Jump to content

Montare tempomat (Cruise control) la O1 aftersale


danutz
 Share

Postare recomandată

La mine nu este inversata comanda la maneta,doar ca din butonul set nu mai face nimic. doar din reset seteaza viteza,tinand apasat ridica viteza si daca vreau sa setez o viteza mai mica fac off din butonul on/off si setez iarasi viteza.mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are voie sa faca SET din butonul de RESET.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit eu o O1 AXR, la care, dupa ce activezi cu tempomat merge cam 1-2 zile, dupa asta din reset nu face decat set. Nu am gasit solutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit eu - alt ECU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am inlocuit butonul de set si merge fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 4/27/2008 at 11:44 AM, Al Bundy said:

Am montat singur un tempomat home made, poza aici: http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=708157 . Din poze o sa vedeti de ce e homemade.

Pentru cine vrea montez in Bucuresti si activez cu Vag-com.

Salut,

As dori si eu sa pun acest modul pe Octavia 1 din 99, cod motor AKL, cutie de viteze DUU (intre timp am schimbat cu ERT). As vrea sa stiu daca e ok sa cumpar acel kit (maneta+cablaj) facute in china sau sa merg direct la Skoda sa vad ce pret au cele originale? Nu as vrea nici sa arunc cu banii pentru ca masina o mai folosesc doar ocazional dar nu vreau sa renunt la ea si atunci cand ies in afara localitatii duc lipsa CC. Ar mai fi o chestie ca eu am clapeta de acceleratie drive by wire si nu cea cu EPC si nu stiu daca e suportat CC (vin:  TMBCK21U9Y2320583)

Al Bundy pentru montaj as putea apela la tine?

 

Multumesc,

Adrian

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ok kit-ul din China si la jumate de pret (daca nu mai putin) decat la reprezentanta.... unde sare de 400 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de info. incep cautarea unui kit si va contactez apoi pentru montaj. eu insa nu am vazut codul meu de motor AKL in nici una din documentatii. Daca ajuta clapeta de acceleratie are codul 06A133064J am citit undeva ca e posibil sa imi trebuiasca alta clapeta cu 066 la sfarsit? (din pacate abia am schimbat clapeta de cateva luni pentru ca cea veche nu mai vroia sa faca adaptare de nici un fel si daca as fi stiut as fi comandat alt cod). Ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca pot sau nu monta acel kit de CC pe masina mea fara a schimba clapeta? (vin:  TMBCK21U9Y2320583)

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, la tine trebuie schimbata clapeta de acceleratie cu una cu 066. Deci NU poti monta acel kit fara a schimba clapeta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Bună seara . Am citit cu foarte mare interes topicul acesta dar și celelalte legate de tempomat. 

Dar cred ca sunt eu greu de cap căci nu am înțeles  unde trebuie sa mă leg și ce mărime e Torx ul de la volan (e cumva m 21 sau m 12) ca l-am folosit pe cel de 8 la usa când am schimbat switch urile . Mașină este octavia 1u5 combi 4x4 tdi din 2004 motor atd (are cb). Am luat din China un tempomat cu tot cu fire la 100 de lei cu tot cu tva la vama și as vrea sa.l instalez(este cel cu plus și minus). Am citit mai sus ca este tras fir pana în mufa de sub ștergătoare,  cea neagra și ca unul dintre fire trebuie legat la siguranța 5 din panou.

As dori dacă se poate Cum anume trebuie legate firele la mufa neagra de sub ștergătoare care vin din tempomat. 

Va mulțumesc pentru înțelegere și aștept răspunsul dvs.

Modificat de razvaneta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

te legi in mufa intermediara neagra, de sub ansamblul stergatoarelor

mufa maneta --------- mufa neagra intermediara

2----------------------------------1

3----------------------------------2

4+7-------------------------------3

5----------------------------------6

6 ----alimentare -----siguranta 5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc frumos pentru informații .

Daca scot volanul și inclusiv airbag ul este normal sa stea apoi airbeg ul aprins în bord?

O zi frumoasa va doresc! !!

