Jump to content

Kit ambreiaj, volant,calitate,pret!


KTY
 Share

Postare recomandată

Din ce zic ei si luand in considerare numarul tau de sasiu nu ai face parte din rechemarea respectiva.

Dar, totusi, e ciudat, din moment ce ambreiajul e OK, softul a fost schimbat, de ce draq continua sa patineze :) Chiar sunt interesat de raspunsul la aceasta dilema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai idee cat de interesat sunt eu?

Faza misto e ca face cand are ea chef.

in conditii de oras..nimic

In conditii de mers cu ea afara in ultimul hal..adica pe principiul: sa crape ca e in garantie da' macar sa vad ce are...nimic!

Voodoo...frate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca e ceva in aer ca si la mine face :D

Acuma serios la mine macar are 100.000km si 5 ani de activitate si ma pot despartii de el.

Ce este ciudat e ca face cand vrea el si la trepte de viteze mari 4-5-6.

Cu aceasta ocazie cred ca voi renunta la renumita volant bimasica si voi pune una clasica eventual si un pic usurata plus un ambreiaj stage 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare! am si eu un HL 2.0 TDI 4motion...si dupa parerea mea...are un ambreiaj destul de ciudat..e singurul lucru care i`l pot reprosa...poate ca in 5000 km nu m`oi fi obisnuit eu cu masina insa trebuie sa iau piciorul foare usor si greu pt a nu da ''in nas''...iarasi frana de motor in inferioara in caz ca nu franez puternic da in nas...oare oi fi eu tampit si nu stiu sa schimb? de regula daca si accelerez usor in timp ce iau piciorul de pe ambreiaj nu prea se intampla fenomenul...si inca ceva...si acceleratia e ciudata in sensul ca uneori urca progresiv pana la 3000...de exemplu...iar alteori dupa 1800 cand intra turbo ma arunca prea tare in scaun...am mai avut o octavia tdi si nu facea asa...si era de 110 cai...nu cred ca ar fi asta problema...sa fie oare din cauza ca asta e 4x4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca ai doua probleme diferite.

Una ar putea fi legata de turbo (comanda ei ) iar a doua ar putea fi legata de un senzor care detecteaza cand apesi ambreiajul si face schimbarea vitezelor mai "neteda", poate legat si de ralanti. Se pot face ajustari cu VAG com la astea. Incearca sa o testezi cu VAG com ul si poate apare ceva mai clar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia cu ambreiajul cred ca e doar datorita faptului ca inca nu te-ai obisnuit.

Cea cu acceleratia mi se intampla si mie, inca nu stiu de ce dar mai caut. Daca aflu o sa te anunt. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie careva dintre voi de ce suiera ambreiajul infundat pentru putin timp atunci cand cuplezi sau decuplezi la schimbarea vitezelor in mers??....astept raspunsuri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suiera? Nu cumva mai degraba scartaie incet? Praf/umezeala ajunsa la rulmentul de presiune sau uzura.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest somebody
salutare! am si eu un HL 2.0 TDI 4motion...si dupa parerea mea...are un ambreiaj destul de ciudat.

Cam asa e. Pina m-am obisnuit cu el mi s-a oprit de citeva ori masina la prelarea de pe loc... :blink: Dar acum nu mai am nici o problema. Poate ca s-a mai "lasat" intre timp... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

de vreo saptamana de fiecare data cand incerc sa bag in viteza a doua cu motorul turat caraie.

chiar pe loc, o turez calc ambreiajul si daca incerc sa o bag intr-a doua face urat.

daca turatia scade sub 2000 intra normal. daca plec incet nu face probleme doar daca pleaca mai turata ( si le 2000 de turatii nu este un motor turat)

aveti careva idee de ce poate sa faca asa??? pentru restul vitezelor totul este ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot sa spun ca destul de batraneste...nu am fortat motorul si am 22.000 km. cand zic ca in turatie face galagie zic ca la o turatie mai mare de 2000 cand bag in viteza caraie deci iti dai seama cum schimb a doua... dupa asta restul merg perfect indiferent de turatie

asta de o saptamana si am fost programat peste 2 saptamani la PB Vest

sunt singurul sofer iar sportiv eu nu am mers cu ea sa-i fi facut varza ambreiajul...au trecut vremurile alea :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare domnule! la ce turatie schimbi de obicei vitezele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca 2500-3000 depinde de situatie. am avut grija de ea si in rodaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mai degraba are treaba cu timoneria cutiei, decat cu ambreajul. prob are o problema timoneria si nu mai intra exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca 2500-3000 depinde de situatie. am avut grija de ea si in rodaj...

si eu patesc la fel... si vad ca avem aceeasi motorizare, deci si aceeasi cutie... Ciudat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu e de la timonerie, pare sa fie inelul sincron de la treapta a doua... sper sa fie timoneria...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de azi dimineata nu mai face... :lol: pentru cat timp nu stiu???? oricat de tare o turez nu mai face scandal in a doua.

oricum ma duc la doktor cu ea la data stabilita...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pinguinuldestepa

Am eu un prieten cu aceiasi prob,el are Octavia 2 tot 1.9 tdi.Cand trecea din treapta 1 in 2 la peste 2000 rpm se auzea ca si cum nu calca ambreajul.S-a dus la service si era timoneria.S-a reparat pe garantie dar i-au zis ca au schimbat cutia.Oricum succes :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de azi dimineata nu mai face... :beerchug: pentru cat timp nu stiu???? oricat de tare o turez nu mai face scandal in a doua.

oricum ma duc la doktor cu ea la data stabilita...

sa ne zici si noua ce a zis "doktoru`" pls.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma duc oricum luna viitoare. tre sa sar la cap pe acolo ca altfel nu ma baga in seama nimeni si cine stie cat raman fara ea. sper sa nu fie ceva grav...

am zis ca nu mai face...mda da nu mai face la turatia de 2000 face pe la 3000 acu. am vazut cand a a trebuit sa plec foarte repede de la semafor.

oricum cum nu obisnuiesc sa o turez asa tare de obicei, deci pot sa merg si asa cu ea dar io stiu??? pentru cat timp si daca se agraveaza sau revine la 2000.

it's alive :icon_thumleft:

va mai tin la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai verificat uleiul din cutia de viteze? vezi sa nu fi pierdut pe undeva si sa ai prea putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut...si eu am avut exact aceeasi problema...cam la 25000 de km...aceleasi lucru mi se intamplasi mie in treapta a doua...si s-a rezolvat prin scrimbarea inelului sincron... :angry: reparatia intra la garantie :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa ne spui si noua te rog la ce service ai rezolvat-o si cit a durat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reparatia a fost facuta la Nurvil Ramnicu Valcea (apropo am fost la PBN si mi sa spus ca nu are nimik :P )....dar nu v-as recomanda decat daca nu aveti nevoie de masina pentru doua saptamani...la mine a fost o intreaga aventura...cand am lasat masina ...intr-o luni mi s-a spus ca joi... cel tarziu vineri este gata...vinerea...m-am dus sa vad ce s-a intamplat nu am primit nici un telefon macar...mi sa spus ca piesele au fost montate si ca se asteapta sa vina uleiul de cutie original din austria deoarece VW nu accepta altul la garantie...bun ok pana luni trebuia sa vina...luni ca sa aflu ca nici macar piesa nu era montata deoarece se ratacise in transport...deci era o mare minciuna toata problema :P :P ...si pana la urma cu insistente si stress a fost gata la sfarsitul saptamanii..acum nu mai am nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!