Jump to content

Mini Cooper vs Audi A1 vs MiTo


Master_Blaster
 Share

Postare recomandată

Comparatia e simpla intre cele doua masini de jos, sunt f apropiate ca dotari, putere si pret, probabil A1 are cateva chestii in plus gen navigatie, keyless si 2 usi. Cum nu imi doresc nici navigatie si nici keyless ele nu inclina balanta spre A1 

 

Mini Cooper

 

Audi A1

 

Avantajele si dezavantaje, eu le vad cam asa:

 

Mini Cooper 2013 1.6 mpi 122cp cutie automata 6 trepte:

 

Avantaje

Platforma exceptionala, posibil cea mai buna platforma FWD.

Look unic

Motor si cutie f fiabile (doar prima generatie de Mini a avut probleme la cutia automata)

 

Dezavantaje

Extrem de putin spatiu in interior

Consum mare

Nu prea exista optiuni de modificare la motor, decat un swap total

Nu are trapa

 

Audi A1 2012 1.4 tsi (tfsi dupa Audi) 122cp dsg7:

 

Avantaje 

2 portiere in plus si mult mai mult spatiu atat la interior cat si in portbagaj

Consum mic

Motorul are un picut de potential pentru modificari, de la resoftare la turbo swap etc

 

Dezavantaje

Motorul 1.4tsi (tfsi) a avut ceva probleme la distributie

Cutia DSG7 nu este nici ea scutita de probleme

Arata ca un audi Q5 sau Q3 in miniatura si interiorul este uratel mai ales consola centrala

Platforma de VW Polo

Nu are trapa

 

Nu sugerati alte masini sau de banii aia... etc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Master_Blaster

    7

  • bgd_b92

    7

  • Rave

    6

  • mad_kat

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mini Cooper ftw. Dupa mine comparatia nici nu are sens: 

A1 e o ciudatenie scoasa ca sa aiba si Audi ceva in clasa mica. Cu atat mai urat arata in 4 usi. Parerea mea este ca ii sta mai bine in doua. De la Polo in sus arata decent o masina in 4.

Identitatea A1 nu exista, pe cand Mini este un brand in sine.

Interiorul la Mini pare nava spatiala pe langa ce ofera A1 (in special cel din link). Comportament superior pe sosea al Mini-ului.

La motor de 1.4tsi cam ce poti face decent e un soft, dar cutia DSG7 si soft..cedeaza ambreiajele si fara soft.

Parca pt 156cp si 280nm merita totusi :)) http://www.e-tuners.com/?s=13&t=329

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as lua mini, mi se pare o masina mult mai ok per total.

Baga un poll.

Modificat de TDR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ha,uite pe altcineva care a vazut Top gear-Perfect road trip 2 :)

Eu as merge pe a1...mini din pctul meu de vedere incepe sa le traga de par cu istoricul modelului din care nu prea a mai ramas nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu la ce a spus George.

 

A1 e un gunoi prea scump care nu-si merita banii.E mai mic, mai urat, mai inghesuit si categoric mult mai scump decat un Polo. Ce are in plus, sunt patru cercuri pe capota. Daca asta e ceea ce conteaza, go for it; daca nu, de aceiasi bani gasesti variante mult mai avantajoase.

Decat 18K pe un Audi SHK9, mai bine fix aceiasi bani pe un Polo GTI, NOU. Primesti fix aceleasi lucruri si 60 CP in plus :)

Eu dupa soft am acum cca. 130 (sau 135? nu stiu, ca nu m-am uitat pe chart) si se simt fata de cer 105 originali, darmite 180 vs. 122.

 

Mini-ul ala e o afacere mult mai buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu recomand tot Mini. Am mers de cateva ori cu Mini si de multe ori cu A1.

 

Este foarte ok si A1, mai bine finisat la interior decat Mini, insa dpmdv nu isi merita banii, mai ales o varianta S-tronic (se stie de ce).

 

La Mini ai platforma excelenta, suspensie mai buna, design exterior si interior superb, traditie, imagine, etc. Motorul este fiabil, cutia la fel.

