Jump to content

Jante Toledo NH


d3nika
 Share

Postare recomandată

Buna, colegilor!

 

Revin cu o intrebare catre voi. Incerc sa caut cauciucuri de iarna pentru Toledo NH iar preturile ma cam ingrozesc pentru variante de jante cu care vine Style, ma refer la cea de 16 inch.

Ma tot uit la jantele de 15 inch insa nu sigur de dimensiuni. Am tot cautat prin toate actele pe care le-am primit cu masina insa nu gasesc nimic legat de ET, PCD, etc. 

Din pacate nici dealer-ul nu prea a fost de ajutor in privinta asta. 

Asadar, daca aveti access la aceste informatii si vreti sa le impartasiti va raman dator.

 

O zi buna,

Denis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5x100, ET35, gaura centrala 57. Gaura centrala o poti masura si tu cu un subler, ca aia nu am masurat-o.

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gaura centrală e cam aceeași, numai că dacă iei jante cu gaura aia mai mare, trebuie să iei și adaptoare/reductoare. Se găsesc pe site-uri străine jante originale și în stare bună. De la reprezentanță te usucă. Poți să cauți în ETKA sau ELSA? Am văzut că se potrivesc cele de Toledo pe Ibiza. Pe Ibiza merg următoarele:

- 5J 14 ET35 la 175 70R14

- 6J 15 ET38 la 185 60R15

- 7J 16 ET43 la 215 45R16

- 7J 17 ET43 la 215 40R17.

Gaura centrală la mine este de 57,1mm. Unele jante AM au gaura centrală de 73,1mm, așa că ai nevoie de reductoare (dacă iei jante AM ți le trimite vânzătorul). Mie mi-a trimis și prezoane gratuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun toate dimensiunile din Etka, pentru Toledo:

 

5JX14 ET35 5/100 - janta din otel

6JX15 ET38 5/100 - janta din otel

6JX15 H2 ET38 5/100 - janta din aluminiu

7JX16 5/100 - la dimensiunea asta nu e trecut ET in Etka - janta din aluminiu

7JX17 H2 ET46 5/100 - janta din aluminiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, colegilor! 

 

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

De acum incepe goana dupa "ghetute".

 

O zi buna,

Denis

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Mergi pe varianta KFZ 15" (elvetiene) eu am luat jante + Nokian WRD 3 185/60/R15 (Finlanda) la 1830 lei. 

Le-am comandat din Bucuresti, in pret inclus si montaj+echilibrare. Vor fi montate tot pe un Style 1,6 TDI care are abia 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

moonhack, imi poti spune de unde le-ai luat ? pm 

ideea e ca si eu vreau sa imi cumpar la fel un set de cauciucuri si jante, masina vine intr-o sapt cu cauciucuri de vara si pentru cat mai dureaza iarna asta ar cam trebui sa imi iau si niste cauciucuri de iarna...

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

Buna ziua, am găsit la cineva de vânzare jante pe 15 de pe un Polo, CEVHER 6Jx15 H2, ET40 cod 6R0 601 025 BE SILVER (aceste date le-am gasit scris pe interiorul jantei). Am citit mai sus ca ET ar trebui sa fie 38. Credeți ca se potrivesc și acestea pe mașina din semnătură?

L.E. Am văzut totuși, că cele pe 16 care le am cu echiparea din fabrică, au ET45, deci cred că mi-am răspuns singur la întrebare 😉

Modificat de Helloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti recomand sa le probezi, teoretic 2mm nu ar fi o problema.

Nu are nici o legatura ca cele pe 16 au ET45, fiecare dimensiune are caracteristici diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am înțeles, duminică sau luni mă duc după ele. Mulțumesc frumos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probeaza-le si cu anvelope, dar cum spuneam, 2 mm mai in interior nu ar trebui sa fie o problema, nu cred ca iti atinge roata in carenajul rotilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Bună seara, între timp le-am probat, am uitat să revin cu impresiile, jantele se potrivesc fără probleme.

Modificat de Helloween
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!