Jump to content

Codari VCDS - probate si functionale


borat
 Share

Postare recomandată

Deci sa il las asa cum e, pe active?

Daca are legatura cu battery regulation, poate ar face sa imi apara vreo valoare la SOC ---% in bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, lasa-l actic. Din cate imi amintesc state of charge se activeaza din vcds, dar am intalnit si masini la care nu mergea activat-adica nu indica nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rugămintea să continuați pe PM. Concluziile le puteți posta aici. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru codarea semnalului acustic la incuiat si descuiat din cheie ce trebuie facut? E vorba de cazul cand nu ai alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU ai cum sa-l obtii dca nu ai goarna de la alarma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Credeam ca foloseste claxonul. Asa mi s-a părut pe YouTube. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare,

As dori sa stiu daca cineva a reusit sa activeze si sa probeze RainClosing / Rain Closing.

Eu am incercat pe Octavia 3 cod NE si nu imi functioneaza, este adevarat ca la  senzorul RFLS ( din fabrica are valoarea 02805D ) - se modifica cu 06885D,  imi da eroare cand ajung la acest pas si nu imi ia setarea. Mai precizez ca in long coding la acest senzor RFLS nu am optiunea sa modific al 4 -lea bit (06885D) din casutele unde se bifeaza, Pot bifa "Rain closing" si se schimba valoarea 02 in 06, dar cand apasa "do it" imi da eroare de genul "exceed range". Help? :)

 

Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut tuturor!

sunt proaspat proprietar de skoda Octavia 3, si vechi proprietar de Passat b6.

nu stiu foarte multe despre skoda, personal sunt fan Passat, dar de data asta am ales din punctul de vedere al sotiei, avand in vedere dotarile gasite pe skoda achizitionata.

atasez in pdf cu dotarile masinii, si cateva poze, cu rugamintea sa ma ajutati cu cateva informatii legate de ce mai pot activa pe ea, asta in masura in care aveti si timp de asa ceva.

 

va multumesc!

Raportul_autoDNA_TMBJG9NE0E0034326.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai in masura sa stabileasca ce mai e de activat esti tu sau o persoana cu vcds. Din poze nu se pot interoga module  ?. Cateva codari le poti si in cadrul topicului dedicat sau aici: http://www.stemei.de/pages/coding/skoda-octavia-iii-5e.php. spor la treaba. Cati mai multi km. Cheers.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari. Ieri am activat ecranul cu informatii offroad la masina din semnatura. unitatea este un columbus mib2. problema este ca am disponibile doar cadranele busola, altitudine si unghiul de bracare. Are cineva idee ce trebuie sa fac pentru a activa si cadanele cu temperatura apei si respectiv a uleiului?

Modificat de AndreiI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ,

Detin o skoda octavia III ,  Fab 2013 , doresc sa activez functia cornering , mentionez ca masina este mai "cheala" adica varianta "ambition" , are proiectoare , dublu clima ,  geamuri electrice fata , volan si schimbator in piele , cotiera , radio CD Mp3 swing , conexiune USB , AUX si oglinzi electrice incalzite si cam atat.

E posibil sa activez functia cornering si eventual cum?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@F l o r i n , ai idee daca se poate activa Trailer Assist unui model Octavia MY2017 cu optiunea Parking Assistant (Lane Assistant  si carlig detasabil cu adaptor - daca au relevanta) din fabrica ?

Stiu ca se poate configura din fabrica pentru ceva bani in plus, insa genereaza niste conflicte nedorite (obliga la camera de mers inapoi, sistem de navigatie - cel putin Amundsen, skoda connect). 

Modificat de DOL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am incercat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor,

La vreo 2 ani si cateva luni de cand am achizitionat O3 RS-ul din semnatura, m-am hotarat sa activez si eu niste functii prin Vag Com.

Aim-ul principal era sa activez Hill Hold Control, insa nu am reusit.

Am urmat pasii dati de borat, insa la Byte25 nu pot modifica nimic... nu are aceasta optiune. Ma poate ajuta cineva?

La Rain Closing, nu stiu unde se gaseste acel senzor RFLS. :(

Semnalul de la centurile de siguranta nu au mers dezactivate -> Zicea ceva out of range...

Singurele care au mers activate au fost: Cornering lights si coborarea oglinzii pasager la cuplarea marsarier.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet era versiunea 16.0... nu mai stiu toate cifrele de dupa .

Versiunea era destul de recenta.

Multam,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16....este 2016. In mod normal ar fi trebuit sa fie ok. Asta daca nu era o clona ieftina ?.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai mult ca sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Binganitu centurii se poate dezactiva din instrument/adaptations exista un canal cu seatbelt.... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedura la O3 MY2016 e diferita cu mult fata de ce spune stemai.de.....informatii vechi pt modelul asta de masina.

ce e pe site mergea la primele O3

Modificat de bob7
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut

 

La Octavia 3 FaceLift a reusit cineva sa activeze Rain Closing? Cu ce model de interfata si eventual unde a gasit pasii de urmat.

Cu VCDS 17.1.3 nu a mers, nici macar nu a recunoscut masina.

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!