Jump to content

Sfat achizitie jante aliaj - Golf 6 / Jetta


Edmond Dantes
 Share

Postare recomandată

salutare,

care ar fi dimensiunile recomandate de producatot pt jante la un golf 6 ( 2011 , 1.6 tdi ), eu am cumapart-o de prin Mures sh  si am pe talon toar 15 si 16 ".

aveti in carte sau pe masini si alte dimensiuni?

am jante de tabla pe 16" si vreau sa-mi iau si un set de aliaj , si nu vreau sa-mi iau ceva ce nu e "recoandat"

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut. Un set de jante care sunt pe 16' cu et 33, si 6.5j pot provoca probleme? Poate atinge caroseria?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare, detin un golf 6, jante de 18, et51, 7/5J model Vancouver, anvelope 225-40, si as vrea sa achizitionez un set de distantiere, undeva intre 8-12mm, vreau sa stiu: a mai pus cineva pe golf distantiere?, de unde pot lua un set bun din aluminiu? si daca odata ce pun distantiere voi avea nevoie si de alte prezoane mai lungi. Distantierele vreau sa le pun strict pentru estetica masinii, mi se par prea in caroserie rotile si cred ca 10mm in afara chiar s-ar simti diferenta.

Modificat de toni681520
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut.O sa incep cu prima intrebare.Am vazut la un G5 adus recent din Germania montate distantiere de 10mm,dupa gustul meu jantele erau iesite prea mult in exterior.Sunt destule firme care vand distantiere,nu vreau sa fac reclama.Normal ca vei avea nevoie de alte prezoane mai lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As vrea sa imi iau un set de jante pe 17 pentru masina din semnatura, un Golf VI Variant. Problema care ma retine e ca am suspensie stock iar producatorul recomanda suspensia sport penttru jantele pe 17. Are cineva jante pe 17 pe suspensie normala? Cum arata si cum se comporta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

este putin mai rigida masina, mai ales pe spate se simte mai tare, in rest mi se pare ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Salut pe masina am jantede otel  de 16 cu anvelope 205 55 si as vrea sa trec pe jante de 17 aliaj si cele pe 16 sa le pastrez pentru iarna. Ce jante si ce dimensiuni de anvelope imi trebuie sa nu afecteze in nici un fel masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, am pe masina (1.6tdi 90cp) acum jante pe 16 si as dori sa stiu daca ar fi mai recomandat sa pun jante pe 15 cu anvelope noi. Masina este condusa in principal de sotie si cam 80% urban. Este diferenta mare de consum intre cele doua marimi de jante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Care s-ar potrivi mai bine pentru un golf 6 gti, ambele jante fiind pe 17 insa difera J 7,5 ET 45 VS J8,5 ET 50?

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,

Am ramase de pe Passat jantele pe 17 inch 7.5j et47 cu anvelope de vara 235 /45 R17 . 

Le-am puss sus de proba si mi se par cam la limita . Am facut un drive test si n-au atins dar n-am avut un drum prea denivelat sa imi dau seama daca, la cursa maxima a suspensiei, ar putea fi probleme.

Poze AICI . (scuzati murdaria :D ) 

Din imagini, mi se pare ca masina are suspensie sport ( nu sunt sigur). O sa descifrez codurile de echipare.

Stiu ca sun sunt omologate (doar 225 45 R17) dar jantele arata bine si am anvelope aproape noi. 

A mai avut cineva pe G6 jante cu anvelope de aceste dimensiuni?  Au atins la cursa maxima a suspensiei? 

 

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎8‎/‎18‎/‎2016 at 9:51 AM, bogdand20 said:

Salut, am pe masina (1.6tdi 90cp) acum jante pe 16 si as dori sa stiu daca ar fi mai recomandat sa pun jante pe 15 cu anvelope noi. Masina este condusa in principal de sotie si cam 80% urban. Este diferenta mare de consum intre cele doua marimi de jante?

Daca o sa pui jante pe 15" o sa ai un consum mai mic cu 1-1,5 litri in oras testat de mine.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu o sa fie asa mare diferenta de consum la acelasi stil de mers. E mica diferenta de greutate.

Modificat de loghy
spam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xtremu Nu cred ca iti ating avand 7,5 j, chiar daca ai 235. Eu am 8,5j si nu imi atinge insa sunt la limita ramanand doar jumatate de cm intre amortizor si janta/cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am probat weekendul asta si nu ating. Chiar la un balans mai serios (deh..drumurile patriei). Poate cu masina incarcata bine, dar asta se intampla foarte rar. 

Modificat de Xtremu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare!

caut sa imi schimb jantele, insa nu stiu ce valoare are et. nu scrie nicaieri, nici pe jantele vechi, nici pe cauciucuri.

configuratiile pe care le am acum sunt 205/55 R16 91H E4 5x112 mm 6,5J.

unde ar trebui sa ma uit dupa et? in configuratia pe care o am, in ce parametri ar trebui sa se incadreze et?

multumesc frumos!

PS: recunosc, nu sunt foarte priceput si e prima data cand imi cumpar un set nou :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ET-ul trebuie sa-l cauti pe jante, nu pe anvelope.

Limitele difera in functie de latimea si raza jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut. Va rog sa ma ajutați cu o chestiune. Mi-am achiziționat un set de jante de 17". Vreau  sa le pun pe un Golf 6. Au et 40 și 8j. Mai are cineva dimensiunile astea? Ce anvelope sa pun. Ating? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vei citi acest topic vei afla dinensiunea omologata pe G6 pentru 17".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

 Buna ziua .despre aceste jante stie cineva    Janta Hybrid  Alcar Audi A3(8P) Jetta Seat Altea Leon2 Octavia2 Touran 1t Volkswagen Golf V+VI 6.5x16 5x112 ET 50

image.png

image.png

Sunt pe emag la262 lei bucata . oare merita investit in  bucati ? nu gases informatii suplimentare despre calitatea lor .

oare merita investit in 4 bucati ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, 

La inceputul lunii am achizitionat 4 jante Hybrid Alcar + cauciucuri pentru iarna: le-am incaltat si arata foarte bine; sunt mai multi useri de pe forum cu aceste jante pentru iarna si sunt multumiti. Eu nu le-am testat inca pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci de raspuns .sunt grele pentru ca am inteles ca e otel fasonat sa para aliaj ? e adevarat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se par mult mai grele decat ce am avut pe masina veche: 15" de tabla (cu cauciucuri 195/65/15).

Am luat 6.5/16 5x112 ET46 si cauciucuri 205/55/16; nu scrie pe nicaieri greutatea si nici nu le-am cantarit :) . 

Poti vedea un preview aici: http://www.alcar-wheelbase.ro/AlcarKonfigurator/index.php?lcs=ry9333ybzk . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da nu scrie nicaieri de greutate .vazute pe viu par aliaj sau se vad ca cele de otel de pe Duster ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Par aliaj; mie chiar imi plac; sunt amblate frumos si au capacele ce se prind cu prezoanele.

Design-ul pare putin invechit, dar pentru mine n-a contat; am scapat de capace si oricum stau in masina, nu le vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am gasit niste jante de tabla pe 16 cu 7J si ET 39. Stie cineva daca ating la aripa la un golf 6 variant? Cauciucurile de iarna sunt 205 55 16, dar nu cred ca are vreo importanta... Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!