Jump to content

Retus vopsea


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Am comandat kitul de retusare oem vw de la colinauto , vopsea + lac (spray ambele).

Sunt destul de mici spray-urile 150 ml , am vrut sa mai am si pentru caroserie ca mai am cate ceva de retusat, de asta nu m-am incumetat sa-l vopsesc tot.

Mai am de dat cu smirghel 2000 si polisat lacul astazi , mai pun o poza cum iese daca e cineva curios.

Modificat de Raduxpc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La una din masini am doua zgarieturi urate pe una din aripile spate. Am fost la un atelier iar baiatul de acol a spus ca dupa vopsire e necesara si lacuirea "pierduta" a usii de pe spate pentru a evita diferentele de nuanta. Eu sincer prefer sa se vada diferenta doar in acel loc decat pe jumatate din masina. Pretul cu materiale si manopera a spus ca e de 350-400 ron. Parca imi este frica sa lacuieac si usa mai ales pierdut cum a zis baiatul pentru ca nu vreau sa se exfolieze. Operatiunea dureaza doua zile. Cum ma sfatuiti sa fac? Doar zona respectiva sau si lacuirea partiala/pierduta a usii?

image-0-02-04-45b6d501f1e696eaed223aef787c1fe1613f010d50fe60c62e0719328dc1798f-V.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu , la ce ai tu acolo, as retusa doar pasajul.

nu are rost sa umbli la vopseaua de la usa daca nu este cazul.

daca alege bine codul de culoare, nu se observa aproape deloc diferenta ( pasajul este rupt de usa prin luft, nu este retus pe o piesa mare, continua, sa necesite lacuire in pierdere siu pe celalalt element).

trebuie sa lacuiasca in pierdere pe aripa spate .... :) nu pe usa.

vizual, acel luft  face neobservabila potentiala usoara diferenta de cuoare, daca este vopsita ok.

Modificat de cascadoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar pasajul de la roata. Usa nu are nicio treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cealalta zgarietura e identica dar putin mai in spate, tot pe acea dunga dar nu se vede in poza.

Pana la urma o sa imi fac doar aripa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Cum și cu ce se repară o astfel de zgârietură (evident fără revopsirea în totalitate a mașinii :rolleyes:). Nu am lovit eu mașina, ci așa am luat-o. Zgârietura/lovitura până la grund este pe partea dreaptă, spate, lângă far, chiar pe caroserie. Are cam 1-2 cm...

zgarietura.jpg

Modificat de Mavet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut,

aveti vreo idee cum si unde pot sa scot zgarietura asta, in afara de a revopsi cele 3 elemente(2 usi si aripa spata)?

Am incercat la un service si raspunsul a fost clar nu.

Agata putin cand treci cu mana peste.

Multumesc.

IMG_20171220_201155.jpg

IMG_20171220_201202.jpg

IMG_20171220_201209.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Razvan Constantin

@xtcr1st1 va trebui sa aplici un smirghel 3000 iar dupa un polish.

Mergi la un centru detailing ei vor sti ce sa faca. Doar la polish iese daca ai noroc si nu e prea adanca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ceva nu iese la polish ; cea mai ieftina varianta este creionul corector ; apoi vopsitul ; la detailing nu au ce sa-ti faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic ca iese doar cu vopsit.

Se poate imbunatati cu smirghel si polish, dar sigur nu iese complet dupa cum arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Creionul corector (ma refer la cel cu lac) mai rău ar face. Din ce se vede in poza, (ar fi fost mai bune niște poze făcute ziua, fără flash) stratul de vopsea este complet îndepărtat pe unele porțiuni. In acesta situație ai ca varianta revopsirea sau un polish urmat de touch-up/retuș făcut cu vopsea amestecata cu lac și cu un penson 000 (adică foarte fin). Desigur retușul este o soluție temporara, având in principal rolul sa protejeze zona respectiva. Îmbunatățirea estetica care se poate obține in cazul retușului este foarte limitata.

LE: Rezultatul din clipul de mai jos este maximul ce se poate obține.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La asa zgarietura urata ai varianta cu aplicarea unui kit retus vopsea, urmat de polish, nu se va mai vedea din avion cum se vede acum, dar nici prea grozav nu o sa iasa. Oricum o sa fie mai bine decat in momentul de fata. Revopsitul ar fi solutia ideala, dar la cati neandertali cu chei avem in jurul nostru nu stiu daca merita.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand am zis creion corector m-am referit la acel kit format din 2 componente ( vopsea + lac separat ) de la reprezentanta, care il iei pe codul de culoare si e pana in 100 lei. Nu merita revopsirea..nu o sa se observe diferenta majora decat de foarte aproape..am corectat si eu multe zgarieturi la Leon care era negru si pot sa-ti spun ca iese decent. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci cred mai potrivit ar fi sa ii zicem kit de retuș. Intr-adevăr, cu asa ceva obții cel mai bun rezultat posibil in cazul retușurilor. Aspectul final este însa o chestiune subiectiva. Ceea ce tu de exemplu ai considera ca fiind ok, s-ar putea sa nu ii placa altcuiva, sau invers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru sfaturi. La kit de retuș mă gândeam și eu, urmat de un eventual polish. Nu mă aștept să iasă perfect. În Brașov la reprezentanță au zis că nu aduc. O să caut și în altă parte. 

