Jump to content

Probleme si rezolvari Octavia 3


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Apropo motorizarea 2.0TDI 150CP EU 6 care este si pe O3. Astazi am fost la revizia de 30 000km si printre altele am semnalat faptul ca la circa 4-5 luni ajunge nivelul de antigel de la maxim la minim( in cazul meu au fost circa 12K km). Din start au spus ca acest tip de motor cam asa face si nu este nimic de facut. Dar cum m-am inteles cu ei si am putut sa stau langa masina pe tot parcursul reviziei, am discutat cu mecanicul, s-a uitat chiar temeinic peste tot la motor, cu lumina, cu mana, cum putea mai bine si chiar parea sa fie totul uscat . M-am bagat si eu , si mie mi s-a parut la fel. (stiati ca acest motor are 3 pompe de apa - electrice toate? Doua exterioare pe sub motor si unul in interior) . Asa ca pana nu se face mai urat ma las balta, ca vad la orice problema as semnala, "asa face toate" sau nu are cod de eroare stocat... Mi-a spus mecanicul ca da, au fost cazuri de pompe de ape schimbate dar alea picurau clar si erau umede...unde or dispare? Nimeni nu stie... 

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine este la fel la cateva luni ajunge nivelul la minin am fost cu ea in service au pus instalatia sub presiune dar nu are pierderi . Noile 2.0 Tdi nu mai mananca ulei acuma "beau" antigel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu "nu mai mananca ulei" la mine nu se aplica :)

in 62k am completat vreo 2,9 litri. Nu e mult insa nici putin :P

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@vj_lau: La mine..in primii 10K km chiar si cu mers tare pe autostrazi in vest, calduri de 40 gr C etc... consum 0. Intre 10-15K am completat cam de doua ori cate 200-250 ml...deci o alta evidenta ca dupa ce uleiul incepe sa se imbatraneasca incepe sa fie consumat...(la 15K am schimbat prima data, eu nu tin nici un ulei peste) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei1980

deci in concluzie: si la tine in primii 15k ai completat cam 0.5l :)

apoi depinde si de urmatoarele:

- still de condus: la mine e cam sportiv, nu il menajez (cand este cald). In rest am grija de el cand este rece.

- calitatea ulei-ulei din service. Ei in factura metioneaza Castrol LL3 insa ce anume iti pun in masina nu ai de unde sa sti. Dupa ce iese masina din garantie macar stiu ce ulei pun in motor.

- si eu il schimb mai devreme. Primul schimb l-am facut la 11/12k. Inca a trebuit sa ma cert cu tampitii din service, ca de ce il schimb cand pot sa fac 30k cu el.... si asa mai departe.

- trebuie precizat ca al meu motor este din 2014 pe cand motorul tau este din 2016. S-or mai fi inbunatatit procesele de fabricatie intre timp :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Stil de consdus sportiv si la mine cand uleiul atrecut de 80 grade C 

- Tot Castrol LL3 dar din flacoane de 1 litru, ca nu am incredere ce imi baga ei din butoi, dar cumparat de la ei.

- Da, de fapt si la mine in 15 K a consumat 0.5 litri :) 

(2015 noiembrie este facuta masina mea :) )

Modificat de Andrei1980
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru toti cei ce va plangeti despre pierderile de lichid de racire - am reclamat in reprezentanta de 3 ori acest lucru iar raspunsul la primele 2 vizite era "nu se observa nicio pierdere".

Au facut teste de presiune pentru ore intregi - nimic nu se vedea

La a 3a vizita, au scos masina in test de drum, au incalzit motorul bine, si apoi se putea vedea pe la termostat un pic de umezeala. Demontand-ul, se vedea clar ca pe acolo se pierde lichidul de racire.

Eu am reusit sa rezolv toate problemele de garantie la masina asta, si tocmai la timp - in martie 2017 imi expira garantia:

- ecran Columbus nu fuctiona touch-ul la frig (un update de soft iarna trecuta si merge acum brici pe vreme friguroasa)

- bec xenon ars (inlocuit pe garantie)

- maciulie schimbator (inlocuit pe garantie)

- amortizoare spate ( inlocuit pe garantie)

- mecanism rabatare oglinzi retrovizoare zgomotos  (inlocuit pe garantie)

- schimbat ansamblu termostat pt pierderi de antigel  (inlocuit pe garantie)

A durat doar aprox 4 ani, dar masina e acum asa cum ar fi trebuit sa iasa de pe poarta fabricii - adica fara defecte. Ma pot bucura de motorizare in pace, fara sa imi distraga atentia alte chichite.

