Jump to content

Sfat achizitie jante aliaj - Golf 6 / Jetta


Edmond Dantes
 Share

Postare recomandată

Salut. Am si eu o problema in care va cer ajutorul. Poate afecta caseta de directie sau alte componente montarea unor jante pe 18" fata de sa zicem unele pe 17"? Masina nu are suspensie sport, e echipare normala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

Se pot pune pe 18'', arata excellent daca e si coborata un pic suspensia, chiar era in Bucuresti expusa una cu jante pe 18 la o reprezentanta acum 1-2 ani(arata brici) dar avea suspensii sport, dar pe drumurile noastre e cam aiurea, daca mergi doar pe drumuri bune, in special la exterior e ok sa zicem, ai stabilitate, franare super bune, dar pe drumuri proaste se va simti rigiditatea si intradevar asta loveste mai mult in directie, articulatii etc, eu am pe 17" si e cam la limita in oras cu rigiditatea, in schimb la exterior e super, stai altfel in curbe, franezi mai bine, la 17" aveam un consum usor marit cu aprox 0.5 litri, la 18" posibil sa fie chiar mai mare, oricum look ul va fi imbunatatit de la 17" in sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am intrebat pentru un prieten cu o masina ca a ta, tot 1.6 105cp pentru ca se teme de uzura accelerata a cutiei de directie daca pune pe 18. Eu am masina din descriere un FR cu jantele pe 18 venite stock direct pe masina , fara probleme de peste 5 ani dar cel mai probabil sunt componente diferite in zona directiei asa ca nu pot sa fac comparatie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar as zice ca sunt componente foarte asemanatoare, fiind vorba de aceeasi platforma.

 

Nu sunt afectate mai mult decat daca da rau in gropi, eventual si cu rotile virate. Atunci se duce directia de tot.

Oricum depinde de greutatea jantei, cu cat e mai mare cu atat are de munca mai mult directia.

 

Amprenta la sol va fi aceeasi, 225 si exista unele jante 18" chiar mai usoare decat multe oem 17".

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum ar fi ca pentru fiecare dimensiune de jante sa monteze piese diferite in ansamblul directiei?

Nu o sa ii afecteze cu nimic mai mult decat ar face-o 16"..doar daca are obiceiul sa vireze stanga & dreapta maxim pe loc cu frana calcata..

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Tinand cont ca sunt montate si de fabrica roti de 18 sunt sigur că nu pot aparea probleme suplimentare.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe 18 pe 1,6 tdi nu se monteaza si nu recomanda nici fabricantul ! pe 2,0 tdi da, dar daca vrea ceva look si sa fie ok si din partea consumului si a comfortului, sa mearga pe 205 / 50 / r 17  la anvelope si un 7j ! si gaseste garla ! eu am gasit la 550 euro  o groaza de jante seturi noi chiar !

 

eu mi-am luat Goal Antrachite pe 17 si arata foarte bine !

Modificat de bosseby
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nop ! din cate stiu eu nu ! si nici in cartea masinii nu imi apare 18 inch, si nici din germania , aveam un doc oficial de la porsche nu recomanda 18 la 1,6 , 18 '' doar pe 2.0 , sa-l caut si il pun.. nu stiu daca nu cumva l-am postat pe alt topic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

18" pe 2.0 tsi doar,,,,eu asa stiam


17" e maxim la 1.6 tdi omologat in cartea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

micuzzu_marius

eu aici am vazut dimenziunile omologate la 1,6 tdi (cayc) de asta ziceam....jos in imagine

image2012-05-18-101502.pdf

Modificat de micuzzu_marius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da asta e documentul ala ! bine ca l-ai pus tu marius !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi daca se configureaza inseamna ca sunt omologate jante 18 pt Jetta 1.6tdi.

Sent from my ApfelPhone

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Nu vad dc să nu se poata monta, daca se poate la golf 1.2 sigur se poate si la 1.6 tdi.

Si nici eu nu aveam 18 in cartea masinii, oricum nu conteaza ca nimeni nu se uită cat timp sunt roti oem si et-ul nu e extrem.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu cat sunt mai mari jantele, cu atat se uzeaza mai mult: caseta, suspensie. Faptul ca "exista" jante de 18 mai usoare decat 17 - este doar exceptia de la regula. Evident ca jantele de 18 vor fi  mult mai grele decat 17,16, etc.  Consum mai mare, clar

 

Avantaje: aspect, stabilitate, feeling. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Master_Blaster

Ale mele replici de r32 pe 18, erau cu 3 kg mai usoare decat jantele seattle oem de 17, si erau doar cu cativa cm mai late. La demara nu se simțea diferenta doar consumul era mai mare dar erau cauciucuri ieftine no name. Majoritatea jantele pe 18 AM sunt mai usoare cu exceptia celor f f ieftine.

Sent from my GT-I9105P using Tapatalk 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut o intrebare am jante table si ma agndeam sa imi cumpar niste jante ce parere aveti despre astea sunt ceva de capul lor http://www.pieseauto.ro/jante-aliaj-alte-dimensiuni/jante-5x112-r16-0355-f-lucios-pret-pe-set-372795261.html eu chiar nu ma pricep .... or fi ceva de capul lor sau la prima groapa se face bucati si bate ca toti draci?

Modificat de sevtgv25
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum observi mai toata lumea este fan oem ! Sau cea mai calitate gen bbs oz etc ... lista e lunga mai bine mai pui 500 lei si iti cumperi set de jante noi originale ! Ronal bbs sau de cine sunt facute si sigur sunt facute bine ! Totul tine de tine si de ceea ce iti doresti , de cun nergi aspect calitate plan financiar ... art am mai intalnit am mai vazut auzit dar despre calitate nu.ti pot spune nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O singura janta de aliaj OEM este undeva in jur de 1600 lei. Inmulteste cu 4 si afli rezultatul.

Eu am optat vara pentru OZ 35 anniversary 16', raport calitate/pret ok (aprox.3200 lei setul la vremea aia). Au 4 ani si sunt ca noi.

Iarna (adica si acum) masina merge cu jantele originale cu cauciucuri de iarna. Consider ca cea mai buna solutie e sa ai seturi de roti complete iarna-vara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei iti cumpar eu cu 400 € pe 16 "  noi si 550 17 " oem ! nu trebuie sa le iei de la porsche ! eu mi'am cumparat goal 17 " cu cauciucuri noi noute pirelli 17 225 45 , am dat 700 € si toate erau ambalate cu sigilii etc ! deci dupa cum prinzi oferte !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era la un moment dat la porsche o oferta asa cum zici, am vazut-o anul trecut. Dar nu erau aceleasi jante cu cele care vin din fabrica pe masini, probabil ca erau pe producator. Nu stiu daca vorbim de aceeasi oferta.

O janta de fabrica la pret de reprezentanta ti-am zis cat e.

Daca ai gasit o oferta buna oem poate sunt si altii interesati, vin-o cu ea aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti'am zis ! daca esti interesat jante pe 16 - 17" am pe cineva in galati aduce oem ! intre 450 - 550 -600 € depinde de model mai multe.. (vorbesc doar de jante fara cauciucuri ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kimdiesel, este vorba de jante oem second hand, provenite din dezmembrari sau de la persoane care si-au inlocuit jantele originale cu altceva. Daca te uiti un pic pe site-urile de anunturi o sa vezi ca preturile sunt mult mai mici fata de ce vezi tu la reprezentante, comparabile cu cele aftermarket.

Modificat de PLay3R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutia este despre pret de piesa noua. La second e normal sa fie preturi mici. Eu nu as lua jante de aliaj second din motive de siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!