Jump to content

Suspensie zgomotoasa - MQB


cris.g
 Share

Postare recomandată

Salut baieti! Resuscitez si eu acest topic cu zgomotele suspensiei mele, indicate in filmuletul de mai jos:

Mentionez ca este un Golf 7 R cu DCC si 46.000 km si face de macar 15.000 km, in special la frig sau cand masina este rece.

Inteleg ca TPIul 2040288 indicat mai sus rezolva problema? Sun si eu la reprezentanta sa vorbesc, dar asa mi-e scarba cand vine vorba de reprezentante si toti "Doreii" de acolo....

 

Multumesc mult!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iezact aia e!

Sau poti sa dai tu jos bratele. Pe TPI e indicata vaselina cu litiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos pentru confirmare! Voi incerca sa vorbesc la reprezentanta sa vad ce zic oamenii.

Intre timp am mai pus un filmulet, in care trec peste 4 speed bump-uri, nu numai 2, in caz ca mai era nevoie de lamuriri. :) 

Va tin la curent dupa ce merg cu ea la reprezentanta despre rezultat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

oare se aude si din exterior asa? ca am impresia ca se uita toata lumea cand scartzaie :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca da, ca am prins niste priviri nedumerite cand am auzit zgomotele la mine..... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erau  -11 grade afara, zgomotul pare de la bucse bara stabilizatoare.Daca vreti o rezolvare ieftina..se cumpara o solutie STOP OIL LEAK , de fapt este un polimer care  ''reinoieste calitatile cauciucului''.Solutia se introduce intr-un pulverizator dupa care se pulverizeaza toate elementele de cauciuc de sub masina.https://www.youtube.com/watch?v=-wSVr4I5PLE

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da . 

si la mine a fost pe garantie. daca toti avem 4 ani ... o sa fie si la tine. verifica mai intai.

problema e ca e un fix temporar.

am auzit din nou zgomotele dupa nici o luna de la interventie.

dupa ce nu mai e in garantie.. o s-o tot repar pe banii mei.

c asa i in tenis

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa mai investighez si eu un pic problema. Sa vad ce bucse "comenteaza" si apoi le schimb. Si va tin la curent. Nu vreau solutii temporare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

maine imi ridic si eu masina de la porsche si revin cu amanunte despre operatiune, cica nu e numai de la bucsele alea.. si mi se pare ca se poate face si inafara garantiei ca totusi este o problema comuna, doar ca masina ta trebuie sa se incadreze intre seriile de motor date de producator.. cu specificul defect! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au si ei o fixatie cu seriile de motor, de parca bucselor le pasa ce motor ai tu :) Aceeasi problema era cu calculatoarele de pe usi, era informare pentru 1.2/1.4 TSI si am reclamat si eu acelasi defect pe 2.0 TDI, raspunsul fiind "nu avem nicio informare pe seria dvs."

Eu as verifica/gresa si bucsele de la bara stabilizatoare. Pot produce acelasi zgomot la denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-au gresat bucsele respective , si nimic.. tot asa face, maine ma duc iar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitandu-ma pe aici, mi-am dat seama ca poate ar trebui sa expun si eu problema pe care am avut-o - poate ajuta pe careva, desi este un pic diferita fata de multele situatii expuse aici.

Am pus detalii si pe topicul meu la vremea respectiva

Prin toamna ma procopsisem si eu cu un scartait pe sub masina (masina avea 2000 Km aprox cand au aparut zgomotele) care cand se manifesta, cand nu, in general imi parea mie ca face atunci and masina face un pic balans, gen plecari, opriri si alte situatii. Se mai manifesta cateodata si pe loc la miscarea volanului. Sincer eu incepusem sa fiu convins ca problema e cu caseta de directie.

Am fost la PBN si oamenii mi-au rezolvat problema in 2 zile, mai greu a fost cu timpul pierdut pe acolo sa se manifeste minunea..

Cauza zgomotelor mele era localizata la "tamponul"/"bieleta" dintre cutie si puntea fata. Bucsele respective nu aveau nimic, dar in locul in care vine pe punte mizeria adunata, plus oxidare, faceau ca atunci cand bucsa aia se misca pe acolo sa creeze zgomote. Acest "tampon" este unul mobil, pentru a prelua din tensiuni/balans si tocmai de aceea zgomotoul se manifesta doar in anumite momente. Rezolvarea a constat in slabirea puntii fata pentru acces mai facil acolo, curatarea zonei si aplicarea unui spray cu Cupru. De la rezolvare si pana in prezent (acum am 8000 Km) nu s-a mai auzit nimic niciodata.

Si link-ul de pe topicul meu unde am expus rezolvarea:

 

Poate ajuta pe cineva - la momentul respectiv problema mea a fost singura ever de acest fel (la PBN cel putin) :) 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine inca nu ia dat de cap, a gresat bucsele alea, tamponu ala de la cutie la curatat.. tot asa scartaie, sa vedem cica mai ramane sa schimbe bucsele in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu cele cateva zile de caldura , zgomotele bucselor (presupun) au disparut aproape complet. La mine depinde de temperatura se pare.

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A fost ud/umezeala in zona ta zilele astea? Asteapta sa se usuce complet si abia atunci poti sa elimini vremea ca posibila cauza. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut baieti! Revin cu update-ul mult promis, Si vesti bune.

Problem SOLVED: UPDATE: parts used: 5Q0407183F + 5Q0407182 (by Lemforder) + G052150A2 OEM VW lythium grease. 

Masina este ca noua, nu mai scoate nici cel mai mic sunet. 

Sper ca asta sa fie solutia si la voi. :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Piesele respective sunt de la bratele inferioare ? Vaselina respectiva unde a fost aplicata ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt bucsele de la bascula, din ce am inteles. "Front control arms bushings". Vaselina a fost aplicata pe bucsele mici.

Modificat de loghy
Quote post anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar atat de slaba a ajuns calitatea masinilor din ziua de astazi incat sa dai peste 20000 euro si sa te "bucuri" de astfel de scartaieli?

Nici macar Bora mea din 2002 cu bucsele turtite si intarite nu face zgomote pe drum prost/denivelari in halul asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce legatura are pretul masinii cu bucsele produse de firma X ? Aceleasi bucse se regasesc si pe A3/S3 si cam peste tot pe MQB. Ce si-a luat Vlad este ultima revizie (F) care este mai plina si este folosita pe TTS 8S si Clubsport S.
Pentru cine mai vrea sa ia (si nu ia OEM) - recomand Febi - din review-uri ies pe primul loc (nu generalizez ci ma refer strict la cazul/piesa asta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, 320i24vv said:

Salut baieti! Revin cu update-ul mult promis, Si vesti bune.

Problem SOLVED: UPDATE: parts used: 5Q0407183F + 5Q0407182 (by Lemforder) + G052150A2 OEM VW lythium grease. 

Masina este ca noua, nu mai scoate nici cel mai mic sunet. 

Sper ca asta sa fie solutia si la voi. :) 

Sunt doar pentru R sau merg pe orice Golf 7?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/16/2017 at 4:07 PM, 320i24vv said:

Sunt bucsele de la bascula, din ce am inteles. "Front control arms bushings". Vaselina a fost aplicata pe bucsele mici.

mie mi-au spus invers, ca bucsele mici trebuie inlocuite si cele mari au fost gresate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!