Am văzut că cineva a zis de amestec vopsea cu lac. Astea nu se aplicau pe rând? 

Mulțumesc. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au sigur si la reprezentanta. Nu au stiut sa caute. Daca te duci cu un cod de produs il poti comada. Kituri de retus gasesti si pe net. 

Doar cazul retusurilor se poate amesteca vopseaua cu lacul.

Eu ti-as recomanda sa faci polish si inainte sa retusezi, in ideea sa scoti ce se poate cu polish si numai unde trebuie sa retusezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le amestec. Kitul vine cu doua sticlute, una de vopsea si una de lac, iar fiecare sticluta are un capac cu o pensula similara cu cea de la oja. Eu pun cateva picaturi de vopsea si cateva de lac pe un cd si le amestec cu o alta pensula, am cumparat un set de pensule pentru manichiura, cele din kit mi se par cam mari. Am avut de umplut doar puncte de vopsea sarita si ciupituri, m-a ferit sfantul de zgarieturi de chei sau alte alea. 

Initial aplicam cu pensula din kit vopseaua, iar dupa uscare lacul, dar nu mi-a placut rezultatul, e foarte greu de aplicat asa.

retus_vopsea_vw-800x800.thumb.jpg.f54ffb6158aac3ed0334c12a51dabb44.jpg

 

set-1-500x539.jpg.b49c40b375500ce28babf32d913af166.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc pentru sfaturi.

Legat de reprezentanță au fost destul de reticenți când am întreb de kit: că au adus și nu a fost bun, că nu mai știe dacă poate comandă, că dădea nu știu cine comandă.. Concluzia: ori găsesc în București și pun pe cineva să îmi ia (mai trec pe acolo), ori de pe net. 

Am vorbit cu cineva legat de polish. Mă gândeam că este mai să îl fac după în ideea că "nivelează" poate mai bine decât o să o fac eu manual. O să văd după sărbători. Acum toată lumea are o pauză bine venită de altfel. 

Mulțumesc încă o dată. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polish-ul nu nivelează, doar da luciu. Pentru a nivela trebuie folosit șmirghel. Eu ti-am explicat de ce ar fi bine sa polishezi înainte. Pot fi unele segmente mai superficiale din zgârietura care sa iasă total cu polish. Ar fi păcat sa apuci sa retușezi și acele zone pentru ca retușul ar rămâne vizibil. 

Legat de comentarii mai vechi la adresa video-ului cu G-ul as face unele precizări:

1. Ce vedem in clip, este contrastul dintre o zona retușată și o vopsea neagra absolut imaculata, care mai mult ca sigur a fost perfect nivelata și polishata, nu vopsea de fabrica și in niciun caz vopsea de Logan.

2. Hala in care se afla mașina are un iluminat special care scoate in evidenta cel mai mic defect. Larry a fost sincer și a arătat exact ce rezultat se poate obține. Daca vroia "sa se laude" putea foarte ușor sa stingă luminile laterale sau sa scoată mașina afara și retușul ar fi părut invizibil.

 

On 10/23/2014 at 10:58 AM, Mumus. said:

Stiu clipul, eu pe logan am scos o zgarietura identica mai ok, adica am umplut mai bine zgarietura decat el, mie nu imi place rezultatul lui final, la cat sa laudat singur ma asteptam la mult mai mult.

 

On 10/23/2014 at 11:12 AM, D@ny said:

L-am urmarit si eu, 30 minute care se pot sintetiza in 10, maxim! Nici eu nu sunt pentru "wow" la final ...

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare. 

De ceva vreme am observat la  portbagaj ca s-a umflat putin vopseaua si arata destul de ciudat. Nu stiu cum as putea interpreta cauza, este originala vopseaua, fara nici o interventie. Masina are aproape 10 ani..deci oarecum poate parea un fenomen firesc. Cum s-o tratez ? Multumesc pt. idei.

20180526_172222.jpg

20180526_172231.jpg

20180526_172236.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cunoscută pt că apa și lichidul de parbriz nu au canal de scurgere în acel șanț.

 

Vb cu cineva sa o rezolvi se da jos vopseaua până la tabla și se tratează cu zinc și alta vopsea. Se lucrează local nu trebuie sa vopsești tot haionul.

Este o soluție specială care stopează rugina se da peste rugina. Era ceva produs de la locuite 6510 sau așa ceva, caută loctite rust stopper.

 

Pe viitor șterge mereu zona respectiva de apa cu un șervețel sau laveta și baga ceara.

 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@deenman de avut grija pe viitor, fara probleme din partea mea.. sunt sceptic insa in privinta rezultatului, sau nu ar trebui sa imi fac griji?

Cum se scoate semnul jos ?

Modificat de Designer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmărește tutorial pe YouTube. Golf 5 badge remove.

 

De da jos plasticul de pe haionul e prins în două șuruburi unde bagi mana sa l închizi. Apoi tragi și se desface, emblema e prinsa in 3 șuruburi. Ai nevoie de torx.

 

Daca tot umbli acolo verifica cu atenție burduful de cabluri ce intra din caroserie in haion, de obicei face probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!