Jump to content

Demontat bara fata, inlocuit proiector


ph.mona
 Share

Postare recomandată

As dorii sa schimb un proiector pe stanga, dar este destul de greu ca nu exista spatiu de lucru pe partea stanga ptr. ca acolo am Sirocolul si e locul foarte inghesuit. Pentru asta banuiesc ca trebuie sa dau bara din fata jos, dar nu stiu cum este prinsa. M-ar interesa niste detalii de unde sa incep sa demontez  bara fata.

Multumesc.

Modificat de ph.mona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai rabdare pana maine o sa caut in ELSA procedura de demontare a proiectorului .

Daca nu o sa ma uit pentru cea a barii fata .

Dar pentru asta tyrebuie ca masina sa fie din 2005 in sus .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai întâi trebuie să demontezi grila radiatorului

post-40889-0-30371100-1408085815_thumb.j

Sunt câteva clipsuri pe acolo la care trebuie să ai grijă să nu le rupi pt că nu o să mai stea aliniată la montare.

Se desfac şuruburile, apoi clipsurile cu săgeţi albastre (se desfac cu grijă cu o şurubelniţă), se depărtează cu o sculă din material plastic clipsurile 5 (faci ceva ca o pană din material plastic pentru a nu zgâria vopseaua), apoi se trage grila spre faţă pentru a nu rupe ghidajele marcate cu roşu. Dacă se rup astea va sta depărtată grila de spoiler. La montare în sens invers, de preferat să ungi cu vaselină clipsurile 5 care intră destul de greu (nu mai ştiu exact dar cred că trebuie scoasă învelitoarea aia de plastic de pe clipsuri, se fixează în orificiile din aripă şi apoi se împing clipsurile(fixate în prealabil în grilă) în aceste învelitori). Grijă să nu rupi şi orificiile de fixare din grilă. Cred că încălzirea clipsurilor cu un feon mai puternic ar fi benefică.

Spoilerul este uşor de demontat, aici ai şuruburile

post-40889-0-95449100-1408086361_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca este destul de migalos, si cere o atentie marita, deci ca tot desfac voi schimba ambele proiectoare.

Multumesc mult pentru detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiam ca poti demonta partea de jos a spoilerului, cea cu proiectoare, ar trebui sa lucrezi mai usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Da , asa cum spune colegul Danyutz, se poate demonta doar bara cu proiectoarele, dar acest lucru l-am aflat dupa ce am demontat toata bara..!!!!....si am observat acest  lucru.

Am demontat toata bara si am schimbat proiectoarele, acum m-am pregatit pentru vremea ..cu ceata.....offf.

Am totusi o problema, ...grila de la semnalizatoare, era prinsa .....in mastic!..deci era lipita de aripa, ......acele cleme de prindere pe lateral in aripa nu existau....nu stiu o solutie rapida acum de prindere, decat tot cu mastic sau silicon ....

Modificat de ph.mona
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi că se găsesc cleme din alea pe original la reprezentanţă. Codul este 6X0853575. Dar mai întâi uită-te dacă nu cumva sunt rupte urechile de la grilă. Dacă sunt rupte alea atunci tot la mastic ajungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, urechile de la grila sunt rupte in partea de jos, spre bara..sa zic asa, si un pic parca topite...cred ca s-a incercat in trecut vreo solutie de lipit prin topire cu ceva piese..din plastic si nu sa reusit... le voi lipii cu silicon cauciucat asa cum a fost....cu mult silicon. Oricum, scopul l-am realizat, am proiectoare noi acum, si cu aceasta ocazie am mai vopsit ceva piese de pe acolo din fata unde se ajungea greu, si am castigat si ceva ...experienta, acum stiu ceva mai mult. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!