Jump to content

Probleme (Tiguan 5N & 5N2)


iio
 Share

Postare recomandată

Fa o diagnoza,problema suna a limp mode

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut , eroare clapeta , cu toate ca cei de la service au spus ca , clapeta functioneaza bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

la un test cu vcds am gasit urmatoarele erori pe modulul de ABS 

01042  modul comanda necodat

03201 adaptare asistenta

00778 senzor unghi volan

01423 senzor acceleratie transversala

01279 senzor acceleratie longitudinala

00810 senzor presiune frana

ce trebuie sa fac sa anulez aceste erori 

multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ppsteaza-le exact asa cum apar cu copy-paste. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, Llambini2012 said:

Va salut

la un test cu vcds am gasit urmatoarele erori pe modulul de ABS 

01042  modul comanda necodat

03201 adaptare asistenta

00778 senzor unghi volan

01423 senzor acceleratie transversala

01279 senzor acceleratie longitudinala

00810 senzor presiune frana

ce trebuie sa fac sa anulez aceste erori 

multumesc de ajutor

la masina din semnatura ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trimit defectiunile

masina este Tiguan  2009 2.0 TDI  103kw

Log-TIGUAN1.txt

Modificat de Llambini2012
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai informatia cu taraita.... ce s-a intamplat cu masina ? s-a schimbat pompa ABS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut probleme cu frana de parcare nu decupla s-a scos modulul si apoi s-a pus la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai salvat codarile anterioare, inainte sa va apucati sa inlocuiti modulul ? Daca da, folosesti codingurile vechi sa recodezi 53 si 03, dupa care faci setarile de baza, la senzorii respectivi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la ABS  am urmatorul cod 0010000    iar la Parking brake 0000057 nu stiu daca sunt bune   .Daca nu sunt codurile bune ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva vreo idee ce se poate face cu defectiunile aparute la masina postata mai sus 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutia este asta ....

folosesti codingurile vechi sa recodezi 53 si 03, dupa care faci setarile de baza, la senzorii respectivi

codarea care o ai tu la pompa.... nu o ai - ai nu este codare - s-a pierdut cand ai inlocuit modulul.

Daca nu ai coding-ul, trebuie aflat si recodata pompa abs.

Mie imi pare ca nu  prea va pricepeti, la aceasta problema, asa-i ? daca e asa, mai bine apelezi la cineva de pe langa tine, care se pricepe si te rezolva in 30 min maxim.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut codare la passat si la audi .Se face la fel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu încă dacă este o problemă sau nu, dar se mai confruntă cineva cu o problemă la sistemul de încălzire din scaune ? Tiguan 2014, tapiserie Alcantara. De la o vreme parcă intensitatea a scăzut destul de serios.

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

New shit. Pana acum lumea mi-a spus ca a crapat calculatorul de airbag.

Primele simptome, mesina rece airbag aprins in bord, dupa ce se incalzea motorul se stingea si becul, am mers fara stres.

Cu timpul a ramas permanent.

Am mers la primul service nu au reusit sa comunice cu computerul(chipul) de airbag.

Am mers la al doilea service care au fost putin mai vrajitori, ca incercam sa va rescriem softul, ca hau ca bau ... dupa care vroiau sa-mi ia bani ca au incercat sa rescrie softul dar concluzia era ca nu puteau sa comunice cu calculatorul, le-am zis pas, daca nu au cumunicat cu calculatorul cum au incercat sa rescrie? telepatic, wireless ....?

A treia opinie, calculatorul de airbag este busit, trebuie unul nou. Intreb de sh si-mi spune ca nu-mi recomanda, desi sunt asemanatoare passat, golf, tiguan etc. sunt diferite in functie de configuratia masinii, ca trebuie sa iau nu stiu ce serie de pe el si sa caut unul cu aceiasi serie sa fie identic, posibil sa aibe o logica in functie de numarul de airbaguri, cine stie.

Ma duc zilele astea la un alt service, sper sa stie cu ce se mananca si sa-mi dea o alta varianta.

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr a verificat cineva daca acel calculator primeste alimentare ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, Vlad F Buc said:

New shit. Pana acum lumea mi-a spus ca a crapat calculatorul de airbag.

Primele simptome, mesina rece airbag aprins in bord, dupa ce se incalzea motorul se stingea si becul, am mers fara stres.

Cu timpul a ramas permanent.

Am mers la primul service nu au reusit sa comunice cu computerul(chipul) de airbag.

Am mers la al doilea service care au fost putin mai vrajitori, ca incercam sa va rescriem softul, ca hau ca bau ... dupa care vroiau sa-mi ia bani ca au incercat sa rescrie softul dar concluzia era ca nu puteau sa comunice cu calculatorul, le-am zis pas, daca nu au cumunicat cu calculatorul cum au incercat sa rescrie? telepatic, wireless ....?

A treia opinie, calculatorul de airbag este busit, trebuie unul nou. Intreb de sh si-mi spune ca nu-mi recomanda, desi sunt asemanatoare passat, golf, tiguan etc. sunt diferite in functie de configuratia masinii, ca trebuie sa iau nu stiu ce serie de pe el si sa caut unul cu aceiasi serie sa fie identic, posibil sa aibe o logica in functie de numarul de airbaguri, cine stie.

Ma duc zilele astea la un alt service, sper sa stie cu ce se mananca si sa-mi dea o alta varianta.

 

 

 

 

Vlad - posteaza un scan sa vedem exact erorile - altfel, nu te putem ajuta....doar povestim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vlad, verifica si spira din volan, foarte probabil sa fie si ea intrerupta . O zi frumoasa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scanarea/erorile - ne vor ajuta sa identificam problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,am un Tiguan 2009 dsg 4x4 2.0 dupa schimbarea mai multor piese pe articulatie inclusiv flansa amortizoare la vreo 3 luni au aparut niste pocnituri sub masina la franare sau la plecare mai ales la plecare in curba sa fie si la Tiguan problema cu puntea si trebuie kit de saibe sau mai caut alte cauze?Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am rezolvat-o,era bara stabilizatoare slaba.Acum am alta problema cu masina nu mai trage cum trebuie parca nu se alimenteaza corect are momente cand o ia dar nu tine mult cel mai rau este cand merge in suturi la viteza constanta sub 2000/rot poate fi pompa din rezervor ,cum o probez daca mai are debitul necesar?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor!

Nu stiu daca reprezinta o problema, dar postez si aici. Cand opresc motorul, se aude un zgomot metalic, urmat de un tiuit si inca 4 pocnituri/zgomote. se aude in clipul de mai jos. Masina are start-stop si am sesizat acest zgomot si la oprirea la semafor cand seopreste motorul din aceasta functie. E normal?

 

De asemenea am sesizat ca la apasarea pedalei de ambreiaj nu se aude nimic, dar in primii 5 cm ai cursei nici nu pare a cupla nimic. Cand eliberez pedala de ambreiaj, se aude motorul cum se tureaza de la relanti spre 1.000 de ture si apoi revine la relanti. Ambreiajul nu patineaza, in sensul in care daca ridic piciorul de pe ambreiaj cu treapta 1 cuplata si franat trasa, motorul se opreste normal. E normal sa faca asta? Masina este un Tiguan 2.0TDI 110CP tractiune fata ~ 115.000km.

 

Modificat de grp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil 2 cauze, daca la testare VAG-COM nu ai primit nimic: Clapeta admisie si / sau tampon motor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Marian a închis acest topic
  • Andrei_72 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!