Jump to content

Seat vs golf vs bmw


87MTX
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Deschid acest topic deoarece nu stiu ce sa aleg intre : seat cupra/fr(diesel/benzina) - bmw 320d -golf 5 gti. Stiu ca bmw-ul este in alta gategorie,nu sportiva ca celalalte 3.

Ca si an/km :Seat intre 2007si 2009 pana in 130000km, golf 2007-2008 aceeasi km, bmw dupa 2007 si km nu e nimic sigur la ele,ca se dau inapoi mult mai rau decat la un gti sau cupra.

Suma intre 9000-10000. Astept cateva

pareri sincere, nu de genul eu sunt "fan" bmw sau vw. Mentionez ca pe an nu fac mai mult de 15000km , majoritatea in Buc, si 1 data de 2 ori pe an plec si in concediu in afara. Nu ma deranjeaza un consum in buc de 15-19 cat ar lua un gti / cupra.

orice parere buna rea, este bine venita. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.

 

offtopic: Daca cumperi masina exclusiv pentru oras eu iti spun sincer sa te orientezi catre alte masini. Efectiv nu vei avea unde sa te folosesti de performantele masinii. Nu e vb de consum ci doar ca vei lua o masina cu 150-200cp din care vei folosi maxim 30. Eu am ales un Passat pentru drumuri lungi, si un Smart fortwo doar pentru oras.

 

Dintre cele alese as alege Bmw seria 1 (cel putin directia activa este super pe oras, e mai mic si pare mai agil), apoi Golf 5 GTI (pretul se mentine totusi foarte mare pentru o masina lansata acum 10 ani, iar la revanzare vei pierde enorm la ea - clienti putini pentru o asa nisa - aici vorbim la o revanzare peste 2-3 ani) si la final Seat (aici nu prea sunt cunoscator).

Orice ai alege neeaparat sa aiba cutie automata (la consum nu mai este o diferenta asa de mare, dar la confort e diferenta mare).

 

ps: nu uita sa votezi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in drum spre vot :) eu acum am un phaeton de cateva luni si nu am probleme cu el in oras cu toate ca e foarte mare. Ideea este ca il vand si dupa aceea vreau sa iau una dintre masinile mentionate mai sus. Passat, seria 1 , nu imi plac :). Dintre toate masinile , la cele de mai sus am ramas sa ma decid

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal as zice Cupra dar tinand cont ca circuli mai mult in oras zic GTI (eventual cu DSG). Are suspensia ceva mai confortabila, jante mai mici (la masina stock) etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da corect pentru cazul acesta Golf Gti cea mai buna optiune. Go ahead. Sa nu uiti de o mica prezentare in aria "masina mea"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu dsg la banii astia nu am gasit. Referitor la jante am vazut ca si unele cupra sunt cu jante pe 18, chiar daca ar fi pe 19 le as schimba ca la drmurile noastre.... pana cand voi vinde masina , tot caut si ma interesez. Am auzit zvonuri ca din ianuarie se scoate taxa de mediu? Oare e adevarat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre ce ai postat tu si la modul in care ai pus problema probabil ca Golful 5 GTI ar fi cea mai buna alegere, strict pentru tine.

In ce priveste sportivitate, e discutabil, personal nu as renunta la RWD pentru absolut nimic din ce ai enumerat tu si cand spun asta ma refer STRICT la feeling si sportivitate.

Dar una e sportivitatea din oras, si cu totul alta la drum virajat si serpentine.

Intre Seria 1 si Golf as alege Golful (daca nu as vrea in mod special RWD). Este extrem de reliable in orice conditii (ma refer mai ales la situatiile intalnite la noi, cu zapada, viscol si drumuri blocate - la care Golful meu a facut bata cu brio, in timp ce altii erau cazuti prin santuri pe langa drumuri si doar tirurile ce mai reuseau sa se deplaseze).

 

Alege ce este mai potrivit pentru drumurile pe care le faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu iti recomand jante de 18" sau 19" in cazul in care esti o persoana foarte atenta la detalii si pretentioasa..poate gasesti pe 16" (ceeea ce nu cred pt GTI) sau pe 17". Nu e un must DSG, e foarte ok si manuala. Ideea este sa iti iei ce iti place dar in limita bugetului tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele pe 18 sunt ok nu ma deranjeaza, ma refeream la faptul ca cele pe 19 sunt pentru alte drumuri, nu cele din romania, mai ales bucuresti, unde sunt mai mult gropi decat asfalt. Referitor la dsg, la mine, pe mod manual, schimba destul de lent vitezele, ceea ce ma deranjeaza destul de mult pe serpentinele drum de munte. Nu stiu la gti cum schimba. Sincer e confortabil dsg, dar e mai "fun" o manuala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Strict pt nevoile tale eu iti recomand GTI, pt ca e daily driver dar iti si ofera doza atunci cand ai nevoie de ea :) La fel si Seat Leon FR 2.0 TSi. Sunt vreo 2 pe autovit care arata impecabil si pretul este fff bun, comparativ cu un GTI.

