Jump to content

Furtun turbo - intercooler


kasius
 Share

Postare recomandată

Buna,

 

Furtunul de la turbo la intercooler e format din doua bucati.  Una mai mica si una mai mare.

 

Bucata mi-ca am schimbat-o de tot si se pare ca si cea mare trebuie schimbata. Doar ca m-as uita putin pe la dezmembrari dupa unul pentru ca nou este cam scump. Si tot am drum pe la un loc din asta.

Si as dori sa stiu daca furtunul are ceva marcaje pe el sau cod si daca se poate o poza pentru ca aia le au pe toate aruncate la gramada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

reperul 13 este racordul mic de la turbo

reperul 11 este o conducta de plastic

reperul 9 teoretic iti trebuie tie.

 

post-17228-0-01172300-1415789768_thumb.p

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna poza si multumesc mult pentru ea. Insa am nevoie de furtunul care se leaga la reperul 4 in partea dreapta  jos.

Cod motor la mine e AVQ (vin: wvgzzz1tz4w110010 )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai reperul 4 care iese din INTERCOOLER este un furtun si are codul 1K0 145 834 L iar el costa 230 Ron

Acesta intra in reperul 6 care este o TEAVA si are codul 1K0 145 770 AA si costa 400 Ron

Iar acesta intra in reperul 7 care este furtun si are codul 1K0 145 838 N si costa 337 Ron

Acuma te ce vrei sa schimbi si ce ai schimbat deja ?

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am schimbat reperul 4. Acum vreau sa schimb in continuarea lui pina la turbo. Adica 6 si 7. Care sint sensibil mai scumpe decit reperul 4 :(

 

Mersi mult. O sa ma uit miine dupa el pe la nenea ala. Daca tot esti pe topic :) Ce cod are motorul dreapta stergator fata si eventual un pret estimativ. ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Pentru anul tau 2004 nu gasesc decat tot ansamblul complet Stanga + Dreapta .

Deci nu gasesc cod de piesa doar pentru motor-ul din dreapta .

Am gasit pentru 2005 ansamblul din Dreapta complet si are codul 1T0 955 024 E si costa 1220 Ron .

Acesta sistem de stergere cu 2 motorase sa produs pana in 2008 .

Iar la masinile din 2007-2008 are codul 1T0 955 024 G si costa ca si celalalt .

Doar motorul singur nu-l gasesc .

Asa ca va trebui sa cauti ansamblul din Dreapta complet .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

 

Furtunul de la turbo la intercooler e format din doua bucati.  Una mai mica si una mai mare.

 

tu aici ai mentionat ca vrei o parte a conductei de la TURBO la INTERCOOLER.

 

de fapt tie iti trebuie coducta de la INTERCOOLER la CLAPETA de ADMISIE

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa ai dreptate. Cunostintele mele au o limita. Stiu ca ala de jos a sarit o data si acum trage aer fals. De asta zic de ala.

Clapeta aia de admisie trage aer curat sau aer cu noxe ? Ca pe furtunul ala am si ceva ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la motorul de stergator nu il vei gasi separat decat la dezmembrari, si poate costa in jur de 400 lei. Mie cand m-i sau blocat strergatoarele am dat jos ambele ansamble si le-am curatat de oxid si merg foarte bine. Daca nu e ars motorasul iti recomand o asemenea operatie, e facila si nu te costa nimic, iti trebuie doar niste vaselina de calitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate motorasul din dreapta s-a dus de tot. O sa incerc sa caut pe undeva un altul ca cel de golf plus nu prea merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut. Am descoperit de curand ca masina pierder presiune pe aici: http://imgur.com/tXweN3F (furtunul care pleaca din turbina spre intercooler). Am schimbat garnitura si degeaba.

Am cumparat alt furtun dar nu imi pot da seama cum sa-l dau pe cel vechi jos. Am reusit sa scot capatul care intra in turbo fara probleme dar la capatul opus are aceasta parte metalica http://imgur.com/pGaYZvC . Am incercat timp de o ora fara sa reusesc sa-l misc.

Sper ca ma poate ajuta cineva sa-i dau de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!