Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 6N si 6N2


micu
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru interventii !

Cea mai mare rugaminte a mea ar fi daca are cineva posibilitatea sa imi trimita o carte tehnica deoarece cind am achizitionat masina, aceasta lipsea cu desavirsire.

''arhigeo@yahoo.com''........ramin dator !!!

Modificat de arhigeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • negoctav

    13

  • arhigeo

    13

  • Jacku

    11

  • r4ulik

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut userii de pe acest forum, si spre ca in cel mai scurt timp sa ma pot alatura in calitate de proprietar de Polo. Am cateva intrebari la care as fi foarte fericit daca mi-ati putea raspunde

Am facut un calcul scurt, si am constatat ca dispun de maxim 6500 EUR. La banii astia as vrea sa imi achizitionez un VW POLO din 2000 sau 2001 cu motor de 1.4 TDi neaparat cu aer si geamuri electrice , evident si ABS. In rest ma ocup eu. V-as intreba daca e mai ieftin sa ma duc sa il iau eu din germania sau sa ma duc prin targuri prin arad, salaj, timisoara etc. Daca diferenta e de max 200 E sincer nu m-as duce pana in germania.

As vrea sa stiu cam dupa ce ar trebui sa ma uit la acest model, ca sa nu iau teapa. Care ar fi defectele comune, si exact pe unde ar trebui sa ma uit. Probabil o sa merg si cu un prieten cu un tester sa pun laptopul pe el, dar as vrea sa stiu de la niste oameni care deja au experienta cu masinuta.. In alta ordine de idei daca nu gasesc si nu gasesc 1.4 tdi iau si 1.4 benzina, desi m-ar coafa mai mult dieselul.

Alta intrebar ar fi cam care sunt costurile de intretinere ala asa o masinuta ca am citit prin forum si nu am gasit. Va multumesc, si astept raspunsuri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Daca ai fi citit regulamentul ai fi observat ca inainte de a face un topic nou, trebuie sa folosesti functia search.Daca dai la cautare "polo tdi" ai sa gasesti multe linkuri care te poat ajuta sa iti faci o imagine asupra problemei tale.

S-a mai discutat,nu are rost sa reluam.

Daca nu mai ai alte intrebari,te rog sa imi spui sa inchid topicul.

:hainoroc:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit si regulamentul, am si cautat. Erau dupa cum ai vazut mai multe intrebari, la care nu am gasit un raspuns concludent. Ca de exemplu cum e mai bine sa o iau. In al doilea rand, as fi vrut sa vad exact :te uiti la aia, aia ..aia. Nu 40 de pagini de impresii si pareri. Daca am cerut prea mul, imi cer scuze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa incepem cu inceputul:

- e de preferat sa o iei din germania pentru ca sansele sa te "intepi" sunt mai mici;la noi se modifica mai mult decat des nr de km indicati la bord si se vand multe masini lovite ,cu airbagurile sarite,etc.

Acum daca faci multi kilometri anual merita sa iei dieselul.Este puternic pt puterea lui,trage f bine,consuma putin,este fiabil,dar ca toate masinile are si el defecte si cele mai frecvente ar fi cele cauzate de depunerile de funingine(egr/turbina infundate),etc.Toate aceste la gasesti in sectiunea TDI ca aceleasi defecte le are si motorashul asta.In plus folosind sistemul pompa-duza, necesita un ulei special care este mai scump decat unul pentru benzina.Cum nici filtrele nu sunt de lepadat,sunt chiar scumpe,cel pt motorina ajungand la 900.000-1 000 000 lei=> reviziile la tdi nu sunt chiar ieftine.De aceea am spus ca daca faci kilometri putini anual nu mai merita dieselul.

Motorul pe benzina este destul de sprinten,consuma in jur de 8.5-9 l/100km urban, este un motor fiabil,incercat de vreme ,nu are defecte specifice, poate decat arderea bobinelor de inductie care se afla in capul bujiilor.Mai mult informatii legate de el iti vor da probabil "benzinarii".

Polo 6n2 este urmasul lui Polo 6n, un Polo foarte fiabil, cu un bun comportament rutier, cu o caroserie rigida careia nu ii scartaie usile in gropi sau la denivelari,de exemplu.Polo 9n este de fapt un 6n2 cu caroseria si interiorul modificat,dar in esenta (d.p.d.v tehnic) este aceeasi masina.

Interiorul este copiat dupa Lupo, este destul de avangardist pt vremea la care a fost el lansat,cu bordul format din doua ceasuri mari luminate cu albastru-rosu(specific marcii VW).

