Jump to content

Octavia 3 - componente aftermarket, chip tuning, intretinere...etc


barqqsanu
 Share

Postare recomandată

Salut,

Vreau sa cumpar jante de 16'' si cauciucuri de iarna pt. O3.

Dupa cum se discuta si aici, nu orice jante de 16 se potrivesc.

 

Am acum 2 intrebari:

1. cum stiu ce jante se potrivesc si pot cumpara. Nu vreau sa cumpar neaparat de la Porsche daca gasesc in alta partea mai ieftin la o calitate buna. Poate cineva sa-mi indice niste jante potrivite pt. o3 de 16''?

2. Cuciucurile asa cum scrie in cartea tehnica vor fi 205/55/R16 91V. Indicii de viteza si de sarcina sunt obligatorii sa fie intocmai?

De exemplu daca iau indice T (max 190km/h) in loc de V (240km/h) este vreo problema? Ma intereseaza legal sau la asigurare in caz de accident. 

Bineinteles ca eu nu voi merge niciodata in nicio situatie cu 190km/h deci nu se pune problema de depasire ..

 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

18 minutes ago, asdd said:

Salut,

Vreau sa cumpar jante de 16'' si cauciucuri de iarna pt. O3.

 

Eu le-am luat pe astea: http://www.superskoda.com/Skoda/Wheels/VELORUM-16´-SILVER-original-Skoda-Autoas-4pcs-set-of-rims

te mai costa in plus transportul si comision tranzactie bancara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jantele OEM au latime/J 6,5 si ET46, gaura centrala de 57,1 si prindere 5x112.

Dupa reperele astea poti sa te ghidezi daca vrei sa iei jante aftermarket apropiate de jantele OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut all

@freerider & zorro00

Detin si eu O3 din semnatura din martie anul acesta si sunt interesat de jante velorum 16' de pe superskoda pt. cauciucuri de iarna care le voi lua ulterior.

Care e modalitatea de livrare a jantelor de pe superskoda?-vin la adresa mea cu DHL sau la sediul DHL din oras sau la posta vamala si eventual se mai plateste ceva in plus acolo..TVA sau nu stiu ce taxa de 2% din valoarea facturii ?In cat timp ajung ?

Multumesc.

PS As fi scris in PM dar nu ma lasa desi am cont de cca 1 an si puteam inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le trimit la adresa ta, iar suma pe care trebuie s-o platesti o afli atunci cand faci comanda pe site. Cred ca te costa cam 40 euro in plus fata de pretul jantelor de pe site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te pot ajuta cu Superskoda. Eu am luat jante Ilias (+ anvelope iarna) de la o firma din Craiova la un pret foarte bun (mai bun decat pe Superskoda). Dar acum nu mai le au in oferta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@visteonjantele mi le-au trimis prin firma GLS la adresa dupa 4 -5 zile de la plata prin banca; costul transportului e in jur de 40-45 euro si il adauga la pretul jentilor in momentul in care plasezi comanda; ti se trimite pe mail o factura proforma ca sa stii cat ai de plata; cand platesti prin transfer bancar ti se mai retine un comision bancar, in functie de banca cu care lucrezi; poti urmari evolutia comenzii (locul in care se afla pachetul) pe site-ul GLS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

20161102_155651.jpg

20161102_155709.jpg

20161102_155719.jpg

20161102_155725.jpg

20161102_155745.jpg

20161102_155811.jpg

Astazi am montat eleronul portbagaj

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vreau sa montez o camera de marsarier eu avand mib 2, care din ce am inteles nu are iesire video, asa ca am gasit camera plus un dispozitiv care are intrare videor si se poate atasa la MIB2

am gasit varianta din poza, iar ei zic ca fac si codarea ca sa se conecteze perfect.

eram curios, a mai pus cineva asa ceva aftermarket?

din ce am inteles firma pe care am gasit-o ar fi destul de buna pentru asa ceva.

oare pot sa comenteze ceva cei de la dealer cand ma duc la revizii?

si cel mai important, cand fac revistiile trebuei sa refac codarea pentru dispozitivul asta mereu?

camera marcharier octavia 3.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat de o camera de marsarier. Astept astazi un raspuns de la un amic electrician, care mi-a spus ca se consulta si cu ceva tehnicieni service de la Skoda pentru solutia optima.

