Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 9N si 9N3


skandalouz
 Share

Postare recomandată

am fost in aceeasi dilema cand am luat-o si am ales : 1,4 TDI 70 CP - puteam lua benzina cu mai multi CP dar ... benzina, cp mai multi = consum mare - ca sigur o sa bagi talpa in ea - mai la o depasire mai si un accident (fereasca)- io fiind mai nevitezoman am ales tdi = nu te bagi ca stii ca nu poate = consum mai mic si probabilitate de accidente mai mica (unii ar zice ca daca e sa se intample se intampla - da, dar e varianta care se aplica pe orice masina) - ce nu-mi prea place e motorul in 3 pistoane - cam tremura - da n-a facut probleme pana acum (in afara de tampon, de are doar 9k km) - cutie de viteze ... as fi luat cu cea mai mare placere automata - dar motorul e cam mic pt automata si totusi luam si automata dar m-au tras finantele inapoi - oricum orice ai alege e alegerea ta si e cea mai buna - ca idee citeste pe forum si ce probleme apar si pune problemele la vanzator - o sa te abureasca, da macar ia la cunostinta ca mai sunt si probleme pe care daca le-ar lua in considerare ar vinde mai mult - si ar avea clienti mai multumiti ... am scris cam mult sorry

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am comis-o pana la urma... Am dat ieri comanda, pentru prietena mea, de un Polo.

Caracteristici:

Model Attractive.

• Motor 1.4, benzina, 80 CP.

• Cutie de viteze automata, tiptronic, 6 viteze.

Dotari optionale, pe langa cele default pentru un Attractive, care de fapt e un Comfortline imbunatatit:

• Sistem electronic pentru mentinerea stabilitatii masinii - ESP (inclusiv ABS, EDS, ASR)

• Aer conditionat "Climatronic", cu reglare automata

• Airbag-uri laterale fata

• Airbag-uri cortina pentru cap

• Pilot de parcare

• Computer de bord

• Confort electric II - imobilizator cu alarma si supraveghere interioara a habitaclului

• Functie Coming Home

• Oglinda interioara cu sistem automat antiorbire

• Senzor de ploaie

• Scaune fata incalzite

• Radio CD-player "RCD 200", cu MP3, 2x20W, 8 incinte acustice

• Jante “Portland” – 4 jante din aliaj usor 6J x 14 cu anvelope 185 / 60 R14

Timp de livrare 14-16 saptamani.

Se pare ca va fi ca un fel de cadou de martisor si/sau 8 Martie... :D

Eu zic ca e OK pentru o fata. Voi ce ziceti?

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca pana si un barbat s-ar simti bine in Polo-ul asta pentru ca:

1. e mic, fashnetz, ideal pentru oras (cel putin Bucuresti)

2. 80 CP benzina sunt absolut suficienti pentru caroseria asta plus ca motorul pe benzina nu are nici trepidatiile si nici perioada lunga de incalzire a unui 1.4 TDi

3. cutia automata este un deliciu, mai ales daca ai fi intr-un oras unde 5 km ii poti face si in 2 ore.

Din punctul meu de vedere, excelenta alegere si la mii de km fara probleme !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

cum e mai bine ?

vw polo 1.4 benzina 75 cai 2004 sau vw golf 1.9 tdi 2000

masinile sunt apropiate la pret si au optiuni asemanatoare ...ambele sunt inmatriculate

Modificat de katacom_2007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S'o stapaneasca sanatoasa prietena ta Alex :huh:

Doar o mica curiozitate - pretul final la acest Polo cu accesoriile puse nu ajunge cumva cam prea sus? :D

Ma gandesc ca puteati alege o clasa superioara.

Si culoarea? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

date insuficiente, cati km are una, cat cealalta, de cat timp e una in tara, de cat cealalta....?

daca as fi in locul tau nu as alege nici una, ci as alege'o pe a treia, si anume: un polo TDi :huh: :D (ceea ce am si ales de altfel)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorina nici nu pute pe langa benzina, alege polo benzina ca ii mult mai misto din toate punctele de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este intr-adevar cam sus pretul (17300), dar cu aceste optiuni pe orice model dintr-o clasa superioara pretul este mult mai sus. :)

De exemplu un Golf V cu cutie automata si cu mai putin din optiunile astea este 20400.

Acelasi lucru mi l-a spus si dealer-ul (de ce nu iau un Golf la banii astia), dar cand a vazut ca e vorba de cutie automata, ESP, clima, parcare, etc., s-a linistit si a zis ca e OK.

Si precum stii... gusturile nu se discuta :D Asta a vrut, asta va capata. Polo, argintiu. (ca sa spun si culoarea)

Oricum multe sunt puse la sugestia mea, dar si ea stie despre ce este vorba, vazandu-le (optiunile) pe masina mea actuala.

