Jump to content

Octavia 2 - 1.6 TDI Limp Mode si eroare 7461


ciuf
 Share

Postare recomandată

:)

Nu, nu e deloc scump cum se vorbeste. Totusi intr-un service Honda, sa vezi respect si profesionalism.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

un pret mai omenesc piesa+manopera(ultimul post):    http://vwforum.ro/topic/102469-golf-6-16-tdi-probleme-egr/page-21

    EGR ul la 2.0 tdi se afla in acelasi loc ca si la 1.6 tdi , deci manopera necesita aceleasi proceduri

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mai omenesc dar dupa cum suna este facuta intr-un service de cartier. Este pacat de banii dati pe piesa sa nu poti beneficia de o garantie in caz de revenire defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare relevant ca e service de cartier sau reprezentanta;un pret mare nu reflecta,mai ales in Romania,si calitate.Majoritatea service-urilor dau garantie,si poti afla foarte usor,care e de incredere si care nu.Si la reprezentante s-au intamplat o gramada de boacane,tot oameni lucreaza si nu-s nici pe departe mai doctori decat altii,dimpotriva,acolo se merge pe principiul-timpul trece,leafa merge noi cu drag muncim

Modificat de DANIM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off topic.

Majoritatea celor care au lucrat/lucreaza in reprezentanta sunt"mecanici la coltul blocului".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănuiesc ca ciuf se refera la garanția pentru piesa, pe care vânzătorul o accepta doar dacă piesa a fost montata într-un service autorizat RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bănuiesc ca ciuf se refera la garanția pentru piesa, pe care vânzătorul o accepta doar dacă piesa a fost montata într-un service autorizat RAR.

 

Ai punctat foarte bine. Mai mult decat atat, este adevarat si ca majoritatea celor ce lucreaza la dealer fac si acasa, dar acasa sau la colt de bloc nu ai nici un fel de garantie. In anumite privinte ma ghidez dupa o vorba veche : suntem prea saraci ca sa cumparam lucruri ieftine. 

Si eu apelez la diversi sau imi fac singur la masina anumite operatiuni, (din fericire am avut noroc de oameni tehnici in familie si de foarte multe scule) dar asta nu mi se pare o reparatie de colt de bloc sau la care sa te zgarcesti la bani. Daca am facut un efort si am cumparat o piese noua (originala oricum este pt ca nu ai alternativa) de ce sa nu fac un efort pana la capat? Eu nu m-am plans la AVIA de tarif, ma repet si spun din nou ca in cei 1200 de lei nu a fost strict manopera de inlocuire EGR ci si celelalte operatiuni conexe, eu m-am plans si am fost revoltat de atitudinea lor. Inca ma surprinde faptul ca desi criza a afectat in mod direct reprezentantele auto, ei tot insista pe aceleasi comportamente ce le-au cauzat probleme si in trecut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E f mult.Cu banii aia se da jos un motor,se schimba toate internele si se pune inapoi...păcat ca sunt fomisti care alearga dupa agatat...cat timp "are balta peste" traiesc bine service-urile astea tip "gunoi" ,"semi-analfabete" cu mecanici instruiti de "femeia de servici"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.Si eu am dat în Germania 960E, 460,piesa plus manopera.De geometrie nu stiu nimic,dar nu pare să aibă probleme.În schimb pare să nu mai traga ca înainte.Să fie de la soft?

Skoda Octavia 2 fl 1.6 DSG 2011.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salutare ! Am o octavia 2012 si de curand mi sa aprins in bord martorul de bujie ..credeti ca poate fi egr.ul ? Multumesc 

Screenshot_20170205-110424.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!