Jump to content

Ce piese se schimba preventiv dupa achizitia unui vw LT


ninu
 Share

Postare recomandată

Deschid acest nou topic, ptr a sti ce este bine de schimbat dupa prima achizitie a unu vw LT (1996-2006). excludem consumabilele.

 

In cazul meu este vorba de un vw LT35  2.5 TDI ANJ 109cp din 2001....

Aflând de la prieteni si colegi si forumuri straine si vwforum.ro am inceput lista:

 

1.Ungere rulmentii fata

 

2.Supap filtrului de motorina + filtru. (baga aer si nu merge motorul rotund.)

 

3.Schimbarea suruburilor de la palier (colegu @cornelyu ne-a adus acest sfat+ volant daca bate, ea provoaca aceasta problema).

 

4.Distributia complecta (+curea pompa injectie) + reglarea avansului.

 

Lista continua... sper sa fie cat de multi cunoscatori care sa posteze.

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

un sfat controlata toata mai ales diatributia , e bine sa o schimbi si sa faci si schimbul de ulei si filtre asa poti sta linistit k le ai facut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna, si eu astept un raspuns, la mine ii chiar la rece ... La mine pompa cred ca ii ok, avansu acum ii ok.

 

Pe un forum polonez din cate am intales de la Google trad ar putea fi mai multi factori. Uni zic injecoare, ati volant si un tip vb de ceva senzor, sau intreba daca exista pe Lt senzor de temperatura a motorinei gen G62 sau G2 ...

 

Eu cred ca ii tot din cauza alimentari cu motorina, pe traseu de alimentare, ptr ca ii numai la rece si numai dupa ce lasi pedala de acceleratie... Ori ii ceva "infundat". volant cred ca ar face si sunet la apasarea pedalei etc.

 

Un coleg zicea mai sus ca daca vibreaza schimbatoru s-ar putea sa fie de la volant. Mi imi vibreaza putin , tu ai vibratia in maneta?

Eu as schimbat si suruburile la palier. Pe la 500000 se rup ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema cu balbaitul. Se da capacul de pe pompa jos si se curata pompa de injectie. La mine a fot multa mizerie. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Am rezolvat problema cu balbaitul. Se da capacul de pe pompa jos si se curata pompa de injectie. La mine a fot multa mizerie. 

salut

am si eu aceas problema de mult si am dus pompa la verifcat desfacut curatat...etc si nimic tot asa

tot timpul am avut imresia ca tipul acela nu mia facut nimic la pompa si mia luat si ogroaza de bani

spunemi te rog tu ai desfacut pompa sau ai vazut cum se face....te rog daca vrei sa ma lamuresti si pe mine

masina merge si asa dar este enervant  pana se incalzeste... eu am incercat odata sa desfac capacul de de sus dar nam reusit din cauza unui surub cu capTRIUNGI... si am zis  lasa asa ca poate i sar toate arculetele ca la ceas :10[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!