Jump to content

Probleme inchidere centralizata (usi blocate, switch-uri nefunctionale, etc.)


Adi64
 Share

Postare recomandată

On 6/17/2017 at 6:47 PM, CristiTR said:

Am reusit sa gasesc a doua keye, dar tot nu am reusit sa programez keya careia i-am schimbat bateria. Am incercat vreo 3 metode gasite pe youtube, dar fara succes. Idei?

Multumesc.

1. Se pune contactul cu cheia buna
2. Se inchid toate usile
3. Cheia cu telecomanda care nu functioneaza se introduce in yala de la usa soferului, se rasuceste spre deschis si in acelasi timp se tine apasat butonul aferent deschiderii de pe telecomanda timp de cateva secunde - masina va confirma prin beep sau semnalizare.
4. Apoi se rasuceste spre inchis si se tine apasat butonul de inchis de pe telecomanda timp de cateva sec.
Se poate incerca si invers , spre inchis apoi spre deschis )
5. Se deschide, inchide manual, apoi se incearca deschiderea/inchiderea si din telecomanda.

Cand se testeaza telecomanda, se ia contactul - cheia se va rasuci in pozitia 0.

 

Altfel, cu VCDS-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Am achizitionat si eu un polo din 2002 9n si sper sa nu para o intrebare "idioata" insa eu am doar 1 cheie care e simpla; intrebarea mea fiind: cumva acest model are si inchidere pe cheie din fabrica ? (mentionez ca sunt novice in domeniu si ma refer la cheia briceag de vw cu butoanele de inchidere/deschidere).

 

De asemenea am o mica problema cu inchiderea: cateodata se incuie doar usa soferului cand folosesc cheia pe partea soferului, trebuind sa ma duc pe partea pasagerului sa inchid si restu (masina este modelul cu 2 usi).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelul are,dar masina ta nu.Broasca sofer defecta.Schimbi modulul confort,cumperi o cheie briceag,repari broasca de la sofer si ti-ai implinit visul.Spor la treaba!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor! As dori sa adresez o intrebare cunoscatorilor:  la un polo 9n (2003) cu modul de confort 6Q0 959 433 H se poate adapta o cheie cu telecomanda? Masina are inchidere centralizata, 3 chei(cu cea de service) , dar nu are telecomanda. Si daca nu, cu ce modul de confort echivalent, compatibil cu masina s-ar putea inlocui?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie inlocuit modulul, daca nu a venit de fabrica cu receptie telecomanda, nu merge adaptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin, imi poti da un cod de modul echivalent? Ma gandesc ca de skoda, ibiza, ar trebui sa fie compatibile, dar ce modele? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi mai aduc aminte exact, dar mai mult ca sigur 6Q0 959 433E, are receptie telecomanda

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este 433 E are si telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
kinderheim511

La al meu Polo 9N suna o alarma daca lasam semnalizarea sau farurile aprinse. In momentul de fata nu mai suna nimic, mi-am dat seama de asta dupa ce m-am intors din Retezat, a stat masina cu semnalizarea pe dreapta 3 zile si a golit complet bateria.

Care poate fi problema?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

probleme la switch -ul din usa/yala sau buzzer ceasuri defect - daca nu se aude nici cand semnalizezi, etc

Daca se aude la alte avertizari - atunci reconditioneaza yala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kinderheim511

Cand semnalizez se aude normal, dar desigur nu e acea alarma care suna la avertizare. Acelasi buzzer scoate ambele sunete? In ce zona l-as putea gasi pe inculpat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in broasca de la usa soferului. Am avut aceiasi problema recent iar operatiunea de schimbare a durat aproximativ 1-1,5 ore in service. E o nebunie destul de mare sa il schimbi iar recomandarea mea e sa mergi la cineva care se pricepe si evident sa pui un swich de calitate. Eu am dat 30 ron pe switch si 30 ron manopera.

Tot ca recomandare e sa incerci sa gasesti acel swich cu acel mic buton patrat si nu rotund.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

9 hours ago, kinderheim511 said:

Cand semnalizez se aude normal, dar desigur nu e acea alarma care suna la avertizare. Acelasi buzzer scoate ambele sunete? In ce zona l-as putea gasi pe inculpat?

jos yala, schimbat switch, refacut lipituri, curatat colector motoras - si yala o sa fie ca noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună ziua ! Am un polo 2003 benzina și mi s-au blocat ușa șoferului. Încuie dar nu mai descuie. Prin preajmă mecanicii spun că trebuie data fata din interior jos și pentru că blocată practic e cam imposibil fara sa rupă ceva. Ce idei aveți ?

 

Problema este că nu merge data jos yala ușa fiind blocată. Față de interior nu merge data jos , prinderile sunt pe muche unde cat timp ușa este închisă nu este acces. Altă soluție fara sa rupă ceva ..

Mi s-au mai spus că după ce de dă scaunul jos ar poate da și față de interior, însă nu văd cum ar fi posibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, este in situatia de a avea o usa blocata.... si vrei sa o desfaci fara sa rupi ceva - vreo clema, etc - posibil...imposibil. Oricum, eu zic ca nu ai de ales, trebuie sa te chinui. 

Daca nu merge - nu se deblocheaza cand bati in usa si actionezi concomitent descuiat..... atunci trebuie sa te apuci de demontat.

Da, da jos scaunul, scoate suruburile de la fata de usa, trage incet de ea sa desfaci clemele si vezi cum poti extrage fata de usa.

Daca o scoti alimentezi direct motorasul yalei si bati in ea, pana se descuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu grija nu se rupe nimic. Din fericire la sofer broasca se poate recupera 100% intrucat dupa demontarea macaralei este acces la 2-3 suruburi ale carcasei broastei si se poate elibera boltul sa se deschida. Cu grija si rabdare se face, fara ajutorul ciocanului sau al flexului

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut tuturor! Intrucat vad ca sunt oameni priceputi si binevoitori pe aici, va solicit ajutorul.

