Jump to content

Retrofit Volan/calculator coloana volan


ggixx
 Share

Postare recomandată

am inteles.... atunci ne anunti cand cumperi calc, etc, sa vedem cum te ajutam mai departe.

 

 

O.T. - insanatosire grabnica !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am pus volan cu comenzi si am schimbat calculatorul de volan si cablul de airbag, dar m-am lovit de problema cu maneta din dreapta care controleaza maxidotul, chiar daca a fost dezactivata cu vagcom`ul, comenzile de pe volan din partea dreapta nu au mers. Trebuie sa schimb cu o maneta mai noua... momentan am lasat`o asa dar mentionez asta ca sa se stie si sa se ia si asta in considerare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maneta - se poate desface si deconecta cablajul care vine la butoanele de BC - totusi, nu stiu daca asta va ajuta cu ceva.... nu am incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa inteleg din cele spuse de bZ1 ca daca schimb volanul, cablajul, calculatorul, tot nu-mi vor merge/functiona toate comenzile de pe volan? adica raman cu "jumatate" de comenzi functionale pe noul volan?

 

"O.T. - insanatosire grabnica !"  Multumesc Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e cazul la masina ta, el avea FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa inteleg ca daca masina este FL si vrei sa pui volan cu comenzi exista un dezavantaj, iar la modelul meu din 2008 totul va functiona indiferent ce volan multifunctional de Skoda as alege (fie de FL fie de O3) atat timp cat voi pune un calculator de coloana cu terminatiile mai sus mentionate, inca o chestie am vazut ca pentru a face aceasta operatiune pe VW mai este nevoie de un calculator de volan? asa ceva nu trebuie/exista pt Skoda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in volanele vechi, pre FL, exista calc de comenzi in volan, sub airbag.

de la la FL un sus, nu mai e acel calc, insasi blocurile de butoane sunt acel modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

toate au calculator de comenzi, difera amplasarea/forma lui.

 

la cele vechi, este separat, la cele noi, este in spita.... dar nu a disparut... s-a transformat... ca geta... :winter:

 

nu cred ca o sa iti mearga toate butoanele.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montat pe un Seat leon 2008, calculatorul CH + volan cu comenzi LIN 2.0 ( poza), merg in paralel comenzile BC de pe volan si cele de pe maneta.

 

post-17228-0-85282900-1418758996_thumb.j

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andreiu, la majoritatea platformelor e asa....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

era un offtopic, referitor la discutia de mai sus despre comenzile BC de pe maneta si cele de pe volan care nu merg 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Volan plus cablaj - daca iti alegi un volan cu airbag diferit, trebuie si alt airbag.

 

calculator coloana - ai nevoie de 1K0 953 549 CD, CE, CF (daca e DSG, nu merge acesta), CH, CJ, CK (daca e DSG, nu merge acesta).

 

Salut,

 

Ma intereseaza si pe mine ce ar presupune montarea unui volan cu comenzi la masina din profil, Skoda Octavia 2 Ambiente, MY 2005, BC minidot, CV manuala, Stream MP3. Vreau sa pun acelasi tip de volan, doar cu comenzi. Codurile date de tine pt calculatorul de coloana ar fi valabile si pt mine?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codul de calc decoloana este in functie de ce ai tu acum pe masina. Ce calc ai acum ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca se poate verifica cu VCDS-ul codul calculatorului de coloana. O sa incerc sa fac si eu acest lucru si o sa revin cu in raspuns. Dupa ce intru pe Steering Wheel unde trebuie sa intru ca sa vad codul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acolo, doar intrii pe modul si in campurile de acolo o sa fie ce te intereseaza 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut tuturor.nu am gasit topic unde sa pun aceasta intrebare.rog un moderator daca am gresit sa ma mute unde trebui si sa ma scuze.deci...volanul a inceput sa se toceasca usor. cu ce sa dau pe el sa nu se mai vada sau sa il intretin?avetii idee? va multumesc.eu tin f mult la masina si vreau sa arate  bine mereu.numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Salutare tuturor,

Redeschid subiectul dupa ce l-am pus in stand-by o buna bucata de vreme .  Astfel o serie de factori printre care si o tamponare usoara (si nu prea) mi-a indoit binisor cele doua aripi fata ,farurile ,suporti faruri, suporti bara si bineinteles bara fata plus alta plasticaraie, m-au facut sa scriu din nou legat de acest subiect. Deci daca mi se aproba in dosarul de dauna cu o anume suma voi face o schimbare si voi pune elemente de caroserie de facelift si urmatorul pas va fi si schimbarea volanului ...dar chiar zilele astea am gasit de vanzare la un pret foarte bun un volan scos de pe un superb din 2012 si imi da volanul,airbagul plus cablul de la airbag si comenzi la spira(sau unde merge), si ma intrebam daca imi puteti confirma ca mi s-ar potrivi si mi-ar merge toate comenzile de el nu as mai sta sa astept suma de la dauna si sa-l iau de pe acum plus un calculator de coloana bineinteles! Volanul gasit are codul 3T0 419 091 J , iar la un pret bun am gasit un calculator de coloana 1K0 953 549 CD si inca unul cu CF in coada.

 

Va astept cu sfaturi intelepte ca intotdeauna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr tu acum ce calc de coloana ai ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cate stiu eu volanul de superb are lin 2.0 iar acele calculatoare sunt cu 2.0 , ar fi bune mai ramane sa te uiti ce cod are al tau pentru senzor unghi directie, parca ala e diferit 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Pt  @Al Bundy :

   Address 16: Steering wheel        Labels: 1K0-953-549-MY8.lbl
   Part No SW: 1K0 953 549 BG    HW: 1K0 953 549 BG
   Component: J0527           051 0100  
   Coding: 0002042
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 78FBECD37013

   Part No: XXXXXXXXXXX
   Component: E0221           002 0010

No fault code found.

 

pentru @gabriel, te ajuta log-ul de mai sus sa afli ce ai nevoie sau unde trebuie cautat codul ala la senzor cod unghi de directie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SA inteleg ca tu acum ai deja calc cu comenzi, varianta mai veche?

Si aca ai si senzorul g85 sub volan?

in acest caz nu e bun calc care vrei sa-l iei ca acesta nu stie de g85.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am comenzi pe volan pre FL, dar legat de senzor nu stiu nimic ce am sub volan, reiese din scanarea cu VCDS-ul sau trebuie cautat fizic, daca am senzorul asta, ce calculator trebuie sa caut?

Modificat de ggixx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din scanare rezulta ca actualul tau calc de coloana stie de senzor, deci este montat acolo. Cel pe care vrei sa-l iei nu stie, asa ca nu e bun, Iti trebuie unul cu CH in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!