Jump to content

zgomot etrieri spate


pry 777
 Share

Postare recomandată

Salut, eu am probleme cu furcile de la etrier pe spate, bat. Le am schimbat la Midocar o data pe garanție dar după 15000 au început din nou sa bata. Ma puteți ajuta cu un sfat va rog. Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai doar 15000 km si nu ai facut 2 ani sunt tot in garantie.... cu toate ca nu stiu ce insemna furci de etrier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca se refera la suportii de etrier in care stau placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa revin cu poza. Sunt suporții in care stau plăcutele de frana cu etierul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,scuze daca insist dar sunt curios daca ați avut si voi probleme cu suporții de etrier. Ca idee la mine se aude zgomotul atunci cand merg pe piatra cubica sau pe dalele de la linia de tramvai. M am băgat si eu la service sub mașină si daca misti cu mana de etrier are un foarte mic joc din șuruburile care prind suportul de etrier. Tot la service ca sa te mai păcălească 2-3 luni si sa nu se mai audă zgomotul îți desfac șuruburile de la suporți si baga o veselina grafitata care acoperă zgomotul.Acum am 78.000 km si de la 15.000 au început sa bata. Am schimbat o data pe garantie la Midocar după care a început din nou sa se audă zgomotul după care in particular am mai schimbat personal pe partea dreapta la un service particular dar după un timp se aude din nou.

Salut,scuze daca insist dar sunt curios daca ați avut si voi probleme cu suporții de etrier. Ca idee la mine se aude zgomotul atunci cand merg pe piatra cubica sau pe dalele de la linia de tramvai. M am băgat si eu la service sub mașină si daca misti cu mana de etrier are un foarte mic joc din șuruburile care prind suportul de etrier. Tot la service ca sa te mai păcălească 2-3 luni si sa nu se mai audă zgomotul îți desfac șuruburile de la suporți si baga o veselina grafitata care acoperă zgomotul.Acum am 78.000 km si de la 15.000 au început sa bata. Am schimbat o data pe garantie la Midocar după care a început din nou sa se audă zgomotul după care in particular am mai schimbat personal pe partea dreapta la un service particular dar după un timp se aude din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai schimbat cumva placutele de frana ?

Etrierul e normal sa se miste acolo unde sunt acele suruburi deoarece el culiseaza pe ele ca sa poata sa stranga placuta in timp ce ea se uzeaza .

Ma gandesc ca daca ai pus placute AM de calitate proasta sa nu joace ele in acei portetrieri si de acolo sa apara zgomotul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, stiu asta dar eu am început sa am problema asta de la 15000 km când plăcutele erau ok. Din cate am văzut eu jocul vine din suruburi nu mai stiu cum le spune ( glesiere parca ). Daca pui mana pe tot angrenajul are un mic joc ( tot suportul de etrier cu tot cu plăcute ), si daca mergi de ex pe dalele de la linia de tramvai unde se îmbina ele si are diferenta de 1-2 cm când treci cu roata peste ele zdrăngăne. Pe drum fara denivelări sau gropi nu se aude nimic.

Referitor la plăcute le am schimbat pe la 60000 km. Am pus Ateuri, mi s a spus ca sunt bune.

Referitor la plăcute le am schimbat pe la 60000 km. Am pus Ateuri, mi s a spus ca sunt bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am avut si eu problema asta. Am rezolvat schimbând plăcuțele de frâna. Pe viitor va trebui oricum sa schimb si suporții de etrier ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Eu am schimbat placutele si tot am joc.Si tot asa suna pe denivelari mici si dese.Problema e ca nu misca numai pe directia de de glisare cum e normal ci si fata spate.E un joc foarte mic dar care se aude.Daca a mai gasit cineva un remediu in afara de gresarea glisierelor as fi foarte interesat. :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

salut.. si eu am aceeasi problema cu suportul de etrier. mecanicul meu mi-a spus ca trebuie sa schimb suruburile de la suporti. am vazut ca exista un kit de reparatie cu aceste suruburi.. intr-o luna vine revizia si o sa le schimb atunci. sper sa fie de acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!