Jump to content

Probleme Leon 5F


Cristian
 Share

Postare recomandată

Revin cu update: problema consumului s-a rezolvat. Cauza, analizand datele disponibile, era actuatorul defect. Acum a scazut consumul cam cu 1.5-2 litri la acelasi stil de mers, aceleasi jante si acelasi traseu. 

Pentru prima data am inceput sa vad sub 5% consum mediu la mers normal ba chiar cred ca daca as merge pe Eco (masina sta la drumuri externe exclusiv in Sport) as putea sa scot sub 4%. :)

Aviz posesorilor de 2.0 tdi Euro6 150 cp: se pare ca problema actuatorului nu este chiar specitica SEAT ci apare "pe" tot mqb-ul. Am auzit deja de 2 cazuri de Passat si unul de Tiguan. 

Edit: comportamentul este la fel, nu am sesizat vreo schimbare nici in bine nici rau. :)

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In sfarsit, AI si tu diesel ! :)) 

Trage si mai bine cumva dupa rezolvare, sau aici e la fel ?

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi511Vezi , iti spuneam si eu ca ceva nu era in ordine acolo, nici eu nu am o talpa de puf, chiar nu intelegeam cum ieseau consumurile la tine, acum inteleg :)

Legat de acest motor, ieri am facut 225 km in stil linistit extraurban si am avut o chestie ciudata la motor o singura data: mergeam cu 80km/h vit 4 abia atingeam pedala de aceleratie, 17 grade afara, mers in linie dreapta si dintr-o data pentru o secunda masina a picat in nas chiar urat, de parca dintr-o data as fi ramas fara motorina, sau ar fi oprit motorul, chiar am dat cu capul in fata amandoi( eu si logodnica) , dupa acea nu a mai reprodus problema, chiar am incercat sa-l reproduc dar nimic...totusi am observat ca pus pe sport si mers linistit in jur la 2000 rpm abia atingand pedala de acceleratie parca are un punct cand electrica masinii parca nu stie sa accelereze sau sa intre in frana de motor( desi cand s-a intamplat chestia, nu era o simpla intrare in frana de motor, era mai mult parca o oprire motor...nu stiu cum sa explic mai bine) Este prima oara cand s-a intamplat asta, am mai facut 150 km, astazi mers in oras, nimic de genul. Motorina la 3/4  OMW Maxx Motion.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, deocamdata de ordinea paranormalului si sper sa si ramana asa( desi ar trebui sa fiu obisnuit cu problema misterioasa al aerului conditionat la mine... totusi sper sa ramana o patanie ciudata si nu o normalitate... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nefericire pentru tine Andrei sa stii ca si eu am patit treburi d-astea. :)

Am lasat-o la nivelul de "asa face toate" deci nu mi-am batut capul.

Edit: de cand am schimbat actuatorul nu s-au mai "aratat" intreruperile. Urmaresc si in viitor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

In dreptul valorii de 2000rpm un greiere foarte zgomotos si enervant isi face simtita prezenta undeva in spatele volanului. Am apasat/tras de toate plasticele posibile si imposibile dar...nimic. A mai intampinat cineva problema asta? Nu reusesc sa identific unde se ascunde.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai auzit de problema asta pe forumul seat. Din cate retin problema era atingerea dintre plasticul de la ceasuri si cel ce acopera directia.

 

Modificat de Cristian
citat inutil la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau capacul airbagului de genunchi care e problema cunoscuta in retea la MQB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc.

O sa incerc maine ambele variante. Pana una alta am programat-o pentru luni si la PBN sa rezolve pe garantie daca nu ii dau eu de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Leon 5f 1.4 tsi cod motor CMBA 122 CP/90khW  produs 2013, am cumva indicator uzura placute de frana pe puntea spate? e nevoie sa schimb placutele si nu am avut timp. Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca au senzor placutele de pe spate ,inspecteaza-le vizual ,in special  pe cele din interior

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu are senzor pe spate. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, oricum aveam in plan sa le schimb, dar am tot amanat, ca vreau sa schimb si bujiile , si tot caut un service care sa-mi completeze cartea service, am cativa mecanici foarte ok, care stiu bine meserie si au rabdare, curata tot si monteaza totul cu rabdare, doar ca nu ofera stampila si eu caut un service  cu stampila si semnatura. Am sa comand piesele luni, si o sa le schimb de urgenta. Bine ca am intrebat, ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice service autorizat RAR ar trebui sa (aiba) puna stampila pe cartea masinii atata timp cat reparatiile s-au efectuat cu piese a caror origine poate fi dovedita prin facturi.

De asemenea, ar trebui sa primesti factura pentru actiunile intreprinse de mecanici in incinta acelui service autorizat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal nu stiu la ce mai conteaza ștampila în cartea tehnică, având în vedere că nu faci reparația intr-o reprezentanta!  La o eventuală vanzare a mașinii dovedești intervențiile facute asupra mașinii prin facturi însoțite de devizul aferent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fac dovada prin facturi, carte service stampilata, jurnal de bord pe 2 forumuri insotit de poze. Nu imi pun probleme de lipsa istoric la reprezentanta. 

 

M-as duce la automeister sau ad garage, e oricum o simpla schimbare de placute+ bujii, nimic complex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergi la un service autorizat Seat, nu te costa mai mult de 250-300 lei schimbarea placutelor spate si test de frana pe stand, tocmai am facut operatiunea asta la Leonul 1P.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, le-am trimis mail, daca diferenta este  de + 80-100% la pret atunci in mod cert o sa apelez la un service normal, nu la ei. (am trimis la metrotehnica + avia)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost la Avia Motors, service autorizat Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am primit si devizul, asa cum preconizam, costa 960 ron un schimb de bujii si un schimb de placute spate. Constientizez ca sunt piese originale dar fata de 350 ron cat ma costa pe mine la un service mare acelasi schimb cu placute trw si bujii ngk nu prea sunt dispus sa platesc atat. 

 

De diferenta merg un weekend la munte, ceea ce e mai important decat piese oe, nici cu trw si ngk nu imi este rusine. Spor.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cerut pret pentru schimb de placute si bujii cu piese oem? Daca da, e normal sa primesti pretul asta. Eu am facut schimbul de bujii cu NGK cumparate de mine, la Avia, iar schimbul de placute l-am facut la Avia saptamana trecuta, cu placute ATE de la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi au dat pret separat pe manopera si pret pe piese. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In fine, tu faci cum vrei. Eu nu ma duc la un service oarecare pentru o suta de lei in plus, prefer sa ma simt relaxat ca masina e pe maini bune si stie mecanicul ce face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms am facut programare la Avia, piesele le duc eu. Diferenta fata de alt service este infima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!