Jump to content

Problema VW Phaeton


shobolanu.wob
 Share

Postare recomandată

Mutati discutia pe pm ca sa nu poluam topicul degeaba. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 69
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • shobolanu.wob

    15

  • cristobob

    7

  • @DRI@N

    5

  • florin03

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mai oameni buni da nu va mai certati / contraziceti atata ca doar proprietarul a zi clar :

Din discutiile avute cu familia, daca masina nu este intr-o stare prea buna, si trebuie bagati in ea mai mult de 3000 euro, o sa fie vanduta.

In caz ca piesele sunt ok, si necesita mai putini bani de investit, va fi tinuta intr-o hala de la ei pe toata perioada iernii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tinand cont de faptul ca nu este o problema a modelului Phaeton, ci o problema speciala a unei masini, propun unui moderator sa "rupa" discutia si sa faca un topic separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost dusa la Das Welt Auto..urmeaza o " verificare " amanuntita. Multumesc pt pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa ii gasesti un garaj si sa incepi sa cauti piesele necesare. Ebay, dezmembrari, piese noi, etc. Cu putina rabdare o poti face si sa te bucuri de ea. Poti merge cu ea pe numele mamei, ca nu e o problema asta. Eu am dat 100 de ron pe un haion de 3BG Variant, de aici de pe forum, cand nou era 2000 de ron si la dezmembrari era 600 de ron. Concluzia e ca poti sa dai de preturi variate pentru aceeasi piesa. Nu dispera si fa totul cu rabdare, fara reprezentante si scorurile lor astronomice.

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evaluarea finala: in jur de 6800 Euro. Am intrebat ce are si raspunsul a fost " nu stim inca sigur, in principiu trebuie sa schimbam multe. ". Apoi a intrebat mama de unde pretul asta astronomic daca nu stiu ce trebuie schimbat si au ridicat din umeri, continuand cu fraza " trebuie sa cautam mai amanuntit ". Am platit " verificarea " 265 euro si am luat masina inapoi. Pana la primavara proiectul ramane asa cum e, vedem apoi daca merge mai departe sau o vindem asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evaluarea finala: in jur de 6800 Euro.

 

pentru colegul Zenith  cred ca vorbesti in nestiinta de cauza si chiar nu stiu de unde ai scos preturile alea

se pare ca n-am supraestimat decat cu vreo 200 de euro. astia-s banii pentru un detailing si un plin de motorina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

`ai sa fim realisti...astea sunt preturi date la "plesneala"..constatare facuta la misto...stim foarte bine ce preturi au la piese si manopera reprezentanta..plus ca ei acolo schimba si piese care doar li se pare ca ar trebui schimbate..parerea mea, re-orienteaza-te catre dezmembrari si o sa ajungi mult mai ieftin.

 

cu vanzarea nu cred ca ai nicio sansa, din mai multe motive: cred ca o sa fie foarte complicat partea de "hartogaraie", masina nu are taxa platita, iar pentru starea ei actuala (pentru ca asa o vei vinde) nu cred ca o sa o poti vinde decat la dezmembrari. Iar daca la un parc de dezmembrari daca nu cunosti pe cineva, ca sa te ocupi tu de vanzarea pieselor iar cineva sa te ajute cu demontatul lor - NU merita. Pentru daca o vei vinde direct la dezmembrari cred ca daca iei 1500 de euro sa te bucuri ! Eu cunosc pe cineva care cumpara audi a6 2005-2008 3.0 tdi, la fel cu complicatii la acte, cu 3000 euro masina perfect functionala!

Modificat de waf
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw paheton lovit cu motor/cutie in stare buna se vinde cu 2000-2500 euro, sunt destule pe net. 6800 e un vw phaeton in stare buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare mie rau de banii aruncati pe "constatare". Asculta sfatul meu si al celorlalti colegi si o sa ai supermasina. Ce i-au facut de banii aia?

Modificat de Mishutz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat costa " verificarea " la ei. La Jetta am dat 300 de ron pt a intra putin in cb-ul ei sa-mi spuna daca pot activa o optiune.

O sa iau in calcul ce imi spuneti, cu dezmembrarile..dar ma apuc de ea la ptimavara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca sunt tipi foarte ok ce aduc de pe ebay uk ce vrei. Ii zici la ce sa liciteze, cat e maximul ce-l dai pe piesa si el pana acolo urca. Tranzactie cu el prin banca, deci acoperit. Eu asa mi-am luat mp3-ul. Nu e greu deloc. Salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astazi am aflat ca este stricata cutia, in sensul ca desi masina nu are baterie.. pot schimba treptele fara nici o problema. Cred ca a fost blocata in P si au tras de maneta pana au rupt pin-ul ala de blocare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ca sa nu mai deschid alt topic, catot la "faieton" e problema, de fapt la cutie:

 

Cod P0783  - 3-4  schimbare defecta

                    -Permanent

Ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu zic sa ai rabdare! Masina este o bijuterie iar peste ani o sa ramana o masina clasica de invidiat .Apuca-te cu rabdare de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost deja vanduta masina, nu merita sa o reparam. Au fost scoase cateva piese de pe ea, iar restul vanduta in Alexandria, jud. Teleorman. Se poate inchide topicul, multumesc tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4.100 euro + transportul suportat de mine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai pui inca pe atat, adica o parte din banii necesari reparatiei(cam jumate) si-ti iei una buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 years later...

Salut băieți, am o problema cu phaetonul meu , este 2010 3.0 TDI 4x4 

In momentul in care plec de pe loc am o bataie destul de puternica pe spate ...mai mult spre spate dreapta

Daca iau de volan mai mult in momentul plecarii ...bataia se intensifica 

Un sfat va rog sa stiu ce ar putea fi? 

Ps: in mers masina nu are problema asta , doar la plecarea de pe loc cand rotesc volanul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!