 

Au spus colegii mai sus destule argumente care inclina spre Mini si sunt valabile in totalitate.

 

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Si mie imi place MINI-ul mai mult, dar ma enerveaza ca are doar 2 usi. Mini-ul cu 5 usi este prea scump?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pentru opinii, in mare cam astea sunt si parerile mele despre Mini si A1. 

 

Probabil voi merge spre Mini, platforma este cu adevarat in alta clasa fata de Golf si Polo. 

 

Nu ma deranjeaza ca are 2 usi, mai am ani buni pana sa ma gandesc la o familie si in 90-95% din cazuri merg singur sau cu un pasager. 

 

A da si am uitat un avantaj la Mini, schimbatorul este asa cum ar trebui: up in spate down in fata.  :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict intre cele doua as alege A1. Pentru

- motor mai bun

- cutie mai buna - atunci cand nu se strica... plus ca un Mini fara cutie manuala... :(

- interior mult mai ok - cel de la Mini, ca materiale cel putin, isi cam are locul pe o masina la jumatate din pretul lui...

- dotari mai multe

- exterior oarecum mai elegant

 

Daca era vorba de alt motor atunci alegeam Mini-ul strict pentru cum sta pe strada. Dar, sincer sa fiu, 1.6-le ala de pe Mini, e destul de limitat ca raport de performante / consum asa ca degeaba masina sta pe strada bine.

Bine, nici A1 nu e mare masina. Mica, scumpa si cu o imagine mult sub cea a lui Mini - ceea ce e si bine si rau - nu multi stiu cu ce se mananca masina. Eu zic sa cauti un Cooper S, la pretul ala nu ai cum sa nu gasesti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cam limitat in optiuni (masina din ro cu km putini max 1-2 ani si la reprezentanta). Acum vorbind realist cutia automata nu ma deranjeaza si sa explic motivele: nu alerg prin oras (unde o sa stea 90% din timp), la liniute nu ma duc, nu o sa o alerg pe dn-uri suficient incat sa ma plang ca nu am dsg sau cutie manuala, pe circuit nu ma dau. Motorul nu este puternic dar masina nu e lesinata si cutia e la fel de ascultatoare ca un dsg de pe un Q5 si da am condus-o, iar pe serpentine pt a te distra nu iti trebuie sute de cai. 

 

Beleaua e ca daca pica cutia pe A1 o sa o platesc din buzunarul meu! Acum o sa merg pe ideea ca ce e mai rau mi se poate intampla mie, dupa ce m-am parlit cu Golf-ul cand am zis care sunt sansele sa am toate problemele si iata ca le-am avut :(. Increderea mea in vag este destul de scazuta. 

 

Plasticele nu ma deranjeaza eu stau cu mainile pe volan daca plasticul de pe usa e dur chiar nu ma intereseaza iar pe bord nu il mangai. Si poti zice ca e plastic simplu dar nu e plastic ieftin nu are lufturi de dacie iar designul compenseaza mult materialul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa iei in calcul si alte variante pentru ca la 16,653 fara TVA poti sa iei masina care e referinta in ce priveste handling-ul, pe bucata asta de piata...

 

2014-ford-fiesta-st-photo-509303-s-1280x     2014-ford-fiesta-st-interior-photo-50933     2014-ford-fiesta-st-interior-photo-50933

 

Si refuz sa cred ca nu mai poti negocia nimic la pretul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar ma miram ca nu a zis nimeni de Fiesta ST. 

 

Ce pot sa zic daca lasa suficient de mult la pret ar fi o posibilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai decat 14.000 pe un Mini 1.6 aspirat, mai bine un 15.500 pe ST.

Oricum standard vine foarte bine dotata asa ca pretul ar ramane cel de baza. Nu stiu daca as simti nevoia sa mai adaug ceva - poate doar o camera video dar si aia doar ca gadget pentru ca nu e chiar nevoie de ea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca iei in calcul Fiesta ST este o alegere excelenta din toate punctele de vedere si o poti scoate la pret foarte bun...eu zic ca sub 15.000 fara TVA. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo Gti nu a aparut la noi, insa la 18K este Polo blue GT nou. Si posibil o masinuta mai ok ca A1 per total

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A1 e într-adevăr mai mic, mai urât, mai înghesuit şi mai scump.

