

 

Da cu spray de contact si isi va reveni.

 

Dar ca idee, faza asta am patit-o si eu dupa ce am avut bara data jos si dupa montaj am uitat sa conectez acest senzor.

Am depistat asta cand dupa o ploaie a inceput sa imi afiseze intre -40 grade si +8 cat erau in realitate.

Curios e faptul ca pana la acea anomalie, imi arata in bord corect temperatura exterioara. Sa mai fie un alt senzor de stia temperatura corecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-4571-0-88308500-1418290509_thumb.jppost-4571-0-87467600-1418290518_thumb.jpAm inteles ca atunci cand senzorul de temp exterioara intra in mod avarie, citirea temperaturii se face de la un alt sensor.

Cineva spunea ca daca decuplez senzorul asta in bord imi va indica correct temperature, tocmai pentru ca citeste de la alt sensor.

Ma duc sambata la mechanic sa vedem ce zice.

 

mai jos pozele cu rezultatul scanarii.

Modificat de zaxas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai avut dreptate, mufa/cablu oxidat.

Multumesc de info.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai rezolvat insa care o fi celalalt senzor pt citirea temp? are climatronicul unul al lui?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!