Jump to content

Probleme inchidere / deschidere usa


bibi91
 Share

Postare recomandată

ok, acum ca ti-a salvat codarile, tot nu poti accesa la interogare, usa spate cu problema ? scoate-i borna, pune-o la loc..

 

verifica bine cablajul, vezi daca ai alimentare, etc.... abia dupa asta, incepi sa te gandesti la inlocuire componente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat panoul jos am scos mufa, am bagat-o inapoi, si am verificat si daca este tensiune in mufa si e. cred ca e modulul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica firele de la usa din fata , intre usa si stalp, modulul spate este legat la cel din fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat si asta; am fost la service ul meu global din bc baietii sunt k lumea si s-au uitat la stalp la mufa aia si e ok;(ca sa nu fiu pus la zid, baietii de la global nu se baga la instalari din astea si de asta nu m-am dus la ei initial); am masurat eu cu aparat de masura si control si da curent in 2 pini (12,5 v); sa inteleg ca este mai putin probasbil sa se arda modulul de portiera ? de unde vin firele astea din fata  mai exact?

Modificat de eull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasesc modulul confort ca sa ma uit la fire daca sunt oxidate... ? Daca se pot oferi detalii. Multumesc

Alta scanare:

Monday,13,October,2014,19:24:26:40973

VCDS -- Windows Based VAG/VAS Emulator

VCDS Version: 12.12.0.0

Data version: 20130910

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Address 09: Cent. Elect. Labels: 3C0-937-049-23-H.lbl

Control Module Part Number: 3C0 937 049 Q HW: 3C0 937 049 Q

Component and/or Version: Bordnetz-SG H46 1501

Software Coding: A1010E270000001E00000050000000000029000E5F0000

Work Shop Code: WSC 01093 093 01966

Additional Info: 1K1955119E Wischer 250806 020 0501

VCID: 377DCD5E46ED89A6659-8062

1 Fault Found:

01333 - Door Control Module; Rear Left (J388)

004 - No Signal/Communication

Freeze Frame:

Fault Status: 01100100

Fault Priority: 2

Fault Frequency: 27

Reset counter: 214

Mileage: 186889 km

Time Indication: 0

Freeze Frame:

ON

Voltage: 12.30 V

ON

ON

OFF

OFF

OFF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si cele 2 linii CAN - ideal ar fi sa ai un analizor de CAN - probabil nu ai, asa ca poti verifica continuitatea firelor cu bateria scoasa.

Si verifica tensiunile pe modul cu el montat - in special tensiunea intre masa masinii si minus pe modul.

Modulul de usa e relativ robust - daca s-a ars, e posibil sa fie de la instalare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fa swap intre cele doua calculatoare de usa, de pe spate .... o sa primeasca comanda invers..... respectiv stanga... tot butonul din stanga il actionezi, chiar daca ai pus motorul pe dreapta... dar macar izolezi problema.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vroiam sa iau o macara de la cineva dar am luat macaraua de la usa defecta si am pus-o la usa dreapta cum a zis Florin si functioneaza macaraua impreuna cu modulul... a ramas cred modulul confort unde am citit ca firele se mai oxideaza acolo... acum unde e in fata sub volan sau sub scaunul soferului...? Exista vreo siguranta pentru usile astea ca daca e pe duca poate nu face contact k lumea; m-am uitat in carte si nu vad sigurante la usi doar la geamuri fata dar la spate nu e nici o siguranta.

Modificat de eull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau in spate la torpedou ....  :soothe[1]:

 

acum, cam mare coincidenta.... dupa ce ati umblat voi la usi, sa se oxideze contactele.... si nu prea am gasit la generatia asta, modul cu mufe/pini oxidati. La alte modele mai vechi, da....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cam asa-i; dar cred ca e un contact ca am mai patit la usa sofer sa se intrerupa muzica odata... am miscat de cauciucul ala in care vin firele si ok totul;

 

Modulul confort este cel cu multe relee cumva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, aia este centrala electrica... modulul confort - trebuie sa dai jos torpedoul, ca sa il vezi bine.... altfel, da jos polita de sub bord, al pasager si vezi in sus, in spate la torpedou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu trebuie sa caut modulul confort si nu centrala electrica nu? adica din modulul confort pleaca firele si nu din centrala electrica ... banuiesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cauta modulul confort, ti-am zis unde este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul pare ok; am scos mufele si le-am bagat inapoi... ciudat incepuse sa mearga putin macaraua si chiar cu contactul luat cand apasam pe buton; celelalte geamuri nu mergeau ... normal; dar usa cu probleme mergea (numai butonul si cu macaraua, lumina butonului si inchiderea centralizata tot nu functionau);

 

Intreb acum nu cumva s-au pierdut setarile si noi ne chinuim sa ne dam seama fizic ce are si poate e doar partea de firmware si de stocare a informatiilor? si vcds ul meu 12.12 poate nu reuseste sa scrie setarile k lumea. (azi spre exemplu mi-a aparut casuta CODING si am intrat si am incercat sa pun sus 0000144 si jos 00066 cum este si la cealalta si nu functioneaza zicea ceva ca nu poate sa stocheze informatia... parca...);

 

PS nu mai merge diagnoza da eroare la scriere cu totul ca unele functii le scrie ... trebuie codat modulul cu o diagnoza k lumea poate se rezolva sper.

post-113981-0-64498000-1413385723_thumb.

post-113981-0-55776300-1413385724_thumb.