De ceva vreme nu mi se mai aprindea lampa din portbagaj la Polo 9N3 si nici nu se mai aprindea in bord martorul de hayon deschis. Dupa ce am citit ce s-a scris pe aici si prin alte parti, am ajuns la concluzia ca de vina e switch-ul din broasca, original Helag 070.767.22.2 HLN, care intr-adevar era bucati. Dupa indicatiile lui Florin si ale altora, l-am inlocuit cu unul 6x0 947 569, cu ceva adaptari minore.

Acum se aprinde lumina in portbagaj, insa imi ramane permanent aprins martorul de portbagaj deschis. In plus, daca inchid hayonul broasca se blocheaza singura si nu se mai deschide decat cu cheia. Daca scot mufa switch-ului, deschiderea/inchiderea cu telecomanda merg normal, de unde as deduce ca motorasul actuatorului e functional. Am verificat inclusiv ce zicea Al Bundy undeva, iar cand unesc pinii 2 cu  3 din mufa switch-ului se aprinde lumina, respectiv martorul din bord la pinii 1 cu 2 (sau invers, nu stiu exact ordinea pinilor). Switch-ul adaptat are cursa o idee mai scurta, ar putea fi asta cauza?

Daca a avut cineva experiente similare sau are idee care ar putea fi posibilele cauze, il rog sa ni le impartaseasca. Multam.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Concret ce switch ai adaptat acolo? Ca cel din avatarul meu? Cu 3 pini? Daca da, undeva pe topicul acesta sau  in topicul  SWITCH HAYON- PROBLEME, vei gasi cum trebuie atasate firele. Intr-una din combinatii raman functiile activate mereu-ca la tine.Ca sa functioneze ok, switch-ul nu trebuie sa fie apasat cand e broasca descuiata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris ce switch am folosit, 6x0 947 569. Acesta e pentru broastele care permit demontarea sa. Cel original, Helag 070.767.22.2 HLN, e prins cu 2 nituri de plastic in broasca nituita la randul ei (cu nituri de metal). Pentru inlocuirea switch-ului se dezdoaie/indoaie urechea de metal in care e prins, cum e explicat in http://uk-mkivs.net/topic/378906-golf-tailgate-micro-switch.

Switch-urile sunt aproape identice, cei 3 pini sunt la fel, adaptarea se refera doar la prindere. Se taie acea mica proeminenta de plastic, se inlocuieste switch-ul si se topesc niturile de plastic pentru fixare. Switch-ul 6x0 947 569 nu este apasat cand broasca e descuiata. Comparandu-l cu cel original, in pozitia destins a arcului cursa e cu 2-3 mm mai scurta.

Verificand mai atent, vad ca si lumina in portbagaj ramane permanent aprinsa, la hayon deschis, inchis si chiar si dupa ce actionez inchiderea centralizata pentru blocare. Nu stiu daca ultima manevra mai are vreun efect, pentru ca hayonul se blocheaza (nu-mi dau seama daca mecanic sau electric) chiar la inchidere. Dupa care nu se mai deschide din telecomanda, ci doar cu cheia.

Daca actionez clema broastei manual, lumina se stinge in a treia pozitie, cea de blocat. Ceva idei?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ajuta, erorile la scanarea cu VCDS:

Address 09: Cent. Elect.        Labels: 6Qx-937-049-C.lbl
   Part No: 6Q1 937 049 D
   Component: 00BK BN-SG.         1S34  
   Coding: 25742
   Shop #: WSC 31414  
   VCID: 3C77D27B2C9E7CFE88B-5072

1 Fault Found:
00896 - Trunk Lock Unit (F256) 
            27-10 - Implausible Signal - Intermittent

Address 46: Central Conv.        Labels: 6Q0-959-433.lbl
   Part No: 6Q0 959 433 E
   Component: 64 Komfortgerát     0002  
   Coding: 00018
   Shop #: WSC 31414  
   VCID: 3D71DF7F378475F6BF5-4A3A

No fault code found.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,la mine usa stanga spate e blocata,la reprezentanta mi-au spus ca nu am raspuns la nici o usa pe stanga,dar usa soferului se deschide din telecomanda,si se inchide fara probleme,spatele il deschid daca manevrez telecomanda inchis-deschis de mai multe ori,mi sa spus ca trebuie schimbate ambele broaste,dar sunt foarte scumpe.Cateodata,dupa ce intru in masina,inainte de a baga cheia in contact,se inchid automat usile de pe partea dreapta,dupa ce bag cheia in contact se deschid.Cand actionez butonul de pe usa stanga de blocare a usilor,usa soferului nu are nici o reactie.Am inteles ca se pot repara,daca are cineva cunostinta de un mester care ma poate ajuta,il rog frumos sa-mi dea relatii despre acea persoana.I-mi cer scuze pentru prezentarea lunga pe care am facut-o.Masina este Polo diesel 2007.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,

Am achizionat un polo 1.2  9n din 2003, masina are 4 geamuri electrice ,dar nu are inchidere centralizata deloc , trebuie sa inchid/deschid fiecare usa separat. Se poate monta inchidere centralizata aftermarket?

Se poate afla cumva daca masina a venit si cu inchidere centralizata si este ea defecta?

 

Modificat de fishu26
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai inchidere,dar defecta.Ce mai stai,baga la prestari servicii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi si cum as putea sa stiu sigur ca are si ce este defect?

La scanarea cu vcds ul nu este nici o eroare stocata ?! La mine lipseste si butonul din interior de blocare  usi .

Dupa VIN s-ar putea verifica cu ce dotari a venit masina?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!