Jump to content

Brief incomplet?


thealliens
 Share

Postare recomandată

Am cumparat un golf 4 din germania si actele proprietarului sunt doar acestea!

O sa am probleme la R.A.R?

Nu detin din brief partea cu masele autorizate detalii despre rotii si ce o mai fi pe partea cealalta de brief mare.

Mentionez ca masina a fost scoasa din circulatie in germania!post-106879-14119280725426_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este modelul nou de brief si este ok așa...Brif mare si mic(așa se zice pe la noi)...nu o sa ai nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns. Am pe masina cauciucuri de 205/55/16 dar pe brief am trecute de 195/65/15 sa merg la RAR cu cele de 195?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi bine sa mergi si cu cele de 16 sa ti le treaca in certificat si pe alea.daca te intreaba ceva ii spui ca asa ai cumparat masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai contract de vanzare- cumparare intre tine si neamt si brief nu o sa ai probleme :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru cauciucuri, legal, ai nevoie de un document de la VW in care sa se specifice ca respectiva dimensiune nu afecteaza caracteristicile constructive ale masinii. Fara un astfel de certificat cei de la RAR nu trec alte dimensiuni in CIV. Oricum nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme in legatura cu dimensiunea cauciucurilor...si eu am trecut fara probleme de RAR, dar ulterior le-am schimbat pt ca nu au vrut sa le mentioneze in carte fara documentul celor de la VW. Spor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am contract intre mine si neamt, dar pe brief e socrumeo trecut ca cei de la politie din deuch nu au vrut sa ma treaca pe mine desi socrumeo avea buletinul meu in original. Azi mi-am luat numere rosii.

La RAR o sa merg joi dar trebuie sa le spun astiora ca eu am platit masina ca am C-V pe numele meu si socrumeo a fost doar carausul sa nu ma trezesc ca apare socrumeo pe noua carte a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci stie cineva?

Modificat de thealliens
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebi la RAR, pana sa bagi masina. Poate e nevoie sa faci c-v intre tine si socrul tau, desi nu cred ca e cazul. Poti intreba si la un birou de acte auto, sigur s-au mai lovit de problema asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Socrul tau este soferul care a adus masina. Nu trebuie sa faci nici un c v-c intre tine si socrul tau. Tu trebuie sa ai c v-c kaufvertrag intre tine si neamt/firma. Atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La RAR iti da Cartea de identitate fara sa fie trecut proprietarul. Se trec doar caracteristicile masinii (VIN, serie motor, anvelope,.....). Si la RAR nu e obligatoriu sa fie proprietarul.

La politie dupa ce faci RAr-ul intrebi daca ttrebuie c-v intre tine si cel care a adus masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie nici un c v-c intre cel care a adus masina si proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am fost la RAR si am intrebat inainte sa bage masina. Raspus: pe noi nu intereseaza, dar daca nu merge cu contractul actual va trebui sa faci unul intre tine si socrut-o.

Am trecut de RAR si mi-au trecut si cauciucurile de vara de 205/55/16 fara nici o problema, dar la intrare le-am spus ca asa am cumparat masina de la neamt. La RAR am platit 444 de lei pt autoturism, daca ar fi fost autoutilitara plateam 900 de lei, iar masinile sub anul 1998 platesc 710 lei pentru ca nu au omologare europeana.

Modificat de thealliens
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ba e incredibil! Am vrut sa completez fisa de inmatriculare si pe CIV cei de la rar au trecut an fabricatie 2001 desi in brief e 8. 2000 si prima inmatriculare e 9. 2000. Maine tre sa fug la rar sa vad ce rezolv. Stie cineva dupa ce calculeaza cei de la finante taxa? Caci cu an 2001 din CIV taxa e cu 50 E mai mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stai linistit ca aia de la finante calculeaza dupa prima inmatriculare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E si normal...tot ce e dupa luna iulie la grupul VAG trece anul viitor. Dar finantele calculeaza taxa dupa prima inmatriculare respectiv 9.2000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite cum merge treaba la Piatra, am trecut prin ambele variante:

Cine a adus masina din Germania trebuie sa aiba contract de vanzare/cumparare (CVC) Kaufvertrag, intre el si neamt, ca dovada ca a cumparat masina. Daca intermediarul o vinde intre timp, sunt doua variante:

1. CVC romanesc intre el si noul proprietar, dar obligatoriu trebuie sa ii dea si Kaufvertrag-ul intre neamt si el;

2. CVC Kaufvertrag descarcat in alb de pe internet si completat intre neamt si noul proprietar, fara sa mai fie implicat si intermediarul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si inca o informatie buna, am aflat-o personal de la Taxe si Impozite, deci e 100% sigura, pentru a evita eventualele tepe cu "Fiscalul", cine a tras-o stie ce spun:

In cazul in care se vinde masina (inscrisa legal), se poate cere un Certificat de atestare fiscala si inainte! Deci FARA CONTRACT DE VANZARE/CUMPARARE. Asta trebuie dat noului proprietar pentru a-si putea inscrie masina pe numele lui, apoi urmand ca tu sa ti-o radiezi fiscal pe baza CVC-ului. Se evita cazul riscant in care ti se promite ca vei primi a doua sau a treia zi Certificatul fiscal prin curier rapid, iar tie sa ti se lungeasca urechile asteptandu-l... Mai ales cand are 4 000lei restante, cum am tras-o eu cu unul.

Deci, cereti cu incredere Fiscalul, alaturi de celelalte acte (mai ales daca ai de batut drum pana alta localitate). Trebuie doar anuntat telefonic vanzatorul ca vrei Fiscalul, sa aiba timp sa il scoata.

Totusi, cel mai des intalnit caz e cel cu folosirea curieratului rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este peste tot. Dar in cazul lui s-au scos numere rosii de zoll cu numele socrului lui pe acte pe brief 1 si 2. In cazul asta socrul e considerat a fi soferul, deci Kaufvertrag-ul trebuie sa fie intre neamt si celo care inmatriculeaza masina nicidecum intre neamt si socru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cazul lui @thealliens nu are absolut nici o treaba cu Fiscalul. Nu are de la cine sa ceara Fiscal mai ales ca el e cel care a adus masina!

Modificat de -A L E X-
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e Alex, nu are nicio treaba. A fost doar o informatie buna, pusa la dispozitia colegilor. Nu se refera la cazul de fata.

Stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!