 

Modificat de razvaneta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

da, deoarece la un moment dat, ai pus contactul cu airbag-ul deconectat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
florin71_skoda

Astazi am reusit si eu sa-mi montez un tempomat. Partea proasta este ca dupa activare nu a vrut sa functioneze nicicum. Am tot masurat si verificat mufele, in ideea ca undeva nu am contact bun, insa totul parea ok. Nu am avut mufe originale si am folosit ce am gasit prin casa si deaia am crezut ca am gresit eu la cablare. Pina la urma m-am tot jucat cu vag-com-ul si am ajuns la "blocul de masurare" 006 unde am vazut ca toate butoanele sunt ok, ca pedala de frina este ok. mai putin switch-ul de la ambreiaj, care nu modifica valorile lui 006. L-am dat jos si am reusit sa-i fac ceva ca sa mearga tempomatul.

Problema ar fi ca acum merge tempomatul, dar la grupul 006 tot nu vad modificari cind calc ambreiajul. Cum pot verifica switch-ul de la ambreiaj ? Cum pot fi sigur ca nu este defect ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimba-l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

florin71_skoda

Marti cind se deschid magazinele. Ce firma recomanzi? Febi, Topran, etc?

 

Si cum stiu daca l-am montat bine? Se modidica ceva in Grup 006? 

Intreb deoarece cind nu-mi mergea tempomatul, la „pedala frina“ era afisat 1000 si se modifica doar cind apasam frina. Dupa ce am „mesterit “ tija switch-ului de ambreiaj, aveam 0000, dar nu se modifica cind apasam ambreiajul.

Intreb deoarece nu as prea vrea sa schimb degeaba switch-ul original al masini . (Cod Eroare nu am)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

VIn si eu cu o intrebare si sper sa nu deranjez pe nimeni :D.Vreau sa imi montez si eu CC la Octavia mea(1.9TDI ALH).Am maneta data jos de pe o octavia 1.8T iar mufa de la maneta are urmatoarele culori:alb,albastru,rosu cu portocaliu,albastru cu negru si 2 negru cu galben .Unde trebuie trase toate aceste fire?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit cateva pagini mai in spate ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10/7/2017 at 12:52 PM, Laurwentiu said:

VIn si eu cu o intrebare si sper sa nu deranjez pe nimeni :D.Vreau sa imi montez si eu CC la Octavia mea(1.9TDI ALH).Am maneta data jos de pe o octavia 1.8T iar mufa de la maneta are urmatoarele culori:alb,albastru,rosu cu portocaliu,albastru cu negru si 2 negru cu galben .Unde trebuie trase toate aceste fire?Multumesc!

 

Mufă manetă - Mufă intermediară (neagră) – T10e (sub ansamblu stergatoare)

- 2      -1-     ALBASTRU-GRI

- 3     –2  –  ROSU/GALBEN

- 4+7 –3    - NEGRU/ALB

- 5      – 9   – ALB

- 6       - la siguranta nr. 5 din panoul cu sigurante

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 3/10/2015 at 8:45 AM, F l o r i n said:

daca nu te descurci, decat sa faci altele - vezi ca suntem mai multi colegi in Bucuresti care te putem ajuta... si te vei bucura de tempomat, in scurt timp.

Daca mai este de actualitate, solicit eu ajutor( contracost, evident)  la montajul unui tempomat, o1 a mea a venit fara aceasta optiune.

Trebuie sa cumpar maneta si cablul de legaturi aferent, care la benzinare nu exista deja, mai trebuie si altceva? 

Masina este 1u2, motor 1,6 sr benzina din 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solicitarile de servicii se fac strict in aria comerciala sau pe PM. Aici se discuta doar subiecte tehnice. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Beniamin Hurubas

Buna seara

Ma poate ajuta cineva cu o schema de montaj  pentu Octavia 1 1.4  16v cod motor BCA?

Ma interezeaza sa confectionez eu cablu direct in Ecu.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poftim

bca CC.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

 Buna ziua,stimati colegi am gasit si eu o maneta tempomat dar fara mufa(se potriveste cea de mufa usb la computer)si nu stiu cum se leaga la pinii manetei.Trimit si schita pt lamurirea mea.Multumesc anticipat.

IMG-20190625-WA0001.jpg

Modificat de c.iulian
Schita la mufa maneta este facuta cum te uiti in ea.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!