Jump to content

Pregatire Bluetooth RCD 510


a6vip96
 Share

Postare recomandată

 sall all. am o nelamurire fiind nou pe aria de vw. am achizitionat un tiguan r line 2014 si am pe el rcd 510 dar nu merge telefonul pe el cu toate ca am functiile pe volan si rcd. intrebarile mele acum..

.1.daca schimb unitatea cu un rns 510 o sa imi mearga telefonul pe el?

nu stiu daca am modul bluetooth sau pregatire pt bluetooth

2 navigatia o sa mearga?? am gps pe el?

3. o sa imi pierd garantia daca fac acest schimb? 

4  camera video de pe spate o sa mai mearga?

multumesc. o sa revin cu prezentarea masinii in curand..

 

post-1417-0-39948700-1416550799_thumb.jp

post-1417-0-56239600-1416550805_thumb.jp

post-1417-0-08048800-1416550821_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand, sa il stapanesti sanatos !

 

acum, cu raspunsurile....

 

1. Nu ai telefon pe masina.... cel mai probabil - ai doar butoanele - pe volan si unitate - cand le apesi, banuiesc ca intra in Mute. Ca sa ai telefon, trebuie instalat un kit de BT - modul, cablaj, microfon... si abia dupa aia o sa ai.

 

2. RNS 510 - aceealasi raspuns ca mai sus .... ce ai tu, e fara navigatie - vrei navigatie, cumperi un RNS510.

 

3. in teorie, da..... 

 

4. da, camera o sa mearga

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos, in cazul asta o sa mai stau inca 4 ani pina expira garantia. nu bag mana in foc ca va sta si masina la mine 4 ani) .,o zii buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu eu nu pierzi nici o garantie daca o montezi la reprezentanta si evident navigatia este originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta da... si daca dispui de aprox 15.000 lei cat este un RNS510 nou la reprezentanta... antena si montajul e mizilic pe langa asta, asa ca nu o mai punem la socoteaza....

 

altfel, cu piese SH nu te accepta....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

sall all. ma poate ajuta cineva cu un nr de contact pt un meserias din zona cluj care sa imi monteze rns 510 de la a la z , cu navi, blluetooth.cu tot ce trebuie cabluri trase daca trebuie? multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi in aria prestari servicii, pe cine ai pe langa tine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sall all. am rezolvat problema cu bluetooth-ul. am achizitionat un Car Kit Bluetooth Gateway PRO Volkswagen, Quadlock RCD 310, RCD 510, RNS 310, RNS 510 și interfața iPod, USB, Aux. merge perfect preia comenzile de pe volan,agenda tel,imi arata toate functiile si pe meniul de la bord si pe rcd 510. are in plus o intrare usb si una aux care ar prelua radio de pe telefon dar eu nu am reusit sa conectez radioul direct de pe telefon,o vede pe rcd dar nu merge.Redă muzică de pe telefon prin Bluetooth (A2DP Audio) oricum parerea mea ca usb-ul si aux sunt degeaba ,deoarece am pe rcd si sd card si magazie de mp3 care sunt arhisuficiente.deocamdata densionul pe parte de bluetooth isi face bine treaba. am montat microfonul in suportul de lumini de la plafoniera nici nu se vede, are un locas special acolo perfect pt mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare,

Tocmai am achizitionat si eu o Skoda Octavia 2 cu RCD510 Bolero si vad ca am CD,SD,AUX,BT Audio. Nu pot sa folosesc BT Audio, presupun ca nu am modulul instalat.

Aveti idee de ce am nevoie ca sa instalez modului BT? Merita sa incerc la Skoda?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie modul ...respectiv kitul - cablaj, microfon, modul. Avand in vedere ca pe carsystem.pl - intra la ei sa te uiti... este in jurul la 270..290 euro kit ul Premium.. la reprezentanta te va costa mult mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

31 minutes ago, F l o r i n said:

Trebuie modul ...respectiv kitul - cablaj, microfon, modul. Avand in vedere ca pe carsystem.pl - intra la ei sa te uiti... este in jurul la 270..290 euro kit ul Premium.. la reprezentanta te va costa mult mai mult.

Si de pus este greu?Ca de asta ma gandeam la reprezentanta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este greu....dar e ceva de demontat..microfonul se pune in plafoniera, modulul sub scaun pasager...si toate se conecteaza in unitatea radio. Deci, trebuie trase cablajele intre acestea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Just now, F l o r i n said:

e ceva de demontat..microfonul se pune in plafoniera, modulul sub scaun pasager...si toate se conecteaza in unitatea radio. Deci, trebuie trase cablajele intre acestea.

Multumesc frumos pentru informatii. Am gasit asta la noi. Ofera si instalare vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este doar modulul - ai preturi sepatate pentru restul.... si e un mod 7p...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu e bun 7px? Trebuie altceva? Din ce am mai gasit pe forum, am vazut ca e bun asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut oameni buni!

cer scuze daca am gresit post ul

am o nedumerire...am un rcd510 si vreau sa ii pun kit de bluetooth, versiunea pentru masina mea ar fi 1K8 035 730 D dar am inteles ca nu se conecteaza cu telefoanele astea mai noi ...ce vreau eu sa stiu este daca pot pune ceva versiune mai noua de modul bluetooth sau chiar highline

precizez ca masina mea e un golf din 2004 cu afisaj mare in bord si comenzi pe volan...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si 1k8..cu telefoane android ,chiar si cu iphone..Problema la el e ca nu va afisa agenda tel in bord si pe RNS.Ptr asta ai nevoie de un 5N0...730 simplu ,A,B sau C.Vei avea nevoie si de cablaj cu microfon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa înțeleg ca o sa îmi arate agenda pe rcd510 modelu 5n0?,întreb pentru ca tu ai scris de rns mai sus și nu as vrea sa cumpăr aiurea.mulțam de informații,tot respectul din partea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,arata si pe RCD 510...numai sa nu fie modelul china...cel cu sageti pe butoanele de jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acest model de bluethoot.  Sa înțeleg ca nu am prea multe asteptari de la el. 

Am ceva eroare la scanare pe antena gsm. Am conectat la carkit mufa mare si inca o mufa cu un cablu negru. 

20160503_150550.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianLupsan

Buna

Am avut pe un passat B7 o unitate RNS 315, cu care puteam sa vorbesc la telefon, imi prelua agenda prin BT dar s-a stricat si

am cumparat un RNS 510, care functioneaza foarte bine dar nu mai merge telefonul.Cand apas tasta telefonului, imi intra pe mute si nimic mai mult.

Va rog frumos sa ma indrumati sa pot sa remediez problema.

Multumesc anticipat

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@flotouran-modulul tau merge cu telefoane android,afiseaza in bord rosu si pe Rns ,agenda.E ok ca modul BT.

@AdrianLupsan-la Rns315 aveai BT intern.Rns 510 nu are BT ...deci va trebui sa iei un modul BT extern+cablajul aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AdrianLupsan

Multumesc frumos  spido. Cam la ce pret sa ma astept pentru asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spido problema mea e ca la conectare cu telefonul imi opreste date mobile si nu mai pot activa netul. De ce ? Inca nu am descoperit 

Da arata tot in BC merge sa vorbesc sa vad sms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa lucreaza el.Rsap-remote sim acces.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!