Jump to content

Ulei peste semn


The Driver
 Share

Postare recomandată

Salut baieti, am verificat nivelul la ulei azi si am constatat ca era pe semn dar jos. Am completat cu ulei si acum am descoperit ca e cu 1-2mm peste semn. E ok? Pot sa circul cu masina asa? Daca nu, ce sa fac? Superb, 1.9 avb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca joja arata nivel 1-2 mm peste maxim, nu se intampla nimic.

   Dupa 1-2 mii km parcursi  o sa scada.

 Nu-i nici un pericol in cazul de fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu este grav daca ai putin peste , totul e sa nu ai foarte mult , cand poate sa iasa destul de urat. , e bine sa o tii in jurul semnului +-2 mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai verifica daca ii pd motoru ca poate sati intre motorina in ulei la garniturile de la injectoare.dar asta in timp si trebuie uleiu sa nu fie vascos cum e el normal,nuti zic sa te sperii iti zic ce am intalnit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bonzo.

Off.topic.

Alaltaieri a venit cineva cu o cantitate de ulei si motorina de 6,5 l in baie.

Oringuri praf si un surub care tine injectorul smuls din chiulasa(cauza...nu o stiu).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu fac cresteri de putere ,scaderi de putere ,pana si chiuretaje trebuie sa faci la masini sa mearga....treaba...te confruntii de niste probleme care ti greu sa le dai de capat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
nebundelegat

salut baieti, sunt nou pe forum.am si eu o intrebare la partea asta de ulei.am un superb, 2.0 benzina, 85kw, luat aproape de nou (18000mile) din UK, din reprezentanta.acuma am 35.000 mile.problema pe care o am si am avut-o din clipa in care am cumparat-o este ca la aprox 1000-1200 mile mi se aprinde becul de ulei, trebuie sa completez cu 1l.service-urile le-am facut la timp, la service-uri autorizate, ulei aral 5w40.acum, eu zic ca nu fojez masina, si am fost si la mecanici, care nu au gasit nici o problema.chestia interesanta ca mi se intampla asta doar cand conduc in oras.am facut drumuri de anglia, si nu mi s-a miscat deloc nivelul uleiului.in carte scrie ca in primii 50000 km consuma din cauza rodajului, plus mai scrie ca la modelul acesta se completeaza cam 1 l la 5000 km.acuma va intreb si pe voi daca ati patit asa, sau stiti ce anume ar fi buba.sincer, nu as deschide mototul, dat fiind ca e o masina aproape noua.va multumesc pentru ajutor anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut nebundelegat, la masinile noi am vazut ca e ceva normal sa pape ulei intre schimburi

Am alta intrebare pt tine: 1200 mile=cam 1900km, schimbul la cat il faci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!