Modificat de AndreiI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok Andrei, 

 

sunt curios ce o sa-i zica, sa nu uiti sa postezi, ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva detalii.

 

Ma batea si pe mine un gand, o gasisem de origine la vreo 180 e cu cablaj, dar cand am vazut cate plastice trebuie desfacute, am amanat lucrarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu m-am cam speriat, imi este ca se rup ceva prinderi ale plasticelor si raman chestii care flencane. Sunt patit, a trebuit sa se intervina la aeroterma la o Kia Ceed si cu toate ca am fost la service-ul oficial pentru oeratiune, a ramas o bucatica din bord deplasata cu aproape 1 cm si e tare urat.

 

Oricum, pana la plastice ma intreseaza si pe mine posibilitatile, preturile. Si daca cumpar senzori de parcare cu afisaj separat, tot trebuie desfacute plasticele.

Modificat de kthor
Folosirea nejustificată a citatului.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu le-as monta la ei ca sa fiu sigur ca este totul ok mai ales ca trebuie codare

 

@Creion, unde ai gasit cu 180 euro original?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 03.01.2017 at 4:57 PM, the_andy16 said:

ok Andrei, 

 

sunt curios ce o sa-i zica, sa nu uiti sa postezi, ms.

Da... piese originale skoda... aproximativ 3600 lei, fara manopera.

Ieri am gasit pe un site polonez mai multe variante de camera (highline, lowline, middle). Din ce am citit pe forumuri, se potrivesc inclusiv ce le de skoda superb. Problema este ca din ce am gasit pe site, in cazul meu, doar cele de superb sunt compatibile cu Columbusul meu. Le-am trimis un mail in care i-am rugat sa imi recomande varianta cea mai buna pentru modelul de columbus pe care il am.

Preturile variaza intre 250 si 380eur cu sau fara controller.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat la Brady si se pot monta senzori de parcare spate integrati cu MIB-ul la 1200 RON, cu TVA si montaj incluse. Eu zic ca e bine.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, cam asa mi-au cerut si mie doar pt fata si ziceau ca ii si vopsesc in culoarea masinii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

+ 5 cai :P

E vorba de rama neagra din jurul grilei frontale. Din fabrica a venit cu una argintie/ cromata

rps20170409_095932.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și eu care am crezut că este vorba de LSD... :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu sunt dispus sa schimb toate ledurile

- Leduri iluminare oglinzi

- Leduri portbagaj

- Leduri interior plafon

- Led torpedou

- Leduri la numar

- Posibil si la usi..

 

Cel mai greu de pus sunt cele la oglinzi urmate de plafon..

Cea mai folositoare schimbare ar fi sa pun si niste leduri albe la faruri insa nu stiu daca am voie.. 

A schimbat cineva de aici toate ledurile ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus LED-uri in locul becurilor de la oglinzi, plafoniere, torpedou, picioare, portbagaj si numar spate. Cel mai greu mi s-a parut sa le schimb pe cele de la picioare pentru locurile din spate. Celelalte se schimba destul de usor. 

In filmuletul de mai jos vezi cum se poate ajunge la becurile de la oglinzi.

Am adaugat o poza cu rezultatul final.

20170403_204126~2.jpg

Modificat de o3_cep
.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu a trebuit sa faci nici o codare pentru aceasta schimbare de becuri?

 

 de unde au luat becurile?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca se poate sa ne spui de unde ai cumparat becurile si daca nu dau eroare 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit pe superskoda dar costa enorm pentru niste leduri... cred ca au safir pe ele de costa atat.. e posibil sa nu aiba eroare daca au un chip.. 

referitor la oglinda... este periculos.. personal nu as risca sa o desfac.. 

singura chestie care ma retine este pretul.. 50€=(225lei) 2 leduri... 

dau 500-600euro pe led-uri. Sincer chiar nu merita banii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!