Jump to content

Ce scaune merg pe Golf 5?


rfh
 Share

Postare recomandată

Passat B5.5, Golf 4, Octavia 1, Superb 1.... au cu totul alt sistem de prindere - e mult mai complicat sa le adaptezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc. O sa ma duc sa vad daca merg alea de a3. Daca ar merge, ar fi perfect. La partea de sine si spatiu ma refer, ca partea electronica se rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu mai erau alea de a3, dar am mai gasit o varianta. De passat b6. Se poate sa mearga si scaunele si bancheta? Nu am gasit info pe net. Stiu ca parca de passat cc isi pusese cineva.multumesc!

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am masurat distanta dintre sine.... dar cred ca merg. Masoara ... sau daca vrei masor la mine si compari cu al tau

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super! Ma gandesc ca bancheta spate nu merge..C?hiar acum voiam sa iti trimit un pm sa te intreb daca se pot adapta in cazul in care sunt electrice si cu incalzire, daca a mea nu are asa ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

BAncheta nu merge.

Bineinteles ca se pot face functionale reglajul electric cat si incalzirea. Pentru incalzire trebuie climatronic cu butoanele de incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc pt sfaturi! Daca ma hotarasc sa iau doar scaunele din fata, voi scrie aici. Daca totusi ar merge si bancheta la a3, parca as mai cauta un pic, poate gasesc ceva in stare buna. Multam!

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva (sau poate chiar a facut cineva trecerea) daca se potriveste interiorul de Golf 6 pe Golf 5?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Multumesc pt sfaturi! Daca ma hotarasc sa iau doar scaunele din fata, voi scrie aici. Daca totusi ar merge si bancheta la a3, parca as mai cauta un pic, poate gasesc ceva in stare buna. Multam!

 

mai greu potriviri directe.... cu adaptari, merg....

 

in afara de cele mentionate de bundy pt incalzire, sa aibe si modulul/modulele (in functie de an) de incalzire, de sub scaun.... sa nu cumva sa ti-l scoata vanzatorul inainte,,...

 

eu am mai transformat interioare, se poate da jos tapiteria, schimba suportii, etc... acolo unde este necesar

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@roberto87 Merg. cautand pe o gramada de forumuri, am gasit destui care au facut asta fara probleme

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bineinteles ca INCA nu le-am schimbat, dar caut in continuare. De golf 7 are cineva idee daca bancheta intra la fix, cum e si de pe golf 6? Banchetele de cabrio(g6,7) difera cu ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati bani ai de investit in treaba asta ? Un interior de golf 6,7 ajung si la 800-900 de lei. Am gasit cu 200 de euro interior electric (honey comb) de passat cc + bancheta (cu sau fara consola centrala spate). Nu am apucat sa masor bancheta , ma intereseaza mai putin momentan , insa scaunele cu putina munca se adapteaza fara probleme. spor la treaba si sper sa ne tii la curent cu modificarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am o suma anume..creau reglaj electric, incalzire si piele cu alcantara sau numai piele(cu alcantara gasesti mai greu g5, 6). Nu cred sa mearga alta bancheta decat g5/6/7. Eu stiam undeva la 2000 ron cu specificatiile ce le-am expus eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta credeam si eu si am ramas masca atunci cand am vazut pretul. Intr-adevar scaunele nu au airbag-uri si sunt textil modelul honey comb. Urmeaza sa primesc un pret cu tot cu transport pentru un interior complet de GTI textil/tartan din anglia ,variaza preturile intre 350-400 de lire fara fetele de usi ,mi-ar fi placut sa adaptez scaunele de cc pe g6 ,daca pica treaba cu interiorul de gti mai mult ca sigur o sa pun de cc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele nu sunt problema, ci bancheta. Toti mi-au zis ca nu se potriveste altceva. Cand 100 imi spun ca sunt beat, imi iau interior de golf. Fara airbag-uri, piele, reglaj electric e normal sa fie mult mai ieftin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mergeam pama acum pe ideea ca vreau sa kmi pun scaune cu reglaj electric, desi eu nh am in prezent. Voiam partea lombara sa fie electrica. Am gasit un interior cu maneta(nu roata) pt zona lombar.cei care au asa pot sa-mi spuna daca e ok? E diferenta mare de confort fata de perna care se umfla electric? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-a costat peste 200 ron(drum dus-intors pana la un srot) sa aflu ca interiorul de golf 7 nu mi se potriveste. Prinderea banchetei stanga-dreapta si dimensiunea ei, sunt ok. Dar spatiul ala in care intra tija cand o treci din pozitie rabatata in pozitie dreapta, e mai jos si mai la stanga un pic decat pe bancheta de la g5. Solutia era sa tai tija si sa o sudez. Nu, multumesc. Deci pt cei ce vor sa isi puna g7 pe g5, sa stiti ca cel putin bancheta nu merge fara modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit, inca sunt in cautare. Stie cineva daca se potrivesc scaunele si bancheta de octavia 2 pe g5? Scaunele trebuie sa mearga. Sau se potriveste doar bancheta de g5/g6 si imi bat eu capul aiurea?

