Jump to content

Sfaturi pentru Achizitie Second Hand - (Tiguan 5N & 5N2)


moolan
 Share

Postare recomandată

Aceeasi dilema am avut si eu.

Pana la urma am ales 4x4 si motorul de 170 de cai dar nu am mai avut bani pt dsg si nu regret deloc alegerea facuta. Totusi, daca poti, ia si dsg-ul pt ca e altceva

Din ce stiu, motorizarea de 110 cai nu are decat tractiune fata

Modificat de claudiu1981
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • vdragos

    11

  • moolan

    7

  • syncmaster_001

    3

  • alexionescu01.86

    3

Daca e pentru sotie ia cu DSG... merita, mai ales prin oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am zis ca nu imi trebuie cu dsg,

Da ca ar fi sa mai pun ceva bani în plus ajung sa cumpăr un o ia sau Nissan nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 8 months later...

Salut. Nu stiu daca postez unde trebuie, insa ma.intereseaza info despre Tiguan 2013-2014 2.0 tdi 177 cai dsg. Cine are asa ceva cam ce consum real are ? Cutia la cati km cere schimb ulei? Cum se misca masina cu motorizarea aceasta? O sa achizitionez una sapt asta insa nu am apucat sa conduc niciuna. Am mers cu x3 2.0d de 184 cai, cu glk 220 cdi. In comparatie cu acestea Tiguanul e mai lenes ori ba? Mersi.

  Am vrut sa deschid topic nou insa se pare ca nu merge la sectiunea dedicata Tiguan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
alexionescu01.86

Am avut ocazia sa merg eu cu un Tiguan manual de 170 Cp din 2012. Sincer nu am fost impresionat de performantele motorului dat fiind faptul ca e foarte gramea si e 4 motion. Ca si comparatie se simte ca un golf 5 de 1.9  TDI 105 Cp la acceleratii. Asta pana la 130 km/h intrucat nu am avut unde sa testez acceleratia mai sus. Sper ca ti-am fost de ajutor, dar vazand ca postul e destul de vechi cred ca nu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu confunda senzatia cu performantele reale.

Tiguan 2.0TDi 177hp 4motion AT accelereaza 0-100 in 8.5 sec.

Golf 1.9TDI 105 cai tractiune fata accelereaza 0-100 in 11.3.

Modificat de bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
alexionescu01.86
On 20.07.2016 at 4:09 PM, Cavaliere said:

Salut. Nu stiu daca postez unde trebuie, insa ma.intereseaza info despre Tiguan 2013-2014 2.0 tdi 177 cai dsg. Cine are asa ceva cam ce consum real are ? Cutia la cati km cere schimb ulei? Cum se misca masina cu motorizarea aceasta? O sa achizitionez una sapt asta insa nu am apucat sa conduc niciuna. Am mers cu x3 2.0d de 184 cai, cu glk 220 cdi. In comparatie cu acestea Tiguanul e mai lenes ori ba? Mersi.

  Am vrut sa deschid topic nou insa se pare ca nu merge la sectiunea dedicata Tiguan.

 

On 24.01.2017 at 10:49 AM, bogdan_ said:

Nu confunda senzatia cu performantele reale.

Tiguan 2.0TDi 177hp 4motion AT accelereaza 0-100 in 8.5 sec.

Golf 1.9TDI 105 cai tractiune fata accelereaza 0-100 in 11.3.

Foarte adevarat ce spui. Doar ca nu se mai resimte cuplul la fel de bine la commonrail sau cel putin masina aia avea probleme. Ieri am fost in drive test cu un tiguan de 140 Cp dsg 7, din 2012 parca si la acceleratii era altceva .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce parere aveti de o masina demo? E riscant sa achizitionezi o masina care are vreo 2-3000 km si a fost birjarita de "n" soferi? Ma intereseaza sa achizitionez un Tiguan II din Germania si am gasit 3-4 oferte de masini drive test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alexionescu01.86

2000/3000 km nu este foarte in regula, oricat de birjarita ar fi masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare,

Am gasit un Tiguan 2013 TDI 140 cu dsg, 90kkm. S-a schimbat cutia si volant la 60kkm.

Mai merita achizitia?

Ma pot astepta la probleme?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Vreau sa achizitionez un Tiguan 1.4 tsi 160 caluti 4motion, 52 000 km din 2013.

Ce sfaturi imi puteti da ?  Ma refer la motor, consumamile, etc., orice sfat va fi apreciat si binevenit.

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai citeste in aria tehnica la motoare pe benzina despre 1.4 TSI cu doua compresoare si te lamuresti. Sau mai bine zis te sperii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc vdragos. Asta fac de cateva zile, insa nu am prea gasit informatii pentru acest tip de motor montat pe tiguan. Speram sa imi spuna un coleg care are asa ceva si alte detalii de gen cum se comporta masina cu acest motor? Conteaza ca masina este din 2013, poate avea un motor cu  "erori coretate"? , etc. Precizez ca nu sunt un cunoscator nici al motorului nici al masinii cu acest tip de motor, sau de oricare alt tip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu-ti inteleg neintelegerea :))

Motorul 1.4 TSI twincharger e acelasi si pe Golf, si pe Scirocco si pe Tiguan, indiferent de variantele de putere, iar problemele sunt comune si tin de conceptia motorului (in principal distributie si racire defectuoase).

