Jump to content

Probleme cu incalzirea apei din instalatia de racire


andrei.rir
 Share

Postare recomandată

Imi poate da cineva codul piesei? Nu vreau sa iau ceva gresit. Din cate am vazut, codul  1K0 121 113 A merge doar pe 2.0 benzina. Poate confirma cineva? Sau in caz ca mai aveti piesa originala sa imi ziceti codul va rog. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu pe Diesel 2.0L  am pus MAHLE  1k0 121 113A  si am dat 90 ron ,,

post-3116-0-83383800-1422677773_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Sal din nou, masina mea pierde antigel pe la pompa de apa. Deci urmeaza distributia. Masina are 163k km. Yaaay... :)

Modificat de adi81
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la modele cu cutie manuala exista un al doilea termostat ,daca da unde este situat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cele cu DSG au al doilea termostat. S-a rezolvat si la mine cu schimbul acelui termostat. Am uitat să las feedback aici. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cred ca am si eu probleme cu termostatul. De cand s-a racit dimineata, in jur de 15 grade, in fiecare dimineata cand merg la munca apa nu mai ajunge la 90 grade. Merg in jur de 18 km pe un drum national. Viteza 80 km/h. Apa nu se ridica mai mult de 70 de grade.

Alta intamplare..... coborat din Poiana Brasov , temperatura exterioara 10 grade, traversat Brasov spre Sibiu si apa tot nu ajunsese la 90 de grade. Precizez ca daca merg mai mult mult cu masina, in jur de 30 de minute, apa urca la 90 de grade. Cum pot sa vad daca lucreaza termostatele? Ce campuri trebuie sa monitorizez in VCDS? Pot sa vad concomitent temperatura apei in motor si cea din radiator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in blocurile de masura de pe Engine.... printre primele - vezi daca la 008... ? - oricum, le gasesti usor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am monitorizat putin temperatura apei....... temperatura de la iesirea din radiator este cu 1-2 grade mai mica decat cea din motor si cele doua cresc concomitent. Nu am gasit nimic despre radiatorul de la cutie dar se pare ca problema este de la termostatul mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am schimbat ieri, la insistentele mecanicilor, termostatul de la motor. Foarte greu se schimba. Am dat galeria de admisie si rampa de injectie jos pentru al schimba :( dar problema persista. Azi merg sa il schimb si pe cel de cutie. 

Daca in exterior temperatura fluctueaza in jurul de 75-80 de grade si in oras urca la 90 dar scade este clar termostatul de la cutie. 

Acum sper sa nu am nicio problema la ce au umblat pe acolo. Aveti idee la ce cuplu se strang piulitele de la rampa de injectie. Dar suruburile de la regulatorul de presiune de pe pompa de injectie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un pic off-topic dar nu ma pot abține: la mașina anterioară, PD, am mers mult timp cu cu ulei 10w40 sau 5w40, la recomandarea meșterilor cu idei marete( ca dacă are mașina peste 200kkm trebuie un ulei mai gros). Într-o bună zi cu soare am încercat un 5w30. Cu respectarea normei 50501 firește. Alta viată! Altfel urca în ture la rece, se încălzește motorul mai repede etc. Mi-am cumpărat CR(1.6). Caut sa schimb uleiul. Toată lumea(mesteri, vânzători de la magazine de profil) recomandă 5w30 50700. Site-ul oficial shell, care în primul rând te întreabă unde stai, zice ca la noi în RO trebuie ulei 0w30 pentru mașina mea. De curiozitate am zis site-ului ca stau în Italia. Mi-a zis ca trebuie 5w30. Merg la magazin, cer 0w30."da pentru ce va trebuie? Da cati km are mașina?? Pai pentru motor de peste 150kkm nu e bun ăsta... ""lasă tanti poveștile și dă-mi ce-ti cer eu! Dacă n-ai pe stoc aștept nu-i bai! " Nu știu ce ulei a avut mașina înainte dar cu 0w30 a dispărut o anume smuncitura de o avea mașina undeva în treapta 1, se încălzește motorul mai repede, merge mult mai lin și mai fluent cat e rece.

Modificat de lucianNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu fac reclamă. Pune orice 0w30 cu norma 50700 și vezi. Am zis de shell ca ei au o aplicație faina ca le spui unde stai și ce mașină ai și îti recomanda uleiul care-ti trebuie. Poate au și alti producători aplicații din astea

Modificat de lucianNT
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si cu indicatiile date de producatorul masinii? ...cum ramane? Face ce zice vw sau shellu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai exista ulei Shell care îndeplinește standardul vw. Adică 50501. Aia e norma cerută de vw. 0w30 sau 5w3 sunt vascozitati. Dacă locuiești în siberia nu prea ai cum sa mergi cu 10w40 de exemplu.5w30 se transformă în margarina dacă îl pui la minus 25 o perioadă

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. În urma cu două zile am schimbat termostatul de la motor.simptome: în oraș temperatură la apă stătea pe 90 grade, in afară orașului ajungea chiar și la 50, 55 de grade. Din păcate problemă nu s-a rezolvat. (passat 2011, 140 cp, cutie automată). Din ce am citit pe forum am inteles de la alți colegi ca ar mai exista un al doilea termostat,la cutie,ce ar putea influența intr-un fel sau altul poziția acului de la temperatura apei. Temperatura uleiului nu urca mai mult de 90 grade. Acum, din spusele mecanicului, după ce a sunat la reprezentata (din buzău), am înțeles ca ar fi normală această fluctuație de temperatura. Sfaturile celor care s-au confruntat cu aceeași problemă ar fi să îl schimb și pe cel de la cutie.o sa-l schimb, pt ca îmi sta pe creier problemă asta. O să revin cu feedback, pozitiv sper.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba-l. Am schimbat eu pana acum la vreo 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Am si eu problema cu termostatul cred......urca extrem de greu acul de la apa si in oras. Am mers cam 10 minute si nu s a ridicat decat daca am oprit pe dreapta si am tinut motorul turat 1-2 minute.

Daca ajunge la 90 de grade si ies afara din oras scade repede.

Schimb termistatul de la cutie pentru inceput?

Mentionez ca am passat b7 dsg 2.0 tdi.

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, schimba acel termostat, nu este scump si este cunoscut ca fiind cu probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat termostatul de la cutie.....problemă rezolvata....cel de la motor a fost bonus....asta este...sănătatea să fie......drumuri bine și fără incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat termostatul de la cutie.....problemă rezolvata....cel de la motor a fost bonus....asta este...sănătatea să fie......drumuri bine și fără incidente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am schimbat si eu termostatul de la cutie. Problema s a rezolvat. Toata afacerea a fost 140 de lei respectiv 80 de lei termostatul si 60 de lei manopera.

Eu le am luat prin eliminare cele doua termostate incepand cu cel de la cutie ...stiind ca este cu probleme. Va multumesc de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,indrumati-ma si pe mine ce termostat sa iau .Am motor CFFB 2.0 DSG

Stie cineva unde este pozitionat termostatul, este cumva in spatele alternatorului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!