 

Dar acum nu mai e bulă imobiliară, e o situaţie economică de tot rahatul. Asta înseamnă că trebuie să te gândeşti foarte serios la costurile ascunse pe care le vei suporta în viitorul apropiat. În primul rând piesele de schimb, apoi consumabilele, apoi mâna de lucru calificată, sursele de informaţii, posibilitatea de a face singur mici operaţiuni dacă nu ai niciun service de încredere pe aproape.

 

Ori VAG s-a implantat la noi, devenind mai important decât Ford, care produce aici, şi decât alţii, prin faptul că oferă piese de schimb originale şi aftermarket accesibile, care se pot obţine rapid de la orice magazin de cartier, există mulţi dealeri şi încă şi mai multe service private capabile să asigure reparaţiile, reviziile şi modificările, şi aşa mai departe. (Cum a făcut de altfel şi Samsung, care a invadat piaţa noastră cu produse relativ accesibile.)

 

Pe parcursul vieţii unei maşini, 7-8-10 ani, ieşi în câştig dacă iei ceva din grupul VAG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Cand cumperi masina noua nu prea te intereseaza cat costa piesele, 4 ani stai linistit. Piesele conteaza la masina second-hand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate acuma mai toate sunt "consumabile"..

Modificat de Serban F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai masinile alea nu sunt noi. Si ca sa fiu carcotas, scaunele din Mini nu prea arata ca ar avea kilometrajul ala de 17.000, cred ca ar mai merge un zero in coada (glumesc, daca e de la reprezenanta luata nu ar trebui sa fie probleme). Eu nu suport Mini-urile (intrerioarele mi se par foarte urate) iar Audi A1 e o masina mult supraevaluata. Mergi pe Polo GTI- o viata are omul, macar sa se distreze!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo GTI model nou clar nu, sunt parlit de VAG in cel mai grav fel posibil cu 1.2tsi ar mai trebui sa crape un piston ca sa le am pe toate, si vorbim de o masina noua din anul 2011 condusa doar de mine. De service avizat nu ma prea agit ca avem reprezentante cat e garantie iar la restul ma pot baga fara probleme singur ca am scule si nu mi-e frica sa desfac masini (eh timpul ar fi singura problema :P).

 

 

Mini clar nu e pentru toata lumea intra la categoria love it or hate it, si chiar nu ma deranjeza asta, doar conduc aproape zilnic un Twingo 1. Si aici intervine mica mea dilema deja am o masina pentru placerea mea pe care sa o mesteresc si sa o modific, nu imi mai trebuie un Polo GTI sau un Fiesta ST in care la sigur as mai baga bani pentru a mai scoate performante. As vrea sa am o masina fiabila si cat de cat stock (si un Mini se mai poate lasa, pune evacuare si roti mai mari :p). Evident un Twingo modificat este o gaura neagra pentru ca sunt sigur ca nu voi putea scoate banii bagati, dar nu asta e ideea. Mai ales ca pentru mine e mai multa satisfactie din a face personal modificarile decat din rezultate. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict dpdv estetic, mini all the way ; insa nu am mers cu niciuna ; mini mereu mi-a placut, o masina mai diferita, aristocrata :D dar motorizarile aspirate cred ca lasa de dorit in ciuda unui turbo ( fie diesel sau benzina ) ; iar in combinatie cu o cutie, cred ca va fi putin frustrant..acum tu stii mai bine ce vrei ; eu as alege o ibiza bocanegra 1.4 tsi 180 cp :D

unnamed_6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noul polo gti are 1.8tsi de 192hp... oricum am in familie si 1.2 tsi si 1.4tsi cu dsg7 si merg perfect amandoua, nu stiu cum ai avut tu ghinionul asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai degraba ai avut tu noroc. Problemele la 1.2 si 1.4 twincharge 160/180 sunt foarte cunoscute.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!