Jump to content

T5 2013-Montare tempomat in Germania dar nefunctional.Sfaturi!?


emanoeladrian
 Share

Postare recomandată

Salutare dragi colegi,

 

Am achizitionat de la firma autohaus Wicke (dealer VW in Bochum) un tempomat pentru a-l instala pe T5-ul meu si am decis sa merg la ei pentru instalare. Totul a fost comandat conform seriei de sasiu si modelul tempomatului este :7E0 998 527b.

Zis si facut in data programata pentru montaj m-am prezentat punctual la ei. Foarte prompti si eleganti cu, clientii cum sunt de obicei,masina a intrat imediat in lucru eu fiind accomodat cu cafele,sucuri si internet WiFi din belsug. Dupa aprox. 2 ore seful service-lui vine si imi spune ca se scuza pentru intarziere dar mai trebuie prelungite niste fire pentru contactele tempomatului.No Problem vine din partea mea si al rog sa se asigure ca totul e facut nemteste. Dupa 3 ore si jumatate revina si imi spune ca tempomatul a fost montat dar nu este functional iar service-ul isi cere scuze si eu nu am de platit nimic.

?????????.Ca detalii ale cauzei mi-a spus ca masina mea nu este modelul care poate beneficia de tempomat,ceva legat de ECU necorespunzator pentru modelul cu tempomat.Pentru pretul platit pe tempomatul nefunctional imi va face un discount la prima revizie de 2 ani sau 40.000km(apropo la ei T5 nou are revizia prima la 2 ani si uleiul nu se schimba pana atunci,cica este special).

Deci dragi colegi,iata-ma cu T5-ul meu nou dotat cu un tempomat nefunctionabil, masina este inca in garantie pana la sf.lui August 2015.Se mai poate face ceva , am auzit ceva despre o resoftare cand masina iese din garantie,o fi adevarat?

Sfaturi si pareri daca aveti pentru mine,cu multumirile de rigoare.

PS. Nu am nici un repros la adresa Autohausului Wicke , poate doar ca nu au studiat problema compatibilitatii inainte de a-mi vinde tempomatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o scanare a masinii, ai cumva - sa vedem ce module ai pe ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am facut niciodata o astfel de scanare, masina este abia cumparata . Probabil imi trebuie un VAG pentru scanare iar eu nu dispun de el.

Apropo de module...l-am intrebat pe seful service-ului daca pot schimba ECU cu unul care corespunde montarii tempomatului si el mi-a spus ca nu e suficient pentru ca nu e numai ECU implicat in functia tempomatului ci si alte module..???

Cum pot face o scanare, sunt in Franta acum ?

Vad ca esti din Bucuresti, cand revin in tara pot trece pe la tine eventual sa vezi daca exista solutie la problema!?

Modificat de emanoeladrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur... se poate face.

 

daca nu ai pe nimeni pe langa tine, sa iti faca o scanare cu VCDS-ul sau VAS, poti merge la reprezentanta sa faci o scanare la masina si sa soliciti sa iti dea rezultatul, printat. 

 

il scanezi si ne uitam pe el. 

 

Problema nu este din ECU, la modelul tau.... e vb de centrala electrica, calculator coloana... astea sunt piesele ce pot influenta functionalitatea tempomatului. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin. Am sa ma duc zilele ce urmeaza la reprezentanta VW din Antibes si sa solicit o scanare.Dupa aceea o sa ti-o trimit daca imi dai o adresa de mail.

 

Multumesc inca odata pentru amabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur - adresa de mail o ai in profilul meu. Sa ii faci scanare completa, ca sa avem codurile la toate modulele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi mult ca sigur ca centrala lui electrica nu suporta CCS.


Daca nu are una din astea 3 nu merge.

  • High+
    • Part Numbers: ***-937-087-***
    • Supported Features: Cruise Control System (CCS), Anti-Theft-System LIN-Databus (for Alarm Horn)
  • TBD
    • Part Numbers: ***-937-088-***
    • Supported Features:
  • TBD
    • Part Numbers: ***-937-089-***
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la asta m-am gandit si eu... de aceea vreau sa vad scanarea - sa vedem ce are si ce ii trebuie.

 

la T5, centrala este cea care limiteaza acest retrofit.... dar sa vedem ce are colegul nostru, pe masina.... si ii zicem ce ii trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot face scanarea ! :icon_confused: Concesionarul Riviera Tehnic din Mougins nu accepta daca masina nu e inregistrata in Franta...deh francezi....Trebuie sa astept cu scanarea pentru cand vin acasa. 

