Jump to content

Phaeton 3.0 2004 - 2007


bburebistaa
 Share

Postare recomandată

Buna ziua,

 

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarele intrebari :

- as vrea sa imi cumpar un phaeton , preferabil 3.0 , din 2004 - 2007 , bugetul este de 10.000 euro. Am gasit cateva masini in banii astia dar as vrea sa stiu daca mai pot gasi ceva bun sau majoritatea au fost folosite de pusti si acum le dau de bune?Majoritatea au pana in 160.000 de km , mi se pare relativ putin pentru ce masina e .... or fi pe bune sau au km dati inapoi?

- nu ma sperie consumul , acum am un VR6 .... consumul este relativ asemanator cu cel al unui phaeton 3.0 din cate am inteles la fel si impozitul .

 

Cu deosebit respect,

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehehe...nu pune omul pe drumuri (posturi) aiurea... Acea masina necesita plata taxei. Orice varianta de evitare a ei duce la ilegalitati care banuiesc ca nu sunt promovate pe acest forum.

Taxa la o astfel de masina e pe undeva pe la 7000 de euro...asta ca sa fim intelesi...co2 sunt 259gr euro 4...mai departe anaf si va jucati acolo cu vechimea...

 

Masinile in jurul sumei de 10.000 si sub, fie nu au taxa platita fie sunt alergate in ultimul hal...sau ambele... Totusi sunt ceva masini care apar din cand in cand insa trebuie urmarit. Pune pe mobile.de de exemplu, o masina similara la km aia si o sa vezi ca sare bine de 10k ...nu are cum la noi sa fie asa de ieftine.

Este o masina care nu si-o permite multa lume iar cei care o dau rapid fie au vreo problema fie nu si-au dat seama ce masina au cumparat si vor sa scape de ea. Oricum necesita muuuulta atentie...

 

Vad ca nu te sperie costurile de detinere a masinii care anual se duc lejer peste 1000 de euro. Asta e bine, ptr ca ce satisfactie iti va oferi o astfel de masina e greu de descris. Personal o detin pe a mea de aproape 3 ani si desi e veche in termeni actuali (2005) de fiecare data cand ma sui in masina pur si simplu uit de tot si ma bucur ca un copil mic.

 

Multa bafta in gasirea unei masini bune...o sa ai nevoie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca Phaeton-ul este o masina cu un alt target de piata. Nu ma refer aici la consum sau la impozit - care si astea sunt de luat in seama. Costurile de intretinere sunt total diferite fata de orice alt VW. Ma refer aici la turbine, suspensie pneumatica etc. So, casca bine ochii la cumparare ca sa nu deschizi ulterior punga la gura - cat aia de 1 leu de pe timpuri. Intradevar, asa cum mentiona si colegul @ddantes placerea de a conduce o asa masina este unica - comparabila cu A8 (nu am mers cu A8 dar in Phaeton te simti ca in fotoliu la volan - :)))...insa confortul are pretul lui - si nu ma refer numai la gadget-urile care iti fac viata mai usoara.


LE: iar sistemul de climatizare - unic - nu te nauceste de cap indiferent pe ce treapta de putere este :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine isi cumpara asa ceva nu merge cu ea pana la piata si inapoi. masina face anul mii si mii de km, in 10 ani face sute de mii de km. Si daca nu pui tester-ul pe ea la cumparare si te uiti doar in bord...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu exageram la faza cu anual face nu stiu cati km ...e o masina scumpa si care da , te duce in confort pe distante lungi etc etc ... dar nu e neaparat de naveta (de naveta sunt tdi uri pana in 2- 2.5 L ) poate sa mearga omul si 10- 20 000km pe an dar ii face in cel mai mare confort

Oricum depinde de la masina la masina pentru ca desigur au avut proprietari diferiti si fiecare a avut nevoile lui

Modificat de jiji2008
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru un faieton bun, bugetul este cam mic, mai ales cu taxa asta stupida.

Daca, totuși, îți doresti o astfel de mașină (cand o vei avea, nu vei regreta), nu te grăbi.

Succesuri la căutări.

Modificat de cristobob
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

salut. eu la banii astia am fost eu personal in austria.in ro nu stiu ce sa zic....succes....oricum sunt fff multumit de ea pana acum

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!