Cit priveste intrebarea daca exista motoare fiabilizate, raspunsul e simplu: VW a renuntat la el. Tie ce-ti spune asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zau daca stiu ce sa mai cred, sunt buimac la propriu dupa atatea pagini citite in ultimile zile cu informatii contradictorii. Uite ce am gasit de exeplu apropo de ce ai spus : http://www.motorstory.ro/2011/01/motorul-vw-14-tsi-ar-putea-fi-abandonat/ . Si sa sti ca nu incerc sa te contrazic, departe de mine gandu, dar ma gandesc ca poate vre-un coleg are informatii mai actualizate si din surse mai sigure decat ce gasesc eu pe net. Inca o data multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare tuturor. fiind interesat de achizitia unui tiguan, dupa mai multe cautari, am gasit care ar corespunde cerintelor mele. nedumerire : tiguan, an 2014, 2.0 tdi, 140 cai, km < 120.000, cutie manuala 6+1 poate fi numai cu tractiune fata( 4x2) ? pot oferi si seria sasiu pt edificare . multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, in 8000-8500 de euro, am sanse sa găsesc un Tiguan 2.0tdi, in "toate facultătile mintale"??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar lovit.

nu cred ca gasesti modelul facelift sub 10.000 Euro,  si 10k mi se pare cam dubios, cu 350-400k km poate din 2010-2011 modelul anterior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

 

On 8/8/2017 at 8:01 PM, livs said:

Salutare,

Am gasit un Tiguan 2013 TDI 140 cu dsg, 90kkm. S-a schimbat cutia si volant la 60kkm.

Mai merita achizitia?

Ma pot astepta la probleme?

 

Eu am cumparat in aug 2017 acest model cu 80kkm din Germania,am verificat-o la vw Ploiesti,avea carte service reala,fusese schimbata volant la 60k, in rest totul era in regula.Am mers cu ea 5kkm si sunt incantat de comportament si performante,baietii din service au spus ca e o masina f.buna; consum 7% combinat in mers normal(nu sportiv).Am platit 15000eur si este din nov2013,iar in carte 2014.Recomand acest model,chiar si in conditii 4x4 nu dure face fata fara griji.DSG-ul e incantator,mai am un polo 1.2tsi din 2010,masinile accelereaza cam la fel,insa dsg-ul e mult mai avansat la Tiguan.Sper ca ti-ai facut o idee

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut, va rog o parere legat de uramtoarea masina:

Tiguan - 2011, 4 motion, 110k KM, doar un proprietar (coleg de serviciu), nu cu multe optiuni pe ea (clima, geamuri electrice, RCD 510, senzori ploaie lumina, parcare fata spata), motor 2L TDI: 140CP. pret 10500€

Ar fi pretul corect ? - masina e in stare buna de functionare, mici zgarieturi si capota cu ciupituri de pietricele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! Vad ca discutiile pe aceasta categorie sunt destul de vechi asa ca vin cu o serie de intrebari. As vrea sa-mi achizitionez un Tiguan din 2013, cutie automata, 2.0TDI, buget 14.000e. Sunt curios sa aflu de la posesorii acestui model daca au probleme la cutia de viteze, volant, sau la ce alte probleme sa ma astept. Va multumesc anticipat.

Modificat de dorian93
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta nu este un topic despre problemele Tiguanului ci de sfaturi de achizitie. Pentru probleme exista topic separat si destula informatie acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dragi Forumisiti va salut.

Va rog sa ma scuzati daca nu postez unde trebuie dar am cautat pe toata cateroia de Tiguan si nu am gasit ceva potrivit pentru problema mea. Am posibilitatea de a achizitiona un Tiguan 4x4 2.0 140 CP din 2011 cu 47.000 km la bord reali, carte de service. Ca si dotari, am sa zic doar ce nu are : xenon, navigatie, scaune din piele, cutie automata si plafon panoramic. Aici va rog sa ma ajutati cu doua intrebari pe care le-as avea:

1) eu cumpar masina pentru a mari spatiul din spate (actualmente am o Octavia 2 din 2007 - de care sunt foarte multumim), doarece astept al-3-lea bebe. Este loc pe bancheta din spate sa asez 3 scaune de copil unul langa celalalt? Daca nu stiti sigur, ma puteti ajuta cu o dimensiune exacta din usa in usa (nu o vreau pe cea oficiala de latimea doarece pe aia am gasit-o si eu)

2) stiti cumva cam cat valoreaza o astfel de masina? Cumparatorul doreste cam 10,000 de euro pe ea. Este mult, putin?

 

Va multumesc mult pentru ajutor. Sper sa primesc sfaturi bune deoarece in alta parte nu stiu unde sa intreb.

 

O zi buna

Modificat de Robertino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Robertino am mutat eu unde trebuie cu avertisment pentru deschidere de topic aiurea.  Cit priveste intrebarile, vor incapea (ca si in Octavia) trei scaune de bebe cu conditia sa fie din cele prinse in centuri sau cel putin doua prinse in centuri. Daca pui doua scaune isofix, la mijloc nu va incapea nimic.

In materie de spatiu, Tiguanul nu va fi un progres fata de Octavia 2 la niciun capitol. In ceea ce priveste masina pe care vrei sa o cumperi, nu ai dat detaliile necesare unui sfat avizat (diesel, benzina, 4wd sau nu, motorizare), pretul e cam mititel pentru kilometrajul ala si pare potrivit mai degraba pentru o motorizare pe benzina, care nu prea e consiliata. Ma ideparte despre problemele 1.4 TSI si 2.0 TSI editia 2011 cauti tu, ca materiale sunt garla ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • R_a_z_v_a_n changed the title to Achizitie Tiguan (5N & 5N2) SH - Sfaturi
  • Andrei_72 changed the title to Sfaturi pentru Achizitie Second Hand - (Tiguan 5N & 5N2)
  • R_a_z_v_a_n a deschis acest topic
  • R_a_z_v_a_n pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!