Jump to content

Probleme geam stanga fata


Razvanvl
 Share

Postare recomandată

Buna ziua!

Astazi am intampinat o problema la un Golf 4 si anume:

Geamul de pe stanga fata nu vrea sa mai coboare, cand apas butonul se aude un "clant clant" dar nu coboara. De precizat este si faptul ca in momentul apasarii sus sau jos daca farurile sunt aprinse acestea scad in intensitate, la fel si lumina din bord.

A mai intampinat cineva aceasta problema? De la ce ar putea fi?

 

PS: Celelalte geamuri coboara si urca fara probleme (are 4 geamuri electrice) numai cel de la sofer face probleme.

 

Va multumesc!

Razvan M.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Daca ai noroc e doar obsturat motorasul , poate e sarit. Trebuie desfacut panoul usi, asa ai acces la motoras. Daca nu te descurci singur eu iti recomand sa mergi la un service, nu ar trebui sa te coste mult. Cat despre intensitate cred ca e normal, avand in vedere ca se forteaza motorasul si consuma mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Ms mult pt sfat. Am sa-l rog maine pe electrician sa se uite si revin cu detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca scade lumina in bord, poate da la masa undeva in interiorul usii, din cauza motorasului.Daca era contact direct ma gandesc ca s-ar fi ars siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. verificati cablajul dintre usa si caroserie si motorasul/calculatorul de usa

2. verificati macaraua sa nu ai vreo sufa blocata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea fac asa ,respectiv scade intensitatea luminilorla actionarea geamurilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu chiar... Daca instalatia e buna, nu se simte cand ridici geamurile.

De obicei se rupe cablul cand face asa. Daca asta e problema, se poate repara, costurile sunt de cca 100-150 ron functie de ce s-a stricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut si eu probleme cu ambele geamuri fata, prima data a cedat geamul fata dreapta, la interval de o luna a cedat si geamul fata stanga. Cel din dreapta nu mai urca, agata intr-o parte, de coborat cobora. Cel din stanga efectiv a cazut. La service au desfacut usile si au observat ca urechile de la macara (doua bucati mici de plastic care sustin geamul) erau rupte, la geamul stanga erau rupte amandoua iar geamul dreapta mai statea intr-una. Cablurile erau ok.

Am cumparat doua kit-uri de reparatie geam care contineau acele plastice, 30 de ron bucata.

E important ca mecanicul sa fie unul cu experienta. Eu era sa cumpar doua macarale, pentru ca primul mecanic la care am apelat nu stia sa schimbe acele urechi si m-a pus sa cumar tot angrenajul. Am avut noroc cu sfaturile unui posesor de golf care a avut exact aceeasi problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asa este, niste cleme de plastic costa 15 lei setul, iar munca este undeva la 1 ora maxim

 

ca scule ai nevoie de cheie de 10 si o surubelnita  :) restul sunt mufe

 

kitul cu clemele de plastic vine cu o tablita ajutatoare care blocheaza melcul sa poti scoate mufele vechi, si cu o bucata de plastic ca o cheita, ca sa poti invarti de una din rolele, sa revina sufa inapoi pe ea.

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Salut, am si eu o problema cu motorasul de geam stanga fata.

Golf 4

l am schimbat cu unul sh , el functioneaza dar numai functioneaza comenzile celorlalte geamuri.

trebuie invatat ? si daca da cum se face asta?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!