Acum la cumparare, ca la orice masina second hand trebuie sa inspectezi bine interiorul ,sa te uiti la motor,la eventuale scurgeri,la airbaguri,daca s-a umblat la ele,etc.Cel mai bine ar fi ca inainte sa cumperi masina sa ii faci o testare (de preferat ceva de genu Compu test 200 in Vitan,dar sa nu se cunoasca vanzatorul cu cei de acolo) .

Mai sunt multe de spus,dar cred ca iti vor spune si ceilalti colegi.

bafta !

ps: scuzati greselile de exprimare/gramaticale,ma cam grabesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo 9n este de fapt un 6n2 cu caroseria si interiorul modificat,dar in esenta (d.p.d.v tehnic) este aceeasi masina.

Te refereai la 6n2 care e un 6n modificat, nu ? 9n e alta mancare de peste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..., nu ? 9n e alta mancare de peste.

da?da-mi un exemplu,te rog!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9n e alta mancare de peste.

Hai mai, tot 4 roti are. Cu rezerva nu se stie sigur :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,la platforma comuna ai dreptate.Dar o parte din motorizari,sisteme electronice si multe altele (ca de exemplu sistemele de rulare ) sunt preluate de pe 6n2 si usor modificate sau nu.

Eu vroiam sa exemplific faptul ca 6n2 a fost o masina fiabila si 9n a preluat elemente de pe el.

succese

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca idee am vazut ca baietii prin autovit se cam arunca la preturi. La banii pe care i-am zis (6500 E) am sanse din cate am inteles ca in zona de nord a tarii sa gasesc ce vreau fara sa mai bat drumul pana in germania, unde se spune ca au inceput si nemtii sa lucreze pe la masini.

O alta intrebare, cu care ma confrunt mai nou. Se pare ca la banii astia as gasi si Astra, chiar diesel cu aer si ce mai vreau eu, tot prin arad, timisoara. DIn punct de vedere al fiabilitatii, care ar fi mai bine? Eu sincer pentru aspect as prefera polo, si nici nu am nevoie deocamdata de o masina mai mare. Insa am auzit pareri cum ca astra ar fi mult mai ieftina la piese. Pareri..cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai la piese sunt cam la fel.Ambele sunt masini nemtesti,iar piesele sunt la aceleasi niveluri de pret.

Acum Astra e din alta clasa, consuma mai mult , iar motoarele (diesel mai ales) sunt slabutze.De exemplu 1.4 tdi de 75 cp(Polo) trage mai bine decat 1.7 dti tot 75cp(Astra).Totusi comparatia nu este buna ca sunt alte clase.

Eu iti recomand Polo.. :)

(Haideti sa nu facem din topicul asta un versus, pentru asta exista alta arie..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic
Eu vroiam sa exemplific faptul ca 6n2 a fost o masina fiabila si 9n a preluat elemente de pe el.

succese

6N2 este diferit mai mult de 6N decat de 9N, in ceea ce priveste partea tehnica. La aspect multi spun ca 6N2 este mai frumusel decat 9N. Oricum, 6N2 este o masina robusta si merita toti banii. La data lansarii avea printre cele mai bune dotari din clasa ei.

Ca si preturi cred ca o limita maxima ar fi pe la 7000 eur, daca masina este bine ingrijita si are km putini.

Dezavantaje: nu prea gasesti modele cu computer de bord, unele piese sunt scumpe, destule bube pe la inchiderea centralizata, etc. Daca te uiti pe sectiunea dedicata poti sa gasesti mai multe.

Avantaje: dotari bune pentru clasa ei, gasesti usor piese de schimb deoarece sunt multe sisteme comune VAG, usor de reparat singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut sa fac comparatie. Am zis ca astra e mai mare, si ca nu as dori neaparat o masina mai mare. Dar sunt cam in aceeasi gama de pret si de aia. Eu oricum sunt hotarat, dar vroiam sa elimin ultimele dubii. Cam in doua saptamani o sa fac un drum pe la arad cu banii in mana, sa vad ce se alege. E vreun user de pe aici care sa ma poata ajuta acolo? dai si bere, fac si cinste. Numa sa isi dea o parere cinstita, sa nu iau asa pe orbeste. ce ziceti? Mie imi place enorm masinuta...Am un coleg la servici cu un 6N negru din 1997 cu aer si geamuri electrice pe el, am fost cu el pana la pitesti si a mers sublim..si m-am indragostit, mai ales dupa ce am condus-o si eu putin.Altceva, ce ar mai trebui sa stiu?