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara,

Am si eu o problema cu masina... nu stiu exact cu ce. azi in mers (pe autostrada la 110 km) a inceput sa se auda un huruit, la viteze mai mici când o las in frana de motor se aude ca un tacanit. am suspendat masina de fata, am bagat-o in drive si am accelerat usor si tacanitul vine din zona cutiei de viteze. Acum nu sunt sigur ca este de acolo sigur. am uitat sa va zic ca masina este echipata cu o cutie in 7 trepte. s-a mai lovit cineva de problema asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Am o Skoda Octavia 3 cu motorizare 2.0TDI 150CP EU 6, cutie manuala de aproape 2 ani. Am ~27 000 de km la bord.

In ultima vreme am senzatia din ce in ce mai ferma ca pedala de ambreiaj s-a intarit foarte mult. Efectiv ma doare talpa daca port

incaltaminte mai lejera.

Vitezele se schimba bine, lin, nu agata nimic deci functional ambreiajul isi face treaba, masina tragand foarte bine. 

A mai constatat cineva asa ceva pe acest model?

Si de fapt de ce se intareste pedala ambreiajului in timp?

La cealalta masina (o toyota veche de 10 ani, tot pe cutie manuala) am schimbat recent ambreiajul pentru ca patina de la viteza a 2a in sus, si dupa schimbare

pedala este foarte moale si comoda. 

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este Ok, eu am leonul din semnatura cu motor identic ce ai, si am 30 400 km pe ea, facuti intr-un an. Ambreiajul mi se pare la fel ca in prima zi, chiar nesperat de usoara ( la vechiul 1.4TSI de pe Octavia 2 FL era mai tare) . Sper sa nu ai probleme la pompa centrala ambreiaj...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 23.12.2016 at 8:56 PM, rastan77 said:

Salutare,

Am o Skoda Octavia 3 cu motorizare 2.0TDI 150CP EU 6, cutie manuala de aproape 2 ani. Am ~27 000 de km la bord.

In ultima vreme am senzatia din ce in ce mai ferma ca pedala de ambreiaj s-a intarit foarte mult. Efectiv ma doare talpa daca port

incaltaminte mai lejera.

Vitezele se schimba bine, lin, nu agata nimic deci functional ambreiajul isi face treaba, masina tragand foarte bine. 

A mai constatat cineva asa ceva pe acest model?

Si de fapt de ce se intareste pedala ambreiajului in timp?

La cealalta masina (o toyota veche de 10 ani, tot pe cutie manuala) am schimbat recent ambreiajul pentru ca patina de la viteza a 2a in sus, si dupa schimbare

pedala este foarte moale si comoda. 

multumesc.

Eu am aceeași problema de ceva vreme, a început și cu un clancanit metalic , am și o postare pe YouTube , am fost la Avia constanta și ghici ce ?! Pana nu mi cade pedala de tot nu schimba nimic ???? aici ai postarea 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vai de mine daca asa face la feicare apasare e mai mult decat o problema. As innebuni. Du-te la alt dealer, fa scandal, ameninta-i cu bataia clar e ceva in neregula cu pedala aia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎12‎/‎25‎/‎2016 at 10:00 AM, BKL36 said:

Eu am aceeași problema de ceva vreme, a început și cu un clancanit metalic , am și o postare pe YouTube , am fost la Avia constanta și ghici ce ?! Pana nu mi cade pedala de tot nu schimba nimic ???? aici ai postarea 

 

 

 

Nu pare sa fie aceeasi problema. 

Oricum la 1.6-uri pedala este mult mai moale decat la 2.0 (alta putere motor probabil alt kit de ambreiaj ...)

Apoi, tie iti face asa cu motorul necuplat.

Oricum e inadmisibil sa nu ti-o repare. Fa reclamatie la OPC mai ales ca este un defect reproductibil mereu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 13.12.2016 at 9:06 AM, andreialex said:

Pentru toti cei ce va plangeti despre pierderile de lichid de racire - am reclamat in reprezentanta de 3 ori acest lucru iar raspunsul la primele 2 vizite era "nu se observa nicio pierdere".

Au facut teste de presiune pentru ore intregi - nimic nu se vedea

La a 3a vizita, au scos masina in test de drum, au incalzit motorul bine, si apoi se putea vedea pe la termostat un pic de umezeala. Demontand-ul, se vedea clar ca pe acolo se pierde lichidul de racire.