 

Cupra e prea brutala/dura si la un moment dat te va exaspera in oras daca nu esti genul agitat tot timpul. Daca esti genul mai sportiv, atunci go for it. Senzatiile sunt maxime.

 

As alege BMW oricand dar nu in detrimentul celor 2 de mai sus. E90 din 2007-2008 diesel e poate cea mai proasta alegere pe care o poate face cineva pe piata SH. Sunt sanse 1% sa gasesti una in toate mintile. Plus ca E90-ul merita luat mai dotat, altfel nu prea te vei simti satisfacut in el.

Modificat de VWladone
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as alege bmw-ul ; in opinia mea este o masina frumoasa, care imbina foarte bine eleganta cu sportivitatea ; o masina dotata, calitativa, cu o tinuta perfecta de drum, iar motorizarea 320D e super ; ai scris ca nu te deranjeaza consumul..dar un 9% mixt e altceva fata de 13% mixt. Iar faptul ca unii spun ca nu gasesti bmw bune...sa fim seriosi..daca nu le cauti strict pe cele mai ieftine si ai un minim de cunostinte, gasesti orice masina ; din ce am vazut la colegi care isi cauta masini, sansele sunt mult mai mici sa gasesti un GTI / Cupra in stare buna ; ca deh..nu o iei sa duci copilul la gradinita sau sa mergi pana la piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la  banii astia iti ei golf 6!  eu mi am luat  cu 9 mi! nu.ti place g6?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....Dintre toate masinile , la cele de mai sus am ramas sa ma decid

Omul a fost destul de clar..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Golf 6, imi place, initial la el ma gandeam. Dar nu mai vreau iar masini lenese:) astept sa vand masina care o am si in functie de cat o sa iau pe ea, ca deja am mai scazut cu mult pretul, din cauza taxei maricele, implicit si bugetul a mai sczut, mai mult ca sigur ma voi orienta care seat. Va multumesc frumos tuturor pentru opinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma gandeam la cel normal :) nu am vazut nicaieri g6 gti pana in 9000eu

Modificat de 87MTX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca exista Golf 6 la 150cp/160cp..dar nu prea vad de vanzare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buun, am dat phaetonul astazi... am ajuns la 2 masini de ales intre ele...

un seat leon FR tfsi 200cp + DSG si un seat Cupra.

http://olx.ro/oferta/seat-leon-fr-2-0-tfsi-200cp-dsg-ID2EMSn.html#582800f234   vs  http://www.autovit.ro/seat-leon-C34708543.html .... am vb cu ambele persoane si par a fi ok ambele masini... km cam la fel la ambele, cupra mai veche cu 1 an..

intre aceste 2 modele, ca si fiabilitate este diferenta intre ele ? la intretinere ma gandesc ca ambele sunt la fel, putin mai scump Fr-ul ca trebuie un ulei in plus la cutie , la consum ambele sunt cam la fel, o diferenta probabil de 2l/100km intre ele..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ti-ar place si asta...

http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=95&t=12673&p=377381#p377381

Km putini, pret f bun, intretinuta exemplar, are topic pe forum..eu as cauta o astfel de masina cat mai cunoscuta..nu ma pricep la cupra si fr, insa de un singur lucru sunt sigur : eu nu as lua o astfel de masina cu transmisie automata :)

Modificat de bgd_b92
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am vazut masina, ma intrebam de ce a schimbat ambreiaj , capete de planetara , caseta directie, , intr-un interval scurt ( ca si km ) .., am avut cordoba, citroen c2 vts, vw polo, am facut cu fiecare cam 100.000km si nu am schimbat la nici una ambreiaj , caseta directie....

Modificat de 87MTX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere ar trebui sa o alegi pe cea mai noua, cu km cei mai putini, cat si pe cea mai bine ingrijita, care este factorul decisiv intre cele doua masini, pentru ca au rulaj apropiat, diferenta fiind doar de un an intre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum stii cum e..tu iti pui problema de ce le-a schimbat, in loc sa vezi avantajul pieselor noi si al unui istoric corect..crezi ca restul masinilor nu au piese schimbate ?..ambreiaje am schimbat si eu la 50.000/70.000/~80.000 km...dar am avut cunostinte care au avut probleme si pe garantie ; si asta la masini sub 120 cp..adica daily drive..caseta de directie a fost facuta pe garantie..de ce..treaba lor..uitete pe forum cati au probleme in perioada garantiei cu diverse piese..eu am schimbat recent la ibiza la interval de 5000 km bielete + flanse + bucse bara stabilizatoare pt ca piesele erau de tot kktul ( si le luasem pe cele mai calitative ); parerea mea este ca masina lui e la super pret si ca este fortat de piata se de imprejurimi sa o dea asa ieftin..si crede-ma, nu ii fac deloc reclama ; anul de fabricatie pt mine nu constituie un avantaj, si nici km ; poate sa fie rupta in gura la liniute cu 30.000 sau folosita la drumuri lungi 100.000...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!