Iar transmisia automata combinata cu ESP/ASR (mai ales iarna), siguranta full si senzorii de parcare, fac toti banii, in opinia mea, pentru confort si stilul de condus al unei fete. (si nu numai :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super configuratia aleasa. Personal as fi ales alta culoare, argintiul mi se pare prea comun, dar aceasta alegere e una pur subiectiva.

Daca as fi stiut de existenta acestui forum inainte de a-mi comanda masina cred ca alta ar fi fost masina mea acum.

Pacat ca vw nu ofera cutia automata si pt motoare diesel la Polo.

Sa o conduca cu placere si fara niciun fel de probleme.

:)

PS: Asteptam un topic in aria "Masina mea" sa o vedem mai in detaliu, bineinteles cand va veni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Te pricepi , vrei doar sa impresionezi,Bravo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 1,4 75 cai benzinar si crede-ma ca la kilele ei maninca pamantul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa te gandesti si cati bani dai pe combustbil... Polo 1,4 75 de cai am si eu dar consuma de rupe... In oras cam 8.5-9 L/100km iar afara intre 6,5-7,5 depinde cat esti de incarcat si cu ce viteza mergi. Poate daca as merge cu 80-100km/h si singur in masina ar consuma afara 6... Pe cad motorul de 1,9 TDI se stie cat este de fiabil si cat consuma... Adica 6 in oras si 4,5-5 afara. Si are ceva cai si cuplu in plus care se simt destul de bine...Mie imi place Polo dar motorizarile sunt nasoale. Un polo cu motor 1,9 TDI as alege. Golful e mai mare...Deci in situatia ta clar as alege Golful. Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu consumul cam asa sta; insa stiam de la inceput de consum ,asa ca nu vad de ce as comenta asta acum. Trebuie spus ca si intre cele doua motorizari preturile sunt diferite--1,9 costand cu mult mai mult.Pt mine 1,9 intra la alta clasa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am ales benzinarul, 1.4. Deoarece: 1. motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cred ca din decembrie 2oo7 s-a gandit pana acum si si-a luat. :blink:

S-au poate inca se mai gandeste ... ce uoameni ;)

Modificat de kramer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

DAr nu e drăguţ să ne spună şi nouă ce şi-a luat.

Ce oameni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

As dori sa imi cumpar o masina mica ca pentru mine si am gasit un POLO 1.2 48kW/65CP din anul 2003 care are 141.000km la bord.Proprietarul zice ca a schimbat chitul de ambreiaj si sonda lambda la el in rest masina este impecabila si accepta orice test.Ultimul pret cerut este 3500 de euro.Fac o afacere proasta daca il iau sau sa nu imi fac probleme?Multumesc mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Daca proprietarul este o cunostiinta si ai incredere... In schimb daca nu il cunosti cred ca ar trebui sa faci niste verificari amanuntite masinii inainte de a bate palma.

Bafta multa!

Razvan.

As dori sa imi cumpar o masina mica ca pentru mine si am gasit un POLO 1.2 48kW/65CP din anul 2003 care are 141.000km la bord.Proprietarul zice ca a schimbat chitul de ambreiaj si sonda lambda la el in rest masina este impecabila si accepta orice test.Ultimul pret cerut este 3500 de euro.Fac o afacere proasta daca il iau sau sa nu imi fac probleme?Multumesc mult.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia cu tine un prieten care se pricepe si puneti un VAG-com pe ea si uitati-va foarte bine daca a fost lovita....daca seriile de pe geamuri sunt bune.

In rest la pret nu e nici asa nici asa....daca iti place ia-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-te cu ea intrun service sa se uite un mecanic la ea,sa asculte motorul si sa-ti dea o parere.....cu vag-com vezi anumite erori electrice care oricum pot fi sterse dinainte(daca omu e samsar)...da nu vezi daca are vreo problema ascunsa.

in privinta pretului doar tu poti spune daca e bun...daca masina e ok,e bun pretul.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca sa iti iei ceva TDI si tot asa cu vag-com vezi ce are ce nu are... sau la un service sa iti faca o diagnoza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot spre un tdi te sfatuiesc si eu...macar 1.4 tdi daca nu un 1.9tdi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu zic sa verifici seria(anul) de pe geamuri, uzura volanului (desi se poate schimba) si mai poti verifica podul pedalier - dai covorasul de la sofer jos si sub pedale se vad urmele de la calcaiele picioarelor si vezi cat de "gaurita" e mocheta.

Eu recomand benzinar :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut eu am un polo 1,4 benzina 75 Cp si sunt foarte multumit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Vreau sa va soun ca si eu am un POLO 1.4, 75cp si sunt satisfacut de el. Trage bine si nu face zgomot ca intr-o masina cu motor TDI.

Ma mai gandesc si la poluarea naturii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!