Modificat de eull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

daca nu salveaza, incearca cu o interfata originala Ross Tech.

 

 

..... poate sa ajute sau nu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UPDATE si rezolvare pentru cei care mai au astfel de probleme: am fost la baietii mei de la Global si dupa 3 ore de munca fizica, teste si documentatie au gasit un PIN indoit in mufa din portiera fata sofer. Prostanul de ,,mesterul pu... mele'' a indoit un pin la cuplarea mufei; (era prea ciudat sa se opreasca controlerul exact la KM ul la care am fost la el).  Codare, nu a fost cazul, modul confort nu a fost cazul si fire intrerupte nu a fost cazul; VW stie ce face si cum construieste masinile; nimic nu se buleste aiurea daca nu iti bagi nasul... VW is the best !

 

Multumesc anticipat pentru cei care mi-au dat cate un sfat si au incercat sa ma ajute (in special FLORIN); acum sper si eu sa ajut prin aceasta postare !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

UPDATE si rezolvare pentru cei care mai au astfel de probleme: am fost la baietii mei de la Global si dupa 3 ore de munca fizica, teste si documentatie au gasit un PIN indoit in mufa din portiera fata sofer. Prostanul de ,,mesterul pu... mele'' a indoit un pin la cuplarea mufei; (era prea ciudat sa se opreasca controlerul exact la KM ul la care am fost la el).  Codare, nu a fost cazul, modul confort nu a fost cazul si fire intrerupte nu a fost cazul; VW stie ce face si cum construieste masinile; nimic nu se buleste aiurea daca nu iti bagi nasul... VW is the best !

 

Multumesc anticipat pentru cei care mi-au dat cate un sfat si au incercat sa ma ajute (in special FLORIN); acum sper si eu sa ajut prin aceasta postare !

 

din pacate, asta este.... neatentia.... bine ca ai scapat usor.

 

in rest, nu te baza ca nu se strica.... atentie mare, cand lucrati la partea electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ieri mi-am luat inima in dinti si m-am apucat sa rezolv o problema cu care ma confruntam de un an si jumatate si anume usa dreapta spate blocata. Vara aceasta nu s-a mai descuiat deloc, din ce am observat atunci cand se mai descuia era doar in sezonul rece cum dealtfel ieri m-am trezit cu ea descuiata, asa ca m-am apucat bineinteles dupa ce am citit cu atentie postarile voastre. Dupa ce am demontat broasca, am supuso testelor cam o ora.... am observat ca unul dintre cele doua motorase adica cel mic nu functiona intodeauna. Cauza era contactul dintre lamelele care vin din placa si motors. Mai exact exista un joc intre acestea. Am bagat un ados la ambele lamele la intrarea in motoras si problema pare ca s-a rezolvat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuia sa cureti si colectoarele lamotorase, daca tot era data jos yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ nelu- nu te juca. da-o jos in nou si curata motorasele ca iar va ramane blocata. Lamelele cam au joc toate. Faptul ca acum functioneaza se datoreaza faptului ca ai miscat motorasele dand jos broasca si desfacand-o. O sa iti faca iar figuri la un moment dat si la gV e nasol rau cu usa blocata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat la cel mic care facea figuri dar erau ok si periile si colectorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca l-ai curatat e ok. Din postul tau s-a inteles ca doar la lamele ai umblat :)

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asta am inteles si eu.... atunci e ok, asa cum ai procedat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

 

La masina am urmatoarea situatie:

Cand am cumparat masina, daca blocam usile din interior, de pe butonul de pe usa soferului, se blocau toate usile (normal). Usile din spate ramaneau blocate, iar la usile din fata, la prima actionare a "clapetei" usa se debloca, iar la cea de-a 2-a se deschidea.

Intre timp am avut ceva probleme cu yala de la usa din fata dreapta care au fost rezolvate de florin (multumesc!).

Acum, usa soferului si cele doua din spate se deblocheaza la prima actionare a clapetei si la cea de-a 2-a se deschid. Iar usa din dreapta soferului se deschide doar daca o deblochez din butonul de pe usa soferului.

E neplacut sa blochez usile, iar pasagerii din spate sa le deschida din mers.

Cum pot reveni la situatia initiala. Se poate rezolva din meniul maxi dot sau vag com?

 

Multumesc.

Modificat de sandubloc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sandu, cu VCDS-ul, pe 46-convenienta - la Long coding - parca e un bit care are legatura cu modul de inchidere, de care zici tu. Pe la byte 00

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!