Eu am reusit sa rezolv toate problemele de garantie la masina asta, si tocmai la timp - in martie 2017 imi expira garantia:

- ecran Columbus nu fuctiona touch-ul la frig (un update de soft iarna trecuta si merge acum brici pe vreme friguroasa)

- bec xenon ars (inlocuit pe garantie)

- maciulie schimbator (inlocuit pe garantie)

- amortizoare spate ( inlocuit pe garantie)

- mecanism rabatare oglinzi retrovizoare zgomotos  (inlocuit pe garantie)

- schimbat ansamblu termostat pt pierderi de antigel  (inlocuit pe garantie)

A durat doar aprox 4 ani, dar masina e acum asa cum ar fi trebuit sa iasa de pe poarta fabricii - adica fara defecte. Ma pot bucura de motorizare in pace, fara sa imi distraga atentia alte chichite.

Pana la urma ce au schimbat pentru pierderea de antigel? Nu ai mai pierdut deloc de atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

initial, la inspectia vizuala dupa un test cu motorul incins, au zis ca vad niste mici urme pe la termostat si pe langa pompa de apa. Mi-au zis ca nu au niciuna dintre piese pe stoc, si ca ar dori sa demonteze tot ce e suspect pentru a putea identifica ce piesa cauzeaza problema si in consecinta, sa plaseze o singura comanda pentru respectivul reper. Asta a insemnat sa stau cu masina la ei imobilizata o saptamana.
La final, mi-au spus ca doar ansamblul termostat a fost problematic, si se vedea clar acest lucru dupa ce l-au demontat. Nu se vedeau urme de pierdere cu el montat, singurul indiciu era ca scadea nivelul din vasul de expansiune. 
De cand am luat masina, nu a scazut nivelul, dar au trecut doar 3 saptamani. Inca e sub observatie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut dragi colegi de forum si la multi ani si cat mai putine incidente cu masinile

 

postez si eu problema pe care cred ca o are masina mea, - cred ca din cauza condendului plafonul s-a oxidat si a inceput ca plafonul interior sa se murdareasca de rugina provocata de condens, se poate vedea o pata galbuie in poza postata, ati patit si voi asa?

sa ma duc la dealer cred ca ar fi o optiune.

oare se rezolva?

aveti vreo recomandare?

 

 multumesc,

 

skoda problema.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus cumva bari transversale pe masina la un moment dat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Well...si eu am patit exact la fel in prima iarna dupa ce am luat masina. Eram 100% sigur ca e de la condens si am fost la Avia...acolo mi-au dat cu flit zicand ca nu exista asa ceva si ca sigur am murdarit-o eu cu ceva. Nu am avut cum sa demonstrez asa ca m-am lasat pagubas. Noroc ca nu a mai aparut in alt loc. A facut nevasta-mea o solutie cu otet si a iesit la frecat. Din cautarile de pe diverse forum-uri se pare ca ar fi de la firele care trec printre plafon si tabla. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat in randul consumatorilor de antigel, nivelul este putin (cam juma' de cm) sub minim. Am comandat la Autokarma G13, asa scrie pe rezervor, 40 lei 1.5 litri, dar nu scrie pe site daca trebuie diluat sau nu, sper sa scrie pe bidon.
 Daca mai scade odata dupa ce o sa completez acum, ma duc cu ea in service.

On 1/2/2017 at 5:37 PM, Eto said:

Ai pus cumva bari transversale pe masina la un moment dat?

Hai ca m-ai facut curios, cum pot sa produca barele acea pata? Ca o paranteza, la logan apareau pistrui, foarte multi pistrui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.01.2017 at 21:50, barqqsanu a scris:

 

o sa incerc si eu cu otet indoit cu apa dar daca nu se ia ma duc la ei cu siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Creion: G13 poate fi de doua tipuri: "gata facut" sau in forma concentrata si atunci trebuie sa il diluezi tu cu apa distilata. Acum eu nu stiu de care ai comandat tu iar dupa pret nu imi dau seama. Daca este concentrat iti indica pe sticla cum sa il diluezi: 1:3 sau 1:2 sau 1:1 etc... sper sa iti fie de folos.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

- G013A8JM1 - lichid racire concentrat G13 1,5L

sau

- G012A8GM1 - lichid racire concentrat G12 Plus Plus 1,5L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Creion ce ai cumparat este G13 concentrat se dilueaza 50/50% cu apa distilata, astfel vine si din fabrica cu protectie la -37C

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!