Jump to content

Probleme inchidere centralizata (usi blocate, switch-uri nefunctionale, etc.)


Adi64
 Share

Postare recomandată

lepadatu_alexander

Salutări, am revenit. Am desfăcut azi toată ușa și am dat jos încuietoarea. Mi s-au cam împrăștiat toate arculețele și toate rotițele atunci când am desfăcut-o, însă am curățat-o cu mult wd40 era plină de mizerii înăuntru. Am curățat și switch-ul care aprinde plafoniera. Până la urmă le-am găsit tuturor locașul potrivit și am pus-o la loc foarte ușor. Acum am lumină în plafon când deschid ușa. În fine, totuși, cred că am pus ceva greșit în mecanismul rotițelor, pentru că atunci când încui mașina și o descui, trebuie să trag de mai multe ori de mâner până se deschide (și destul de energic). Mi-e frică să nu rup ceva. Există vreo șansă să cunoașteți problema vreunul dintre colegii forumiști? V-aș fi foarte recunoscător. Mulțumesc mult și pentru sugestiile de mai sus. Mi-au fost de folos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai pus cablul dintre broasca si clanta prea intins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lepadatu_alexander

Ai avut perfectă dreptate! Mersi de ajutor! O seara faină tuturor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Salutare forumisti !

 

Poate ma lumineaza si pe mine cineva.

Am inchidere centralizata din fabrica.De o bucata de vreme usa spate dreapta se deschide doar cand vrea ea. Aceeasi simtoma este si cand apas din cheie cat si din butonul de interior.

Unde ma indrumati sa umblu ?????

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA motorasul din broasca sau firele din stalp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa ma intelegi perfect : el merge dar nu din prima ; trebuie sa sa inchid/deschid masina de 2-3 ori pentru a functiona.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pare sa fie din motoras yala - da jos yala si curata colectorul la motoras, refa lipiturile de pe placa electrica din yala si schimba-i switch-ul - o sa fie ca noua

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am achizitionat de curand un polo 9n din 2003 in 4 usi. Dispune de inchidere centralizata pe telecomanda care a mers ok pana zilele trecute. Pe stalpul de la usa soferului am vazut un fir alb albastru rupt, acel burduf nefiind bine prins de stalp. Nu stiu cand s-a rupt insa am scos mufa am refacut firele, le-am izolat cu pvc si de atunci au inceput problemele. Inchiderea din telecomanda nu mai functioneaza nu se incuie nici o usa doar la actionarea telecomenzii palpaie de doua ori farurile ca de obicei se aude un click undeva sub bord si nu se intampla nimic. Comenzile de pe usa de la geamuri si oglinzi nu mai functioneaza tot ce functioneaza e butonul de blocare/deblocare a usilor care imi blocheaza toate celalante trei usi. Usa nu o mai pot inchide manual din cheie doar din interior apasansu-i acel tamburus insa se deschide din exterior cu cheia . Am luat un spray de contacte am dat pe conectori inauntru nici un rezultat. Am blocat usile din interior si am vrut sa ies pe usa din dreapta, pe care urma sa o inchid manual cu cheia, insa dupa ce am inchis-o pur si simplu mi-a ramas cheia blocata in yala si nu o mai pot scoate. Nu mai pot reveni cu cheia in pozitie verticala ca sa reusesc sa o scot. Aveti ceva sugestii inainte de a apela la un service? E prima mea masina o am de aproape doua luni si sunt extrem de novice in toate problemele ce pot aparea. Multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa aiba ceva bubein broasca de la sofer sau calculatorul de pe usa  si de aceea sa fi fost intentionat firul rupt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna! Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi. Am un Polo 9N 1.4 an 2004, inchidere centralizata doar cu cheia in butuc. Vreau sa ii pun inchidere centralizata cu radiocomanda. As dori pe original din dezmembrari, ce trebuie sa cumpar pe langa cheia briceag cu butoane? Am inteles ca ceva modul dar nu stiu cum se numeste. Va rog sa ma ajutati cu niste idei. Mai bine sa pun inchidere de-asta mai ieftina? Multumesc mult!

Modificat de flotheboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum pot verifica daca am acest modul confort pe polo pt inchiderea centralizata prin telecomanda? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scanezi su vezi ce modul ai. Dupa part # vezi ce suporta si cu ce trebuie inlocuit-daca e cazul.

Modificat de pronet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am o poza cu modulul de sub volan nu se poate afla daca merge inchiderea centralizata cu telecomanda pe el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau o scanare cu VCDS-ul.... problema este ca, si daca ai un modul confort care are componentele de receptie telecomanda pe placa de baza, trebuie sa-i modifici eepromul, pentru a activa aceasta functie - respectiv pentru a sincroniza telecomenzile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, asta este centrala electrica.... trebuie sa faci la modulul confort. Fa o scanare si vedem imediat, ce modul ai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu am cablu, poti sa-mi zici ce cablu trebuie sa cumpar sa fac scanarea pt polo 9n 2004 1.4 benz BBY

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi bine pui un modul AM si ai scapat. Eu nu am gasit pana acum la polo modul care sa aiba componentele hw in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6Q0 959 433 E - am gasit si cu telecomenzi si fara.

 

chinezariile - toate o apa si un pamant - alege ce vrei tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara. Revin cu cateva nelamuriri.

Am cumparat o inchidere centralizata de la Carguard, cheile sunt tip briceag, se poate copia cheia actuala pe cea briceag? Are chip? Cam cat costa aproximativ?

http://s23.postimg.org/wug83pscb/image.jpg

http://s23.postimg.org/3tbvub7wb/image.jpg

Va multumesc pentru ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti copia lama, cipul il muti din cheia ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si nu mai trebuie adaptata cheia noua sau ceva? Pur si simplu iau chipul si il pun acolo in carcasa cheii briceag? Mi-au cerut 60 Ron doar pt copierea lamei, e un pret normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!