SI inca intrebare: care ar fi primele reparatii sau schimburi pe care ar trebui sa le fac dupa ce o iau, asta presupunand ca nu iau vreo teapa si iau o masina ok, si cam cat ar costa. Ca sa stiu ce bani sa mai am deoparte :)

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sunt multe de stiut,dar cred ca daca mai rasfoiesti un pic forumul vei capata niste raspunsuri care noua ne scapa acum.

Avem membrii in zona Arad-ului,poate daca pui un anunt in care ceri sa te ajute cineva vei obtine ajutor!

numa' bine,

octav

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De rasfoit asta fac de vreo 3 zile, dar ma mai chinui. Anuntil ar trebui sa il pun pe publicitate? SI daca da vreun "prieten" care are unul de vanzare ...ce am rezolvat? Ma gandeam ca poate ma ajuti tu cu vreo recomadare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu personal nu stiu pe nimeni,dar poate citind aceste randuri se gaseste cineva sa te ajute.Sperante exista...

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Polo asta e o masina care se fura de pe afara? A patit cineva sa o verifice si sa constate ca a fost furata? Ma intereseaza ca nu m-am ocupat...si nu as vrea sa ma frig. Stiu ca in general de afara se fura masini mai scumpe...dar..nu ai de unde sa stii. PAna la urma =, e vreun posesor de POLO prin arad care pentru o bere doua trei sa ma ajute sa fac o alegere buna? SI as vrea sa mai stiu cand e targul de masini acolo..e numai duminica sau e toata saptamana? sau cand e?

In alta ordine de idei..Am gasit anuntul asta :http://volkswagen.masini.ro/anunturi-second-hand,Volkswagen,62437.htm

Cunoaste cineva masina si prorpietarul? E ok?

Sau asta http://volkswagen.masini.ro/anunturi-secon...wagen,61758.htm

Modificat de Jacku
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unele chestii care mi se par gresite la anunt: consumul este cel minim (de autostrada). Banuiesc ca motorul este de 1.4 16V (cel de 1.4 are numai 60 CP). Pretul este corect, daca numarul de km este corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sebastian stefan

Sincer apropo de masina din Arad cu 45.000 km,nu suna a fi reali o medie de 9000 km pe an e cam putin.Sfatul meu e sa nu iei masina fara o diagnoza completa mai ales la caroserie.Eu m-am fript cu un lupo cam la aceeasi km dar care in timp am ajuns la concluzia ca fusese rasturnat,asa ca mare grija. Consumul pare real eu am polo 1,4 60 cp si pana pe litoral mers lejer 90--100 km/h fara Ac a luat 4,8 nici mie nu mi-a venit sa cred.Alt lucru ciudat e cutia in 6 trepte care nu cred sa existe la polo,si faptul ca la acest motor e euro 3,al meu fiind euro 4,iar caietele de service se falsifica sau se cumpara de afara cu 100euro. Celalalt anunt pare mai normal chiar daca pretul pare cam mare,si atentie EPS nu e acelasi lucru cu ESP.

Modificat de sebastian stefan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numarul de km poate fi real. De multe ori Polo este luat in strainatate ca masina de oras (a doua masina a familiei).

Chestia cu norma EURO a motorului este discutabila. RAR nu este inca in stare sa clasifice corect norma germana. Mai sunt discutii pe forum despre subiectul asta.

Modificat de Zorro Classic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca ma bate si pe mine un gand la un Polo 6N de prin 1998, are cineva un document sau niste date unde sunt trecute detaliile tehnice ale masinii, cum ar fi lumgime , ampatament, etc? M-am tot uitat pe aici dar n-am gasit nimic sau s-ar putea sa fiu orb.

Apropo ce spuneti de un Polo Variant din 1998, 100K KM :( servo, 2 airbaguri, geamuri electrice fata si cam atat la 4700 E. E bine sau e teapa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sper ca saptamana asta sau mijlocul saptamanii viitoare sa iau banii....asa ca ..astept un sfat dou..unde ar fi mai bine,,,ma gandeam ca afara din bucuresti ar fi sanse mai mici de teapa..(ma refer sa nu il iau din autovit)..dar la autovit e si computestu ala...care e cat de cat de folos. Voi ce ziceti? Ca nu pot sa vin cu omu din salaj sa duc masina la computest...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E pe benzina sau diesel? Ce capacitate cilindrica?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!