p.s. alea de octavia 2 sunt naspa ca si comfort? Nu arata a cine stie ce

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara modificari, tot interiorul de la alt model - nu o sa se potriveasca - scaunele fara - da, astea se mai potrivesc - cele de Octavia 2, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

In sfarsit au ajuns scaunele! Materialul de pe ele(vinil, leatherette) e in stare perfecta, au incalzire, reglaj electric full ambele si memorie in scaunul soferului. Bancheta spate are cotiera centrala cu suport pahare. Au ajuns fara airbag-uri(nu mi s-a zis ca nu ar avea, dar pun de pe a mea) si cu cate 3 gauri in plasticul de la comenzi din fiecare scaun. M-au anutat de treaba asta abia dupa ce am dat banu. Nu stiu cine a fost asa nebun sa dea gauri in plastic. Nu stiu sa fie cineva in timisoara care sa repare plastic, deci probabil vor ramane asa.centura de pe mijloc e taiata.stie cineva cum se schimba(nu vad cum as putea desface spatarul sa am acces la ea)? Urmeaza partea grea, cea cu montatul. Trebuie sa iau cabluri si probabil ceva componente sa schimb(un hint ar fi de ajutor) si bineinteles sa gasesc un electrician care stie ce face. Daca nu, diy. O las pe 2015 :) sarbatori fericite!

https://imageshack.com/i/ip6NMCKpj

https://imageshack.com/i/eyRtGKLxj

https://imageshack.com/i/p594RsDkj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa iau cablurile care trebuie de la kufatec, trebuie sa stiu daca scaunele sunt pre sau post 2006. Cei de la kufatec au zis ca CRED ca sunt pre 2006, dar trebuie sa stiu sigur. Atasez niste imagini, poate imi zice cineva cu siguranta. Si o intrebare aditionala: am un modul cu multi pini lati la mufe. Ce e acela? Pt memorii?

Intelesesem la un moment dat ca la cele pre sau post 2006 ar fi nu stiu ce modul la un singur scaun si la celelalte ar fi doua, cate unu pe fiecare scaun

post-50108-0-93942900-1419857051_thumb.j

post-50108-0-40123500-1419857066_thumb.j

post-50108-0-27900300-1419857087_thumb.j

post-50108-0-63675100-1419857100_thumb.j

post-50108-0-68167200-1419857112_thumb.j

post-50108-0-35586700-1419857133_thumb.j

post-50108-0-88472800-1419857146_thumb.j

post-50108-0-66699700-1419857159_thumb.j

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai cate un modul de incalzire sub fiecare scaun ?.... cel din prima poza, sus stanga - exact la marginea superioara, se vede o parte din el - are codurile vopsite cu galben, pe el ...

 

mie asa imi pare, parca in poza cu scaunul pasagerului - apar cablurile care merg la el....

 

daca da, sunt pana in 2007... acolo este diferenta.... dupa 2007, sunt cu un singur modul de incalzire, care comanda ambele scaune.

 

modulul cu 3c0 959 760 este pentru scaunele electrice si memorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,Florin, sunt 2 module. Multumesc! Tu ai idee cum sa desfac bancheta ca sa am acces la centura din mijloc de la bancheta spate? Astia au taiat-o si nici airbag-urile nu sunt(cu alea cred ca ma descurc). Daca nu reusesc decat descosand materialul, o las fara centura din mijloc.

Inca ceva: ai idee la cat sa ma astept sa fie manoera pentru montare? Ca sa nu ma fraiereasca vreunu, ca nu ma pricep

Modificat de roca.rolla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred sa ai alta solutie, pt centura de care vb.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!