Multumesc mult colegilor care vor sa ma ajuta dar deocamdata inghetam topicul pana apar informatiile dupa scanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

VCDS Scan Transporter.pdf Am facut scanarea in Germania la Autohaus Albert Zotz GmbH din Landau, dealer VW. Incantat de promptitudinea si amabilitatea cu care isi primesc si servesc clientii. Recomand daca ajungeti in Landau 76829 acest dealer (Am Horstring str.)

Atasez aici scanarea cu multumiri pentru ajutor acordat in caz ca se poate rezolva iar tempomatul meu devine operabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate BCM-ul tau nu suporta tempomat..... trebuie inlocuit. Trebuie unul cu 7H0 937 087, 088, 089

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara Florin,

 

In primul rand multumesc pentru promptitudinea in a-mi raspunde, in al doile-a rand imi afecteaza schimbarea centralei electrice garantia? Daca da, o las pana in septembrie la anul,daca nu atunci unde gasesc sa cumpar si cam cat este una (Noua sau S/H) ?

 

Multumesc inca odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU afecteaza, nu cred ca o sa-si dea seama.

 

087 nu se mai prodece, este inlocuit cu 087B, la fel si 088B, iar 089 este la versiunea F acum.

Pretul de nou este 1600 lei in Romania. Dupa inlocuire trebuie adaptate telecomanzile pe noul modul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am scris 087, 088, 089 - am postat doar ca sa stie terminatiile care suporta tempomat, nu la ce varianta s-a ajuns acum.

 

in afara de sincronizarea telecomenzilor, BCM-ul trebuie codat in functie de dotarile existente pe masina.... dar asta o stie mai toata lumea, care se ocupa cu asa ceva.

 

un BCM la mana a doua.... este in jurul la 100-150 euro maxim.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o nelamurire inainte de a incepe sa caut un BCM, oricare din cele 3 variante se potriveste pe masina mea?

 

Multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, oricare....difera optiunile pe care le suporta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, nu merge oricare. Difera frecventa pe care lucreaza telecomanda cheii.

LA tine, acum, pe ce frecventa este? Scrie pe cheie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta nu am vazut... la ce an au schimbat ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU e vorba de an, ci de frcventa pe care lucreaza diferitele module, 87 si 89 pe o frecventa, 88 pe alta, 434 respectiv 315. Curios este ca modulul lui nu il gasesc in etka. De asta i-am cerut sa vada ce scrie pe cheie sa vedem ce modul ii recomandam sa cumpere.

mai nou, am vazut modul cu 090 in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am cautat si eu ieri, inainte sa-i raspund....si nu apare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau de intarziere dar am fost ocupat cu aviatia, azi au incarcat un Bentley a unui print arab in cala de bagaje din fata la B777 Emirates.Pun poze cand ajung acasa...for fun.

 

Deci pe cheia mea scrie :5FA 010 180-02 DE Hella 434Mz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin, sunt in cautarea unui BCM incepand de astazi.Intreb aici in Franta la VW si in Germania sa vad ce preturi au la piesa noua.Dupa care ma decid daca iau noua sau S/H.

 

Cateva poze cu masina....cred ca nu este un Bentley dar nici nu stiu ce marca este, oricum masina din familia regala din Arabia Saudita, astia cand vin la Nice in vacanta isi aduc si masinile cu ei. 

post-117148-0-58247600-1414517535_thumb.

post-117148-0-39600800-1414517566_thumb.

post-117148-0-77648800-1414517619_thumb.

post-117148-0-88181700-1414517650_thumb.

post-117148-0-58246000-1414517688_thumb.

post-117148-0-84118900-1414517726_thumb.

Modificat de emanoeladrian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este un Bugatti veyron  . Motor produs de catre VW   cu 16 cilindrii configuratie w  . 1002 cai si  cost de nou peste 1 milion euro. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum cu chiu cu vai a intrat pe 2 palete, mie imi era sa nu loveasca structura aeronavei iar incarcatorilor sa nu loveasca masina... :lol: .

Un milion zici ? Buna treaba, ma gandesc cat trebuie sa fie asigurarea Casco la ea, pe un an..... cat un Touareg nou !?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!